Анексът на коалиционното споразумение между Реформаторския блок и ГЕРБ цели по-амбициозни резултати в ключовите сектори като съдебна реформа, борба с корупцията, енергетика, здравеопазване, образование, пенсионна и административна реформи. Не става въпрос за нови приоритети, а за нещата, върху които беше сключено първоначалното споразумение в края на 2014 г., но с конкретни стъпки, които да се отчитат периодично. Това заяви вицепремиерът и лидер на „Движение България на гражданите” Меглена Кунева в ефира на БНР днес.
Сред важните реформи, които трябва да бъдат стимулирани чрез анекса с ГЕРБ, Кунева посочи антикорупционния закон, изборното законодателство, съдебната реформа. Антикорупционният закон е важна носеща конструкция на политическите закони у нас. България не е по-корумпирана от редица други държави, в това число и в региона, според официалните международни критерии, но ние имаме нужда от повече – от здрави български институции и да се ангажират достатъчно политици с голяма подкрепа за антикорупционните мерки, каза още тя.
На въпрос дали ДСБ ще подпише анекса, Кунева посочи, че голяма част от членовете и симпатизантите на ДСБ виждат потенциал за реформи в управлението и не споделят напълно мнението на ръководството за излизане в опозиция. Като пример посочи, че министър Москов остана в състава на кабинета като министър на РБ и каза, че не може да продължава това двойствено положение със съпредседател на парламентарната група на РБ, обявил се в опозиция. Тя бе категорична, че който подкрепя управлението, следва да подпише декларацията, на базата на която ще се подпише анекса за управленските приоритети в следващия сезон.
По думите й, ДСБ са осъзнали, че са направили политическа грешка и вероятно ще направят стъпки, за да коригират поведението си. На мен никак не ми харесва ситуацията, в която ДСБ представя публично, че имаме един съпредседател на парламентарната група от "радикалното добро" и един друг, "на който му се остава във властта". Считам, че г-н Кънев трябва да се извини на г-н Зеленогорски за това положение. Найден Зеленогорски изнесе тежестта на изборите заедно с колегите от СДС и другите партии в Блока. А те сега са изкарвани укорими затова, че виждат потенциал в това управление да направи още добри неща за страната, подчерта още Кунева.
По-думите й, пътят към по-подредено общество е определянето на програма в началото на всеки политически сезон, което е нормална практика в европейските държави и институциите на ЕС. Това е посланието на „Движение България на гражданите” - за нормална държава трябват ясни цели, последвани от действия, оценка на напредъка и конкретни резултати, заяви още Кунева.
Вицепремиерът посочи като важни реформи, за които ДБГ ще настоява да се запишат в анекса, и довършване на реформите в здравеопазването чрез въвеждането на електронен здравен паспорт и здравна карта, и в енергетиката - през публичност на договорите на НЕК и завършване либерализацията на пазара без сътресения за бизнеса и гражданите. Има цели министерства, в които така и не се извърши административна реформа и през 2016 г. тя трябва да стане факт. Не можем да тъпчем на едно място, търпението на хората се изчерпва, каза още тя.
Необходимо е също да се предприемат категорични мерки срещу източването на ДОО през инвалидните пенсии, които вече са 40 % от всички пенсии у нас, посочи Кунева и добави като важна задача ефективното прилагане на новия Закона за училищното образование чрез изработването на държавните образователни стандарти и учебните програми, произтичащи от него, за да има нормална учебна година в българските училища. Кунева посочи също, че повече публичност по казуса КТБ ще е във фокуса на РБ и ДБГ в новия политически сезон. За нас този анекс е за по-амбициозно управление. Надявам се във втората година да се докажем като коалиция на по-високата амбиция, не просто на стабилността, посочи още вицепремиерът.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 неутрален
15:57 10.01.2016
2 Иванов
00:40 12.01.2016