Тази спешна пресконференция се прави заради това, че аз лично съм възмутен от това, което се пише във Фейсбук, че Ботев имал проблем да бъде изучаван, заяви министърът на образованието Сергей Игнатов днес, който е прекъснал отпуската си по този повод, предаде БГНЕС.
"Целият ми екип и премиерът, ако не беше зает и той щеше да дойде тук и да каже следното: Христо Ботев остава в българските учебници при това непроменен", категоричен бе Игнатов.
"Смятам, че няма да намерите български политик, учител и обикновен гражданин, който да не ни подкрепи. Нашите деца и младите хора трябва да познават историята с конкретните исторически факти така, както е написана от участници през 19 век. Ботев ще се изучава такъв, какъвто е", повтори министърът. Ще се намери ли някой смел, дори учен, който да подмени текстовете му, така че да звучали по-добре днес на български език, продължи той.
"Това е позицията на кабинета Борисов и моя лична позиция. И сме убедени, че никой от следващите правителства няма да посмее да посегне на тези наши светини", бе ясен по темата Игнатов.
През новата учебна година ще има същото, което е имало през 2006 г., когато е бил отбелязан периодът на Тройната коалиция - тогава как пък никой не видя нещо неестествено в това, каза в отговор министър Игнатов на въпрос на БГНЕС дали през учебната година в учебниците по история ще присъства периодът на управлението на Бойко Борисов и неговото име. Учебникът по съвременна история ни задължава да се включат имената на министър-председателя, на президента, имаме еврокомисари, изброи министърът. Ако анализирате текстовете ще видите, че няма исторически оценки и анализи, добави той. Координатната система на историята са имена и дати, казвал съм го, анализите са друго нещо, посочи Игнатов.
Смятам за некоректно цитирането, което се появи в медиите - извадени изречения от контекста, с които се хвърля съмнение върху българското образование като се казва – какви са тези учебници, отбеляза министърът по другата спорна тема. Поводът, всъщност, е проект, който се изпълнява от Комисията за защита от дискриминацията, с участието на експерти от Министерството на труда и социалната политика и на Институт "Отворено общество", по който е направен предварителен анализ с техни констатации и качен на сайта на комисията. Все още в МОТ не е постъпил окончателният доклад. Не сме инициирали този анализ и доклад, заяви зам.-министър Милена Дамянова.
Като се казва "моми за женене" това е народна песен, как да я променим сега, тя е създадена тогава и е част от нашата гордост, продължи по темата министър Игнатов. Той изрази категорично несъгласие с някои от разработките и коментарите на основата на този доклад в медиите. Не става дума за дискриминация спрямо съвременните разбирания, потвърди той. Тези текстове или са изтеглени вече от учебното съдържание или са извадени от контекста, обясни министърът. Никой досега не си е позволявал да постави под съмнение тази литература, с която сме закърмени. А това, което ще бъде променяно зависи от Закона за училищното и предучилищното образование, който се обсъжда, добави той. Ние имаме корени, имаме достойнство, не сме велика държава с широки граници, но сме империя на духа, е неговото разбиране.
За проблема с признаването на дипломите ни за висше образование в Турция министърът заяви: "ние нямаме фалшиви български дипломи - има един отделен случай и съмнение за 80 академични справки". И продължи: има запитване на дипломи и се оказа, че те са легални. За всеки сигнал имаме доклад до министъра на вътрешните работи Цветанов. България си е свършила работата, имаме студенти от 50 страни. Турция е част от европейското образователно пространство, а нашият анализ показва, че нямаме конкуренция в областта на образованието в Югоизточна Европа, имаме изградена солидна база и все още нямаме конкуренция, твърди Игнатов.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 largo
19:03 14.08.2012
2 666
От едно и също цвете змията прави отрова, а пчелата - мед.
23:06 14.08.2012
3 дарка
06:28 15.08.2012
4 История
21:22 15.08.2012
5 Живка Балтаджиева
Да се говори за пренаписване на Ботев е коштунство и неграмотност. Дотам стигнахме. Такива сме си ние. Как да му простим на Ботев, че ни го казва в очите?
Има хора, за които всеки, който не мисли единствено за това откъде да открадне и как да излъже и ограби другия, е пройдоха. Тази е истината. Те са много и могат да пращат да бъде оплюто всичко истинско и достойно. Тъжно ми е за всички нас.
00:12 16.08.2012