Визията ми за „Средец“ е да продължи да бъде „сърцето“ на една модерна европейска столица - красив, удобен и сигурен. Това заяви за Факти.бг Вергиния Стоянова, кандидат за кмет на столичния район „Средец“ от ПП ГЕРБ и досегашен кмет на района.
„За следващия мандат ще продължа да работя по основния си приоритет, а именно – да се подобрява живота на жителите на района във всички аспекти“, заяви Стоянова и подчерта, че предстоят много сериозни и мащабни инфраструктурни проекти.
По думите й, в управлението си до момента, освен всичко друго, тя изключително много е наблягала и на грижата за децата. Ремонти се направиха във всички училища в района, детски градини и ясли, увери Стоянова и допълни, че грижата за района е като за всяко сърце: постоянна, целенасочена и всеотдайна.
Г-жо Стоянова, как оценявате свършената през мандата Ви работа за район „Средец“ и какво не успяхте да свършите до момента?
В областта на инфраструктурата, градоустройството, образованието и културата свършихме много неща - аз със своя екип. Ще спомена само няколко. Цялостно ремонтирахме и изградихме на 3 етапа пешеходната зона по бул. „Витоша“ от бул. „Патриарх Евтимий“ до ул. „Алабин“, възстановихме и реконструирахме пешеходното пространство на бул. „Цар Освободител“ и площада около паметника на Св. Патриарх Евтимий. Реновирахме фонтана пред Народния театър „Иван Вазов“ и пред Президентството на Република България. Те станаха изключително красиви притегателни центрове за столичани и за гости на столицата.
Акцентирахме върху ремонта на улиците и тротоарите. Цялостно реновирахме участъци от бул. „Драган Цанков”, ул. „Любен Каравелов“, ул. „Ген. Паренсов“, ул. „Янтра“, ул.“Страхил войвода“. Поставихме нови 52 500 кв. м. тротоари, което е 2/3 от всички тротоарни площи в района. Направихме основен ремонт на подлез „Царевец”.
По отношение на парковете и градините мисля, че всички виждат разликата от преди. Извършваме поетапно обновяване на Борисовата градина. Подменихме настилката на входа и около езерото Ариана и поставихме нови пейки. Сложихме над 400 лампи (тип старовремски фенери) по основните паркови алеи и монтирахме 50 камери. Също така обновихме градинката при Националната художествена галерия, Градската градина и други по-малки.
За следващия мандат ще продължа да работя по основния си приоритет, а именно – да се подобрява живота на жителите на района във всички аспекти.
Какви са бъдещите Ви планове и проекти, свързани с инфраструктурата на район „Средец“?
Много сериозни и мащабни са предстоящите инфраструктурни проекти според интегрирания план. Булевард “Евлогий и Христо Георгиеви” ще се увеличи с 1 лента, като от тротоарите се отнемат 90 см. Така ще намалеят задръстванията. Проектът предвижда създаването и на един уникален парков комплекс покрай Перловската река с много зеленина, нови пейки, осветление, с обособени публични пространства, подходящи за провеждане на културни и социални мероприятия.
Ще се промени и пространството по ул. „Граф Игнатиев“ с прилежащите й площади „Гарибалди“ и „Славейков“ както и градината пред храма „Св. Седмочисленици“ и ул.„Цар Шишман“. Ще се създадат нови пешеходни зони с нова настилка и ще се преустроят трамвайните трасета. Съответно и шума ще намалее. Ще ремонтираме и малките квартални улици. Ще поставим ново осветление във всички подлези на територията на „Средец“. Голям ремонт предстои и на Столичната библиотека – изцяло ще се обнови сградата.
Децата са бъдещето на страната, как се грижите за тях и какво се прави за детските градини и училищата в района?
В управлението си изключително наблягах на грижата за децата. Ремонти се направиха във всички училища в района, детски градини и ясли. Ремонтирани са покриви, санитарни възли, подмяна на водосточни тръби и улуци, ремонт на стълбища, дворове, канални отклонения, на ВиК и ВОИ инсталации. Например, изцяло бе подменена водно – отоплителната инсталация и сменени радиаторите в 127 СОУ „Иван Денкоглу“. Бяха направени конструктивно и енергийно обследване, технически паспорт на 38 ОУ „Васил Априлов“ и на 12 СОУ „Цар Иван Асен II“ . Направи се основен ремонт на входното стълбище и възстановяване на оградата в 9 ФЕГ „Алфонс дьо Ламартин”, както и на санитарните възли в цялото учебно заведение.
Помислихме и за играта на децата извън сградите на детските градини и училищата. Построихме пет нови детски площадки – в Градската градина – 1, в градинката на „Св. Седмочисленици“ и 3 в квартал Яворов.
И най-важното - успяхме, въпреки че район „Средец“ е център и площите за застрояване са изключително малко, да построим една нова сграда на детска градина към ОДЗ №18 и открихме един нов филиал и така разкрихме 115 допълнителни места.
Сега предстои да изградим нови учебни корпуси и физкултурни салони в 9-та Френска езикова гимназия „Алфонс дьо Ламартин“ и 133 СОУ „Ал. Пушкин“ и изцяло да реновираме съществуващите сгради. Проектът за разширяване на 9-та Френска езикова гимназия включва изграждането на многофункционална спортна зала и модернизирани кабинети по химия, физика и биология, както и 7 класни стаи в новия учебен корпус на 4 етажа.
Предвидили сме да изградим физкултурни салони към 127 СОУ и към 38 ОУ и да реновираме 7 СОУ. Но тези бъдещи дейности са възможни, защото досега сме работили в тази насока, подготвили сме проекти и имаме разрешителни за строеж.
В днешно време сякаш се обръща все по малко внимание на културата, как тя да стане неизменна част от живота на българина и заложили ли сте в програмата си поддръжка на паметниците на културата например и осъществяването на повече културни мероприятия?
Голяма част от сградите в центъра са паметници на културата, които се нуждаеха не само от ремонт, но и от цялостно реновиране, за да се разкрие отново тяхната красота и най-вече да са безопасни. Паметниците на културата в Район „Средец“ са 180 от общо 3 172 сгради. Виждате колко са много, към 6 % от всички сгради в района. Административната сграда на район „Средец“ също е паметник на културата със 100-годишна история. Възстановихме я напълно като изградихме монолитна конструкция и запазихме фасадата.
За период от 3 години - 2012, 2013 и 2014 година извършихме над 500 проверки на техническото състояние на сградите. Издадохме 320 предписания за обезопасяване и ремонтиране. Резултатът е 90 изцяло реновирани фасади на жилищни сгради. За сравнение, за периода 2010 г. – 2011 г. са издадени само 40 броя предписания за ремонт на фасади. Предприетите, в последните три години мерки са в синхрон с политиката на г-жа Фандъкова, за запазване на културно-историческото наследство.
А що се отнася до културни мероприятия, не ни липсват. Район „Средец“ работи в тясно сътрудничество и партньорство с читалищата в района в областта на културата. Много от проявите, организирани от района, се превърнаха в традиционни и се наложиха в културното пространство на града. Това са Празничните концерти за 24 май, за Деня на София и за Коледа, но някои от тях са емблематични за район „Средец“ като Празничния концерт „Бъди будител“ – за Деня на народните будители и „Коледна феерия“ с наемането на ретро трамвай, чиито маршрут е по цялото протежение на район „Средец“.
Защитихте дисертация на тема „Управленската култура като фактор за осъществяване на европейските политики за развитие на местната администрация”. Кои от европейските политики и добри практики вече прилагате в управлението на район „Средец”?
Имам опит в работата на общинската администрация както и в управлението - просто така се разви кариерата ми. В дисертацията си разглеждам резултатите от работата на ръководителя в публичната администрация. Изследването е основано изцяло на моя личен опит, на спазването на европейските принципи за „добро управление“. Анализирам как може да се подобри това управление - необходимостта от непрекъснато обучение и целенасоченото развиване на определени лични качества - дисциплинираност, отговорност, справедливост, организационни качества. Опитвам се теорията да претворявам в практиката и да се усъвършенствам като ръководител. Спазвам принципите на откритост и прозрачност, на личната отговорност и на лоялност към гражданите. Между другото, изследването ми показа каква е представата на служителите в администрацията за „идеалния„ кмет. Така, че имам и добра посока за самоусъвършенстване.
За какво най-често се обръщаха към Вас, през мандата Ви, жителите на район „Средец“ и какви са техните проблеми и желания?
Проблемите са от всякакво естество – дупки по улицата, опасна стара сграда, належащ ремонт в училище, детска градина, опасни детски съоръжения в градинките, издаване на всякакви документи, разрешителни, актове. Интересен факт, свързан с историята на района е, че в архива на район „Средец” се съхраняват всички актове по гражданско състояние на столичани от 1913 г. до 1947 г. , тоест актовете за раждане, за граждански брак и за смърт. И хората, родени, сключили брак и наследниците на починалите в този период правят справки по гражданско състояние или искат издаване на копие от документ.
Моята политика е пълна откритост и достъпност. На служебния и на личния си имейл ежедневно получавам десетки въпроси, сигнали и оплаквания. И доста похвали, разбира се. Гледам много отговорно на писмата от гражданите, защото имено те са „червената лампичка“ за нашата работа. В зависимост от темата на писмото, съответният експерт и отдел се заема със случая и в максимално кратко време изготвят отговор или предложение за решение. Лично се запознавам с казуса и отговаряме на всеки, който се обръща към администрацията на район „Средец”.
Освен това имам приемно време и никога не съм отказвала среща. За мен е важна обратната връзка, какво искат гражданите и какво мислят за районната администрация. Анализирайки я, си правя изводи и подобрявам управлението.
Обратна връзка получавам и от родителите на децата в детските градини и в училищата. В началото на всяка учебна година, по традиция присъствам на някои родителски срещи. Често дискутираме проектите и плановете за дадена образователна институция. Отчитам направеното и запознавам родителите с проектите, които предвиждат облагородяването на средата, в която децата им прекарват по-голямата част от времето си. Винаги се вслушвам в предложенията от страна на родителите.
Каква е визията Ви за бъдещето на район „Средец“София, ако бъдете преизбрана за кмет?
Визията ми за „Средец“ е да продължи да бъде „сърцето“ на една модерна европейска столица- красив, удобен и сигурен. Пешеходните зони, които изградихме, както и тези, които са в процес на осъществяване, ми дават надеждата да виждам район „Средец” като още по-привлекателен културно-исторически център, динамично средище на интензивен духовен живот с много фестивали, концерти, представления на открито. Виждам го като притегателен център за младите хора с места за веселие и споделяне. И естествено, като забавно място за децата в зелената част, както и за разходки и отдих на по-възрастните ни съграждани. Изобщо, грижата за района е като за всяко сърце: постоянна, целенасочена и всеотдайна.
Вергиния Стоянова е доктор по икономика, кмет на столичния район „Средец“ от 2011 г. В продължение на 19 години тя заема управленски длъжности в различни райони на Столична община като главен счетоводител, заместник кмет и понастоящем кмет. Вергиния Стоянова има две магистърски степени - по „Счетоводство и контрол“ от УНСС и по „Публична администрация“ от НБУ. Тя защитава дисертация на тема „Управленската култура като фактор за осъществяване на европейските политики за развитие на местната администрация“ в Международното висше бизнес училище и е доктор по „Икономика и управление“.
Родена и израснала в София, омъжена, с едно дете.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Христова
18:19 09.10.2015