Министърът на правосъдието Екатерина Захариева заяви, че има надежда, има и план за действие относно съдебната реформа.
Думите й идват в отговор на доклада на Европейската комисия и препоръките относно съдебната реформа в България.
„Не само че има надежда, но има и желание, има и план за действие, който ще бъде представен в петък на Съвета за съдебна реформа“, заяви Захариева на пресконференция, на която присъстваха и вицепремиерът Меглена Кунева, както и министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова.
Екатерина Захариева заяви, че в доклада на ЕК се казва, че стратегията не трябва да остане само на хартия.
„Имаше много спорове през изминалите месеци относно измененията на закона за съдебната власт. Със сигурност има доста работа за вършене по него. Създали сме организация, провели сме много срещи и сме се разделили на екипи, които да работят по конкретните глави в закона“, заяви Екатерина Захариева.
„Безспорно най-важното изменение е свързано с изменението на конституцията, разделянето на Висшия съдебен съвет на две, въвеждането на явното гласуване, прекия избор на членовете на ВСС от магистратите и засилената роля на инспектората за извършване на оценките за почтеност на магистратите“, заяви още Захариева.
На въпрос дали препоръките на ЕК трябва да бъдат изпълнени през оставка на ВСС, Екатерина Захариева: „Голямата част от критиките са към ВСС. ВСС трябва да се вземе здраво в ръце и да започне да работи по препоръките. Стига сме се занимавали с ежедневни разправии. Оставката е морален акт, нека оттук нататък да започнем да работим“.
В доклада освен позитивни неща, има и критики, посочи правосъдният министър.
„Има критики по отношение на някои от институциите, които са отговорни за изпълнение мерките в стратегията, по-конкретно свързани с дисциплинарните производства във ВСС, с кариерното израстване, с усещането, че част от решенията се взимат непрозрачно. Това, което зависи от правителството, е да внесе по-ясни процедури в закона за съдебната власт“, заяви Захариева.
Изрично е подчертано в доклада очакването на Европейската комисия за план за действие за въвеждане на електронното правосъдие.
Приоритет на министерството ще е работа по пътната карта за електронно правосъдие. „Оправданието „няма пари“ тук не важи. Трябва да се стегнем и да си свършим работата“, заяви Захариева.
„Това, което зависи от законодателни промени от Министерски съвет, се ползва с политическата подкрепа на всички министри. Крайно време е да спрем да гледаме доклада като документ, с който някой размахва пръст на България. Всъщност докладът е механизъм за партньорство“, каза още Захариева.
„Много позитивно беше отчетено в доклада желанието на министър-председателя Бойко Борисов и на правителството за експертна техническа подкрепа от страна на Европейската комисия. Имаме план за действие, имаме ясно разписани срокове“, сподели още правосъдният министър.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА