14 Февруари, 2012 11:13 1 781 3

Разследват промените в Баташката църква

  • баташка църква-
  • света марина-
  • митрополит николай

След като облепи с тапети храма „Света Марина“ в Пловдив митрополит Николай е направил нововъведения и подобрения и в църквата в Батак. Министерството на културата започва разследване, след като историци, етнографи и архитекти са изпратили протестни декларации, в които описват златните иконостаси, резбованите гръцки столове и изкуствените цветя, които променят духа на този паметник на културата, съобщи БНТ.

През лятото на миналата година храмът, в който се съхраняват костите на загиналите по време на Баташкото клане,  беше дарен безвъзмездно на Пловдивската митрополия с решение на Общинския съвет в Батак. Още през есента на 2011 г. етнографът Мария Йорданова и историкът Веселин Станков забелязали, че в църквата „Света Неделя” започват промени в интериора на храма.

„Вкараната църковна утвар, сменените стъкла променят микроклимата. Увеличава се температурата. Това действа пагубно на малкото останали стенописи, които са ценни ... Няма как да ги възобновим“, твърди Мария Йорданова.

Според свещеника, който обслужва църквата, вътре не се е случило нищо нередно. „Тези елементи, които ни приписват, че сме внесли църковен кич... това не е вярно. Няма намеса в храма. Всичко е в автентичния си вид“, казва протойерей Димитър Семерджиев. Според него няма никаква вероятност в Баташката църква да се случи това, което стана в пловдивския храм „Св. Марина“.

Относно костницата прот. Димитър твърди, че единственото нещо, което е променено, е, че са извадени мощите и са преместени.

„Църквата трябва да си остане в стария вид. Да напомня на младото поколение какво е било преди години. Но в  в една православна църква е съвсем нормално да има свещници и икони на наши светци. Църквата ни призовава към смирение и не трябва да има лъскави неща“, казва още той.

Новият трон, иконостасите и новите икони разделиха и хората в Батак. Противниците на новия интериор са убедени, че сега духът на храма-костница е подменен. По време на служба посетителите не могат да стигнат до олтара. Храмът „Света Неделя” е мавзолей на загиналите по волята на останалите живи след Априлското въстание батачани. Историците се надяват, че точно тази позиция ще бъде застъпена от тричленната комисия на министерството. От митрополията пък вярват, че експертите няма да открият църковен кич.
 


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 хаана

    0 0 Отговор
    облепил с тапети храма „Света Марина!! Това е направо ужасно! Нямам коментар за подобна глупост и вандалщина!!!
  • 2 Калугера

    0 0 Отговор
    Предишния президент не каза категорично имало ли е баташко клане или не.Дано този каже,въпреки,че се съмнявам.
  • 3 иво

    0 0 Отговор
    айде пак Николай им е виновен за всичко, ходих в църквата св. Марина и никъде не видях тапети, по-скоро беше чисто, топло и уютно, такъв храм не бях виждал и който отиде и види ще се трогне и впечатли страшно много. медиите нямат граници.