Над 5000 сурвакари и кукери от цялата страна със страшни маски и пояси от тежки звънци, хлопатари и чанове, в продължение на два дни ще представят пред публика и жури живата маскарадна традиция, такава какво е и днес в техните региони, предаде БНР.
Заедно с тях ще дефилират и 12 групи от още 10 държави.Конкурсните дефилета на 24-ия Международен фестивал на маскарадните игри започнаха. Заради ремонта в центъра на града сцената е изместена на паркинга при Историческия музей.
Повечето пернишки групи изпълняват пред журито обичаят „Сватба”, разказва местното издание Мироглед. Затова в тях винаги има булка и младоженец, поп, свекър и свекърва. Обикновено в ролята на булката се превъплащава най-високия и едър мъжага от групата. Ритуалът се изпълнява като са се правили сватбите още в древността. Другият обичай, който представят пернишките групи е „Сурва”.
В него се включват и персонажи като мечка и мечкар, цигани и т.н. Винаги обаче на сцената излизат и маскирани, които да прогонят злото. Те се движат със специфична стъпка и носят около талиите си звънци и хлопки, чиято тежина често достига над 40 килограма.
Кукерските групи пък обикновено представят „Заораване”. Той е пролетен обичай и е свързан с пробуждането на земята и плодородието.
Костюмите на сурвакарите са два вида – от овчи или кози кожи, а другите – от нарязани на ленти разноцветни парцали.
Те са напълно автентични, макар че с годините са претърпели развитие. Предават се от поколение на поколение. За разлика от кукерите, които изпълняват пролетни обичаи и често са голи до кръста, то сурвакарския костюм покрива плътно тялото.
Причината е, че сурвакарските игри се изпълняват по време на зимните празници между Коледа и Великден.
В тазгодишният фест в Перник журито ще трябва да излъчи победителите от 85 групи с 5371 маскирани.
Международният фестивал на маскарадните игри "Сурва" в Перник e най-авторитетната в България и на Балканите изява на традиционни народни игри и обичаи с маски. Той популяризира достигнали до днес варианти на древна ергенска обредност, част от българската фолклорна традиция. С конкурсната си програма фестивалът е среща и надпревара на живите й носители, най-популярни с наименованията “сурвакари” и “кукери”.
Фестивалът се организира от Община Перник от 1966 година. От 1985 година има статут на международен. През 1995 година Перник е приет за член на Федерацията на европейските карнавални градове. На 26 юни 2009 г. по време на тържествена сесия на Общинския съвет в Перник, президентът на ФЕКГ Хенри ван дер Кроон обявява Перник за европейска столица на сурвакарските и кукерските традиции. Решението е взето в град Котор. От 2008 година Международният фестивал на маскарадните игри се провежда ежегодно в последните събота и неделя на месец януари. Най-атрактивният му акцент е двудневното състезателно дефиле на маскарадни групи от страната и от чужбина.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА