Ден, след като десетокласник прободе с нож свой съученик заради момиче, възпитаниците на столичното 23 СОУ и ръководството на школото имат различни версии за случилото се, съобщи bTV. Към момента добрата новина е, че раната в крака на Димитър не е сериозна.
„Охраната реагира под абсолютно всякаква критика – той просто стоеше отстрани и гледаше със скръстени ръце. (...) Децата му крещяха „Звъннете на полицията!”, учителките също викаха, а той даже попита на кой телефон да се обади”, разказа Любомира от 11 клас в училището.
По думите й нападателят Кристиян и Димитър се сбили пред очите на много ученици. Преподавателка опитала да ги разтърве, но неуспешно. След като ранил Димитър в крака, Кристиян успял да избяга към гара Подуяне. Там го догонили няколко момчета, които го съборили на земята. Опитал да намушка в корема един от тях, но не успял.
„Не можем да назовем с едно изречение виновен в случая”, коментира на свой ред Лазар Додев от МОН. По думите му има разминавания между появилата се в медиите информация, казаното от учителския колектив и прегледаното до момента от камерите на 23 СОУ.
„В училището е направено абсолютно всичко по отношение на сигурността като камери, видеонаблюдение, но важен е човешкият фактор”, отбеляза той.
Директорът Нина Чанева посочи, че именно записите са показали, че инцидентът не е в рамките на училището, а освен това охранителят е задържал едно от момчетата, което се е освободило и е побегнало навън.
През лятото ще се изгражда турникетна система за пропускателен режим.
„Много умно и възпитано дете” – по този начин бабата на нападателя описва внука си. Възрастната жена разказа, че Кристиян й е помагал с всичко, за което го е помолила.
От баща му разбрала, че в училище го обиждали.
„Той много не контактува с приятели, не виждам аз да идват тук. Няма контакти с деца, затворен е”, каза още бабата.
„Вчера нямаше адекватна реакция на възрастните, когато се случи инцидента. Не съм го очаквала. Мислех, че охраната веднага ще се намеси, но явно трябваше да се намеси наш учител и той да пострада. Тази охрана трябва да бъде махната, защото аз не се чувствам защитена. По всяко време може да ви се случи нещо. Намесиха се наши съученици и една учителка. Охранителят седеше отстрани и някои ми казаха, че се смеел. Не мога да си представя да остана тук още една година и да ме е страх”, разказа по Нова телевизия едно от момичетата от 11-и клас, станали свидетел на бой в 23 СОУ в София, където 16-годишен младеж бе намушкан с нож от друго момче.
А как си обясняват учениците агресивната постъпка на нападателя?
„Лоша компания или може би родителите са го изпуснали. Макар че не винаги са виновни родителите. Може би и ние сме виновни, защото не внимаваме и не се съобразяваме с нищо. Освен охраната и учителите да пребъркат учениците, няма как да хванат някой с оръжие. Искам 23 СОУ да бъде толкова спокойно, колкото беше, когато дойдох тук преди 6 години”, добави ученичката от 11-и клас в 23-то СОУ.
„Охраната е обучена, но тя има определени ангажименти. Вчера в късния следобед видях какво се е случило. Охранителят е държал един от учиниците, за да предотврати тяхното сбиване. Ножът е изваден, когато момчето се е освободило от охранителя, тръгнал надолу и е извадил ножа”, разказа директорът на училището г-жа Чанева.
Охранителят обаче отказа да коментира случая пред камера.
Директорът на 23-то СОУ се зарече пропускателният режим на учиниците да бъде променен.
„Кристиан е наш ученик от 3 години. Той е извървял дълъг път с екипа от учители, с психолога, но дотук ще бъде моя коментар”, добави директорката г-жа Чанева.
„Досега за Кристиян не сме получавали информация за влошено поведение, за отсъствие от училище. Тепърва ще се срещнем с родители му и ще видим от каква подкрепа има нужда. За нас всички деца са в риск, както пострадалато, така и нападателят. С Кристиан работим ние. С другите две деца ще работят от дирекция „Закрила на детето” – Оборище”, обясни Миглена Аръшева от отдел „Закрила на детето” към дирекция „Социално подпомагане" – Слатина.
„Щом стигнахме дотам, че децата ни искат да имат сигурност в училище, сме стигнали до много лоша ситуация. Според мен трябва да се затвори периметъра до училището. Трябва да изолираме децата от всички тези оръжия, агресия вътре в училището. Затваряме с хубава ограда двора на училището, поставяме охранители на входа на пропускателен режим, проверяваме за внасянето на оръжие и на опасни вещества. Има достатъчно училища, които вече са въвели тази система в България. Къде е по-важна исгурността – в едно учреждение или в училищата? В учреждение може да изчакаме да ни проверят багажа, а в училище не може?”, попита специалистът по охрана Емануил Манев.
По думите му половината от момчетата над 14 години носят ножове, а и някои момичета. И даде добър пример от страната: „В Стара Загора стартира такъв проект. Едно от училищата в града вече е с пропускателен режим, с карти”.
„Навсякъде камерите трябва да са при охраната, а не при директора. Кой от МОН ще отиде да провери охраната? Нека да проверим охраната във всички училища”, призова специалистът по охрана Емануил Манев.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА