Слагат променящи се пътни знаци, съобщава "Труд"
На 20 места по пътищата на България ще се монтират пробно т.нар. променящи се от разстояние пътни знаци. Агенция “Пътна инфраструктура” прави и безплатно за потребителите приложение за смартфони, което ще показва всички опасни или затворени участъци, съобщи за “Труд” шефът на институцията Лазар Лазаров.
Променящите се знаци са познати в Западна Европа от години. Представляват черни електронни табла над пътя, на които се изобразяват светещи пътни знаци, които могат да се променят в зависимост от обстановката. При лоши метеорологични условия се появяват временно знаци, които указват, че пътят е заледен или че през лятото има опасност от аквапланинг. Във връзка с ремонтни дейности често се налага движението да се ограничава и максимално разрешената скорост да се променя. В такива случаи се сменят изображенията, а не целият знак.
Дясната ръка на Юнкер е фен на мониторинга на България, съобщава "24 часа"
Първият вицепрезидент на Европейската комисия е убеден привърженик на Механизма за сътрудничество и проверка, който Европейският съюз прилага към България и Румъния, за да следи правосъдните реформи, борбата с корупцията и с организираната престъпност. Това става ясно от отговорите на Франс Тимерманс на предварително зададените му от евродепутатите въпроси. Според процедурата кандидатите отговарят на писмени въпроси преди да се явят на устно изслушване в Европейския парламент.
„Понякога за страните членки е по-лесно да приемат трудната истина от Комисията, вместо от своите”, казва холандецът.
Според него механизмът е показал, че Комисията може да бъде честна и обективна, правейки спокойни и независими анализи.
Дефицитът в хазната стигна близо 1.3 млрд. лв., пресмята "Сега"
Последните данни на финансовото министерство за изпълнението на държавния бюджет към края на август носят само лоши новини. Минусът в държавната хазна вече възлиза на 1.276 млрд. лв. Това е с 1.06 млрд. лв. повече спрямо дефицита по консолидираната фискална програма, отчетен в края на август 2013 г. Основен принос за дефицита имат замразеното финансиране по две оперативни програми и фрапиращо изоставащите приходи, което едва ли ще бъде наваксано до края на годината.
Към края на август постъпленията в хазната - и по линия на националния бюджет, и по линия на ЕС, възлизат на 19.2 млрд. лв. Това е едва с 219 млн. повече от събраното за същия период на миналата година при заложен годишен ръст от 2.1 млрд. лв. Т.е. за да изпълнят плана, за 4 месеца приходните агенции трябва да реализират 1.9 млрд. лв. ръст в събираемостта.
Евтини кредити за вуз, ако не емигрираш, съобщава "Стандарт"
Кредитите за следване може да поевтинеят, ако след завършване студентът не емигрира, а остане да работи или кара магистратура тук. Това предвижда стратегията за висшето образование, която кабинетът прие.
Какъв процент ще бъде опростен, зависи и от успеха, казаха от МОН. Документът предвижда също до 60% от парите на университетите да се дават за качество, а едва 40% на калпак. Ще бъдат въведени и минимални стандарти за университетите, под които няма да им се дават държавни пари.
"Държавата смята, че с една и съща инвестиция може да получи и салам тип "народен", и еленска пастърма", заяви вчера ректорът на Софийския университет проф. Иван Илчев по време на откриването на 127-та учебна година в Алма матер, имайки предвид именно финансирането на висшето образование. Той подчерта, че СУ неизменно стои начело във всички класации, но това не намира отражение във финансирането му.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА