26 Септември, 2023 11:08 2 002 11

Георги Вулджев: Датата 1 януари 2025 г. за влизане в еврозоната е напълно пожелателна

  • георги вулджев-
  • евро-
  • еврозона

От ЕКИП публикувахме исторически и икономически анализ за развитието на еврозоната от създаването й

Георги Вулджев: Датата 1 януари 2025 г. за влизане в еврозоната е напълно пожелателна - 1
Снимка: БГНЕС

"Датата 1 януари 2025 г. за влизане в еврозоната е напълно пожелателна. Правителството казва кога би искало да се присъедини, но това не е никаква гаранция, че тогава ще се случи". Това заяви пред БНР икономистът от Експертния клуб за икономика и политика Георги Вулджев.

"По отношение на изпълнението на инфлационния критерий не виждаме какъвто и да е успех. Все още сме много далече от него. Инфлацията по последни данни в България е 7,7%. За да изпълним инфлационния критерий, тя трябва да е поне с приблизително 3 процентни пункта по-ниска. Към този момент сме много далече от изпълнението на критерия и не е сигурно дали ще успеем навреме да се впишем в него. Скептичен съм, че това ще се случи", подчерта той в интервю за предаването "Преди всички".

Икономистът обясни, че инфлацията трябва да е паднала до допустимите норми още в началото на следващата година. Ако ще се иска конвергентен доклад, това ще се случи в началото на 2024 г., а не в края, отбеляза той и добави, че този доклад трябва да е готов до средата на 2024 г. Ние трябва да си пишем инфлационния критерий в следващите няколко месеца, което на този етап ми се струва много малко вероятно, изказа мнението си Вулджев.

Относно законодателните промени в тази посока икономистът не очаква съществени спорове:

"На политическо ниво между партиите, които участват пряко или непряко в управлението, няма спорове, ситуацията е много различна в сравнение с началото на годината. Дори имаме и ДПС, които изглеждат напълно съгласни и те нямат никакви възражения по отношение на нужните законодателни промени. Политически в рамките на този парламент не изглежда да има някакви сериозни бариери".

Вулджев очаква спорове обаче около обсъждането на бюджета за 2024 г. Очаквам някакъв политически конфликт по тази линия, посочи той и добави, че това може да доведе до необходимостта да се съкращават разходи от други пера, за да може да се закърпи бюджетът.

От ЕКИП публикувахме исторически и икономически анализ за развитието на еврозоната от създаването ѝ, обяви икономистът. По думите му докладът показва, че еврозоната страда от редица структурни проблеми:

"Тя не представлява оптимална валутна зона, което води до редица икономически дисбаланси между страните-членки. Този валутен съюз има нужда от сериозни структурни реформи, за да стане функционален. Докато те не бъдат изчистени, за България е по-скоро риск да се присъединява".

По думите му след присъединяването към еврозоната е много вероятно в цените на определени стоки и услуги (хранителни стоки и ежедневни услуги) да има известно забързване на инфлацията. Много държави са показали, че са преминали през такъв ефект, отбеляза още той.


Поставете оценка:
Оценка 1 от 2 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 каква зона какво евро

    12 3 Отговор
    страната умира
  • 2 Последния Софиянец

    12 3 Отговор
    Референдума ще каже кога.
  • 3 комунистче

    10 0 Отговор
    няма да пуснат референдум, и няма да могат да овладеят инфлацията, от там нататък, ще бъде решение на ЕЦБ, и на големите страни, дали да ни пуснат
  • 4 ТаУмВзе

    6 4 Отговор
    До тогава евро съюзчето се е Разпаднало бре! 1во ще падне Киеф Официално. Натам доминото не Пада, Разпада се.
  • 5 англичанин

    6 5 Отговор
    Не съм много сигурен защо България иска да влезе в контролираната Еврозона! Вижте какво направиха с Гърция. Много по-голяма държава с по-висок БВП и по-високи показатели за туризъм. Еврозоната почти унищожи страната! Може да съм англичанин и като такъв се гордея с факта, че Обединеното кралство запази своите £, защо България да не може да се гордее с валутата си и да я запази! Запазете малко контрол и автономия! Еврото ще осакати държавата и хората не помагат!
    О, да, живея постоянно в България и я обичам! Направих страната свой дом и видях гордостта на много българи, така че защо да позволим на куп бутачи на химикалки в Брюксел да унищожат страната!
  • 6 КТБ, бързи кредити и инфлация

    5 3 Отговор
    Ако искате може да определите дата и за кацане на луната и за полет до Марс, ще бъде също толкова реалистично.
  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 мани мани

    5 3 Отговор
    2025 приемаме еврото и всички противници си остават тъй пpoтивни и започват да го дуaт, и тфа йе, ко неясно има ва мушмули
  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 ЕЦБ

    4 0 Отговор
    Всички имаме роднини в чужбина.Питайте ги на запад за ценовия шок след еврото. Те даже досега (след десетки години) съжаляват за националтата си валута.
    1.Едно кафе на 1 януари 2025ще е 1 лев, На 31 декември 2025 - едно евро. Няма кой да следи повишение на цените за дълъг период.Навякъде в страните след приемане на евро инфацията е 200% за една година или
    18 месеца. Например Германия, Прибалтика, навсякъде!!!! Питайте ги за инфлацията в момента в Естония 13%
    3. Наличните ти пари ще се блокират (рано или късно) с въвеждане на цифровото евро. Процесът започва на 1.10,2023 за корпорациите.
    4. Раждаемостта в евеозоната е по-ниска от тази в страните извън нея. Италианската индустрия е намаляла
    с 20% от времето на въвеждане на еврото.
    5. Ипотечните кредити ще следват Euribor лихвите. В момента е 3.5%. Ще станат 6 %.
    6. Банките ни ще бъдат улеснени при вземане на заеми. Те ще се използват главно за потребление, а не за развитие на високи техниологии. (Напомнете ми за такива през последните 30 г). Отношението ни Debt/GDP ще расте неограничено 60-80-100%
    7.Фондовете за осигурявне на депозите в БГ банките ще паднат от 12% на 1%. Е кога ще е по-сигурно за депозите ни и къде ще отидат парите?
    8. 70-те млд лева, служещи са осигуряване на борда ще преминат към ЕЦБ.