Съдията от Върховния касационен съд Светла Чорбаджиева ще гледа делото за регистрацията на партията на Лютви Местан. Името ѝ беше изтеглено в присъствието на медиите чрез системата за случайно разпределение на делата. В рамките на следващите две седмици трябва да стане ясно дали Чорбаджиева ще регистрира партия ДОСТ или ще потвърди решението на Софийския градски съд,с което беше отказана регистрацията на партията заради съмнения, че ще действа като етническа партия, предаде БНР.
Съдия Чорбаджиева беше избрана измежду 14 върховни съдии от Търговското отделение, които все още не са в лятна отпуска. Сроковете пред нея са буквално експресни - ако прецени, че няма основание за отвод и поеме делото, тя трябва да го насрочи в близките дни, за да има време, след открито заседание, и да реши - да регистрира ли партията на Местан, или да потвърди отказа на СГС.
След като съдия Лилия Илиева отказа такава регистрация, се появиха съмнения доколко свободно ВКС ще може да финализира казуса. На въпрос - притеснява ли се от натиск отвън, включително и заради острите изказвания на Лютви Местан, председателят на БКС Лозан Панов отговори:
Ако Бъде осъществен върху мен, аз съм свикнал с това. Нека колегите съдии спокойно да си свършат работата, върху тях не трябва да има никакъв натиск, за да няма никакви притеснения, че по някакъв друг начин е взето решение по което и да е дело. Господин Местан е политик, аз съм магистрат и това, което аз трябва да направя, е да осигуря един обективен и безпристрастен процес. Публичното разпределение е част от този пнроцес. Не бих могъл да коментирам бъдещо решение, за което незнаем какво ще бъде и какви последици то ще има. Всякакви други събития могат да се случат в този период. Ние магистхратите си вършим нашата работа, съгласно показанията на закона.
Основните аргументи за отказа на СГС бяха, че абревиатурата ДОСТ е дума от турски произход, която в превод на български означава "приятел" и евентуалното ѝ скандиране на митинг би било пропаганда на чужд език. Това, както и преобладаващият брой учредители с турски етнически произход, плюс неудовлетвореността на съдия Лилия Илиева от уточненията, които е поискала по документите на партията, доведоха до на практика поставянето извън закона на "Демократи за отговорност, свобода и толерантност".
Обрат срещу решението на СГС Лютви Местан очаква от последната съдебна инстанция. Той квалифицира решението като "брутален акт на ограничаване на конституционното право на свободно сдружаване на българските граждани". В жалбата на най-новата политическа формация се твърди, че отказът от регистрация "е постановен от пристрастен съдия" и че представлява "неправомерна и забранена пряка и непряка дискриминация както на самата партия, така и на нейните учредители". От ДОСТ посочват още, че една организация може да бъде забранена само ако призовава към използване на насилие или отхвърляне на демократичните принципи, какъвто не е случаят с "Демократи за отговорност, свобода и толерантност".
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА