Има скъсана стена на микроязовир над Бургас, установи разследване на екипа на “По света и у нас” на БНТ, който продължава да върви по пътя на водата, причинила бедствието от последните дни.
От общината в морския град признаха, че знаят за проблема, но изключиха възможността той да е причина за потопа в края на миналата седмица, отнел живота на трима души. В рибарското селище са притеснени, че заради остарялата инфраструктура при следващия проливен дъжд всичко може да се повтори.
Екипът на държавната електронна медия тръгва от село Маринка надолу към едноименния микроязовир, който се намира на няколко километра над пътя Бургас – Созопол. Ясно личи, че през полето е преминало огромно количество вода надолу към водоема и дерето.
Водата дори е сресала и тревата, през която е минала. Тя е била толкова много, че е отнесла дори големи саморасли растения. Три дни след наводнението, до язовир „Маринка” се ходи със затъване до колене.
По пътя към водоема все още са останали мочурища, излизането от които е много трудно.
От общината обясниха, че знаят за проблема и дори са включили ремонта на стената в искането за отпускане на пари от държавата за възстановяване на щетите от бедствието. Общинските власти твърдят, че микроязовирът е проектиран така, че да се източва към езерото Мандра и не е възможно да е причина за бедствието.
Хората от залетите райони обаче продължават да се питат откъде са дошли таранки и толстолоби в наводнените им къщи. В Ченгене скеле са категорични, че трябва нова инфраструктура, която да защитава населените места в общината от наводнения, защото това бедствие е третото за последните месеци.
„Това, което е било направено навремето като дига, като шлюзи явно не може да поеме водата. Тук трябва чисто ново проектиране със съответно завишени нормативни за тези съоръжения. Иначе каква е гаранцията? Добре, сега го правим, а след един месец като придойде пак тази река с още по обилни валежи? Това е просто унищожение на тези хора, на това селище“, коментира местният жител Димитър Янчев.
На извънредна сесия на общинския съвет в Бургас беше решено 200 хиляди лева от бюджета на общината да бъдат пренасочени за спешен ремонт на част от разрушената от наводнението инфраструктура. Целта е да не се губи време, докато държавата отпусне пари за възстановяване.
Димитър Николов, кмет на Бургас, заяви: „В момента на нас са ни необходими тези 200 хиляди лева, за да предотвратим рисковете от пропадането на мостовете, на пътищата, на водостоците и да довършим това почистване. След като ги изхарчим и видим, че държавата не може да ни възстанови тези средства, ще търсим друг източник на финансиране, за да продължим“.
Щетите по инфраструктурата са за 1 600 000 лева, твърдят от общината. Толкова пари вече са поискани от държавата, за да може да се възстанови Бургас след потопа. Продължава описването на щетите по домовете на хората, за да се поискат пари и за тях.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА