9 Декември, 2024 03:13 14 566 25

9 декември 1927 г. Спогодбата Моллов - Кафандарис

  • гърция-
  • спогодба-
  • моллов - кафандарис

Най-общо с нея България си плаща държавния дълг към Гърция с имуществото на българските преселници, т.е. с къщи, ниви, инвентар и т.н.

9 декември 1927 г. Спогодбата Моллов - Кафандарис - 1
Снимка: БГНЕС

На 9 декември 1927 г. е подписана спогодбата Моллов-Кафандарис за размяна на население между България и Гърция.

Спогодбата Моллов-Кафандарис е договор между България и Гърция, подписан на 9 декември 1927 г. и одобрен от Съвета на Обществото на народите (предшественик на ООН) на 12 януари 1928 година.

Подписана е от финансовите министри на двете страни - професор Владимир Моллов и Георгиос Кафандарис. Документът урежда финансовите въпроси по ликвидиране на българските имоти в Гърция и на гръцките в България. Гърция се задължава да изплати 1 050 000 лв. на България. В резултат следва и размяна на население от двете страни.

Обезщетенията не се изплащат по силата на Ньойския договор. Тук става дума за една спогодба, подписана между България и Гърция, относно уреждането на последиците от воините и имуществото на българските преселници от гръцка територия към българска през периода 1913-1944 година.

Най-общо с нея България си плаща държавния дълг към Гърция с имуществото на българските преселници, т.е. с къщи, ниви, инвентар и т.н. По този начин се уреждат финансовите отношения между двете страни, а впоследствие България трябва да изплати обезщетение на нейните граждани, чието имущество е послужило за погасяването на държавния дълг.

Документът урежда финансовите въпроси по ликвидиране на българските имоти в Гърция и на гръцките в България, размяна на населението и изплащане на задължение на Гърция към България в размер на 1 050 000 лева.

Кой е Владимир Моллов?

Владимир Моллов (04.07.1873-29.04.1935) е известен юрист, държавник и общественик, действителен член на БАН (1906 ). Роден е в Киев. Завършва право в Московския университет, специализира в Париж, Хале, Лайпциг, Виена и Торино. Професор в Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски”.

Един от ръководителите на Демократическата партия, а след 1923 г. и на Демократическия сговор. Министър на народното просвещение, на железниците, пощите и телеграфите.

Като министър на финансите (1926-1931) сключва Бежанския заем 1926 г. и Стабилизационния заем 1928 г.

Ето какво пише в бюлетина на БТА от декември 1927 г.:

Женева, 9 декември 1927 г. /Швейцарска телеграфна агенция/ Съветът изслуша краткия доклад на представителя на Финландия по настояването на българските бежанци и финансовото възстановяване на България. Г-н Моллов благодари на Финансовия комитет и на членовете на Секретариата на ОН, които бяха отишли в София, за да проучат положението на страната и изказа надеждата, че до идущата сесия на Съвета през м. март ще може да бъде постигната пълна спогодба на всички точки. Г-н Нимайер констатира, че остават само три или четири точки, които се нуждаят от известно обяснение. Той добави, че Финансовият комитет разчита, че ще може да представи след кратко време окончателния си доклад.

***

Женева, 9 декември 1927 г. / Швейцарска телеграфна агенция/ В доклада на Финансовия комитет по настаняването на българските бежанци се констатира, че членовете на комитета, които бяха отишли неотдавна в София, се изказали похвално за компетентността, с която са ръководени службите от комисаря Шарон и от г-н Сарафов.
По финансовото положение на България в доклада се казва, че макар и да е осъществен значителен напредък, някои въпроси не са още напълно изяснени. Комитетът възнамерява, прочее, да продължи проучванията си със сътрудничеството на българското правителство и да представи доклада си в идущата сесия на Съвета.

***

Женева, 12 декември 1927 г. / Швейцарска телеграфна агенция/ Съветът на ОН разгледа в последното си заседание спогодбата относно гръцко-българското изселване. Докладчикът г-н Холсти /Финландия/ припомни, че този въпрос е бил поставен за проучване през м. септември на Финансовия комитет. Преговорите са завършили щастливо с подписването на 9 декември т. г. от българското и гръцко правителства на една спогодба върху одобрените от Финансовия комитет основи. По предложение на докладчика Съветът одобри единодушно една резолюция, в която поздравява представителите на българското и гръцко правителства, председателя на Смесената комисия и Финансовия комитет за щастливите резултати от работите им и одобрява доклада. Господата Миков и Дендрамис, от името на българското и гръцко правителства, заявиха, че приемат доклада.
След това думата бе взета от сър Остин Чембърлейн, който заяви, че е щастлив да се присъедини към благодарностите, изказани на заинтересуваните правителства, на Смесената комисия и на Финансовия комитет и отбеляза щастливото разрешение на сложния и важен въпрос, който бе внесен пред Съвета през м. декември 1923 г.
Сесията на Съвета биде приключена.


Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 27 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Бесен Язовец

    64 1 Отговор
    Дядо ми е един от тия преселници ,,егейски македонци се наричаха" и преди години наши роднини ходиха до архива в тук в гр.София и намериха документ в който пишеше колко пари Гърция дава за техните имоти на БГ.и разликата беше поразяваща от това колко са им дали и колко са получили бг. след 2 седмици отново ходиха до архива за да им дадът копието което поискаха самоче от архива им казаха че този документ вече липсва! ( Не могат да го открият от архива)

    Коментиран от #21

  • 2 Хмм

    53 3 Отговор
    обезбългаряване на Добруджа, обезбългаряване на Ргейска Македония, обезбългаряване на Одринска Тракия

    Коментиран от #22, #23

  • 3 Това е заради стара българска традиция

    47 49 Отговор
    Заради която се задължихме да платим равностойността на 35.5. тона злато на Русия, (които нямаме) но това си е заробващ борч, защото видиш ли Руско-Турската(не освободителна) война била спечелена от Русия с помощта на българското опълчение, на наша територия.
    Нека припомня, на търсещите ЦЕЛЕНАСОЧЕНА ИНТЕРНЕТ ДЕЗИНФОРМАЦИЯ, русофили, че тогава са освободени от турския рекет още 3 народа, но само ние плащаме РЕПАРАЦИИ, вместо загубилата османска империя!
    Това е защото руснаците са ни "братушки), нали?!?

    Коментиран от #5, #13, #14

  • 4 А нещо като по задълбочена статия

    25 13 Отговор
    За пакта Молотов-Рибентроп, кога да очакваме?
  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Ти хубуу напомни....

    35 22 Отговор
    Във Факти често пишете за бомбардировкАТА(единствено число) над София, от страни на които сме обявили Война ние, а не сте написали даже два реда, за обстрела на Варна, бомбардировките над северното черноморие, Добрич(не Толбухин), Русе, Казанлък, Стара Загора, над 40 села, пътища и т.н. с 45500 !!! ТОНА!!! руски бомби, при условие, че с официални ноти сме обявили ХИТЛЕР и СТАЛИН че с "БРАТСКА!!! Pyссия няма да воюваме никога!!!"
    За потопения български ПАСАЖЕРСКИ кораб )Струма", извозващ български евреи- (втората мъжка приказка срещу Хитлер на нашия Цар е че: "Ние сме съюзници, но нашите евреи няма да пратим във вашите лагери"), е потопена от руска подводница, на перископа дълбочина от миля дистанция, в ясно време, при което загиват 850 човека екипаж и пасажери, от които 163 деца!!! И екипажа на подводницата получава медали от СТАЛИН!!! за "ГЕРОЙСКИ ПОДВИГ!,!"
  • 7 среднощен

    29 8 Отговор
    ".. По този начин се уреждат финансовите отношения между двете страни, а впоследствие България трябва да изплати обезщетение на нейните граждани, чието имущество е послужило за погасяването на държавния дълг...";

    Кратко, точно и ясно - а дали е справедливо е друг въпрос... Ето това е основанието на съвременните гърци да казват, "че всичко е платено и компенсирано на България" в районите с изселници... Деликатен въпрос, който не бива да се повдига - "всичко е покрито от времето"... Без друго много българи изкупиха имоти в северна Гърция и донякъде "историческата правда" е възстановена по икономически път... По-добре да си пием узото с комшиите отколкото да се "чоплят стари рани"... Мой прадядо по силата на това споразумение е загубил седем декара и половина земя в центъра на Солун... Днес там има общински учреждения и паркинг...
  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 604

    20 17 Отговор
    е там ма ло ум ните атлантета , да гледат снимката и да ми обясняват как БГ е просперирала по царско, направо сме я втасали!!!!
  • 10 македономахос

    7 37 Отговор
    Вулгария ги продаде имотите на македонците - вулгаризмо ! Македония е Еллада ! Жал ни е за Петрици , Ано Дзумая , Филипуполис , Пиргос , Анхиало , Аполония ....

    Коментиран от #24

  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 Ще има и още

    21 8 Отговор

    До коментар #3 от "Това е заради стара българска традиция":

    Към онзи момент ние сме част от загубилата Османска империя, васал. Останалите три държави са независими.
  • 14 Хмм

    14 4 Отговор

    До коментар #3 от "Това е заради стара българска традиция":

    и кво, платили ли сме го?

    Коментиран от #19

  • 15 Факт

    11 0 Отговор
    Това реклама на участниците ли е или статия за спогодбата?
  • 16 Ний ша Ва упрайм

    17 9 Отговор
    от тия пари дадени за тия хорица колко ли са лапали софийските боржуй риститути дет сега скачат на жълтите павета с Йоло Денев.
  • 17 Факт

    20 1 Отговор
    1913 Гърците преследвали прадядо ми и той с четири деца се качил на парахода, после на железницата от Дедеагач за България. Оставил къща на два етажа в Солун. Сестрите му се омъжила за гърци. Нямали пари да му платят да нея. Спогодбите са за връзкари от двете страни!
  • 18 Слави Колева

    23 0 Отговор
    Хората,с чиито земи и имоти бяха платени репарациите,получиха шанс през 90 -те години на миналия век да бъдат по някакъв начин обезщетени.Отново обаче ги застигна една явна несправедливост,защото за обезщетението за градски и мото беше даден изключително кратък срок за подаването на документи.Освен това не беше широко оповестено(тогава нямаше интернет като сега) .С други думи беше така направено,че повечето хора да не разберат и да не се възползват от тази си възможност.Тракийското дружество също не успя да направи нещо по въпроса.
  • 19 С.Николов

    15 4 Отговор

    До коментар #14 от "Хмм":

    Няма 10% процента платени,
    Първо Руската империя в лицето на Николай II-ри ни опрощава
    а после и другаря ленин и той потвърждава, че не търсят нищо от нас.
    Историята е дълга и не е за два реда да се разкаже.
    На който му е интересно и има време може да се зарови да чете, интересно е.
  • 20 Анонимен

    12 3 Отговор
    Тази спогодба е поредното национално предателство в нашата история.
  • 21 Гун Мин Ху

    2 0 Отговор

    До коментар #1 от "Бесен Язовец":

    И аз съм бил в този архив ,това беше по време на БКП,право имащите присвойха нашите обезщитения изплатено от Гърция на България
  • 22 Ху Фан

    1 0 Отговор

    До коментар #2 от "Хмм":

    Е и ???
  • 23 Ху Фан

    2 2 Отговор

    До коментар #2 от "Хмм":

    Това е било добре дошло за имперските интереси на Русия нашите ,,освободители "и вашите ,,братушки "Всички беди на България идват от Руските интереси на Балканите
  • 24 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 25 Този коментар е премахнат от модератор.

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове