Светият синод заседава на фона на последните кризисни събития след избирането на митрополит Кирил за наместник-председател на Българската православна църква. Разделението в ръководството на религиозната институция продължава и днес - 9 дни след смъртта на патриарх Максим, съобщи bTV.
Заседанието започна с възпоменателна панихида за покойния духовен водач на българите. След това към обсъждане на процедурите по избиране на нов патриарх се включиха 8 митрополити – непълния състав на синода, но достатъчен брой за взимане на решения с мнозинство.
Освен митрополитите Симеон и Йосиф, които са в чужбина, на заседанието стана ясно кой се дистанцира от избора на варненския митрополит Кирил за наместник-председател. Не се появиха митрополитите Григорий, Николай, Калиник и Игнатий. И така те затвърдиха мнението, че се оформят като опозиция в синода.
„По време на избора всички поздравиха новоизбрания и никой не изказа особено мнение”, коментира ловчанският митрополит Гавриил, според когото в устава на Църквата или в закона няма процедура оттегляне на подпис. Става въпрос за искането на Великотърновският митрополит Григорий да оттегли съгласието си за избора на Кирил като временен патриарх.
Какво обсъждат висшите духовници, остана тайна. Обмисля се обаче дали изборът на варненския митрополит да бъде прегласуван, разказаха участници в заседанието.
Утре, с началото на коледните пости, започва зимната сесия на Светия синод.
Позицията на Светия Синод от днешното заседание ще бъде изпратена в официално съобщение до медиите, заяви митрополит Кирил около 13 ч., след края на срещата на владиците
Единственото нещо, за което митрополит Кирил беше категоричен е, че няма основание изборът му за наместник-председател на БПЦ да се смята за противоречащ на каноните и че позицията на Светия Синод ще включва призив към митрополитите, които не са присъствали на днешното заседание.
Очаква се и изявление на Кирил по БНТ.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА