Държавата трябва да контролира вноса на компоненти за енергийната индустрия. Нерегламентираният внос на компоненти е проблем за чуждестранните инвеститори, за малкия и среден бизнес, за крайния потребител, за българската държава, която получава по-малко приходи в хазната, съобщават от Българската асоциация на електротехниката и електрониката (БАСЕЛ).
Представители на БАСЕЛ са информирали за проблема контролиращите органи, но в резултат са получили линк към ЕС регламент от 11 страници.
Според д-р инж. Димитър Белелиев, Председател на БАСЕЛ, контрабандният внос в енергийната индустрия е предимно от Турция, Корея и Китай. Той засяга продукти, които са внесени у нас по неправилен начин, с фалшиви документи, или пък официално, но не отговарят на стандартите за енергийна ефективност и безопасност за здравето. Практика е в декларациите да се обявяват по-високи от реалните стойности. Разминаването между декларираните и реалните показатели на един трансформатор например се разбира чак след като той се даде за скрап.
Най-често нелегалният внос включва кабели, които се използват масово в строителството, предпазители, трансформатори. Нелегално внесените от Турция кабели съдържат повече желязо отколкото мед. Това води до големи загуби и нарастване на сметките за ток на крайния потребител.
„В съседна Гърция не може да внесеш нито един продукт в енергийния бранш преди контролиращите органи да направят всички възможни тестове“, коментира д-р инж. Белелиев. Така държавата в южната ни съседка е решила проблема с нелегалния внос от Китай и Турция.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Уаууууууу!
Ей това е.сюрприз!!!
😂😂😂😂😭😭😭😭🤣🤣🤣🤣
15:43 28.11.2023
2 Тиква
Коментиран от #4, #5
16:11 28.11.2023
3 Дурхан
10:34 29.11.2023
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Този коментар е премахнат от модератор.