Издадените разрешения за строителство в къмпинг "Корал", община Царево, са незаконосъобразни. Това сочи проверката на ДНСК, обяви регионалният министър Лиляна Павлова след края на обществено обсъждане на предложения за законодателни промени, за недопускане на строителство върху пясъчните дюни.
Издадените разрешения за строителство на хотел и за изграждане на трафопостове са отменени, защото се основават на обекти и проекти, одобрени през 2010 г. и давността им, която е едногодишна, е изтекла.
Освен това, до къмпинга няма довеждаща инфраструктура. В пакета документи е предвидено изграждане на трафопостове, но няма станция, която да ги върже към електроразпределителната мрежа. „Какво ваканционно селище тогава там ще се строи?”, попита Павлова. Тя добави, че това положение се отнася за много обекти по Черноморието.
Инвеститорът на обекта в „Корал” може да актуализира проектите и да ги внесе за ново разглеждане. Тогава на общинско ниво трябва да се реши дали това съвпада с общия устройствен план, с параметрите на закона, и дали ще бъде разрешено да се строи занапред, съобщи още Лиляна Павлова. Тя обаче пак подчерта, че е категорично против да се строи на брега в 100-метровата зона по брега на морето.
„Долу ръцете от Иракли”, „Странджа не е манджа” и „Искаме природа”. С тези лозунги стотина бургазлии преминаха по главната улица на града, в знак на протест срещу строителството в защитените територии у нас, съобщи Радио „Фокус”-Бургас. „Нашите деди са умирали, за да запазят тази страна. Избрали сме да вървим по техния път и да защитим България. Не се боим от студ и сняг”, казаха протестиращите. Те се заканиха, че ще легнат пред машините, ако те се озоват в местността „Иракли”.
„Всички, които са виновни за застрояването по Черноморието, трябва да понесат съответни наказания. РДНСК и други отговорни органи трябва да обърнат внимание и на тези строежи, които са в заварено положение”, обясниха защитниците на природата. Шествието им тръгна от бургаския площад „Тройката”, премина през главната улица „Александровска” и стигна до Морската градина.
Това е втори за седмицата протест на граждани в защита на българската природа. Те искат незабавно създаването на Национален парк "Българско Черноморие", в който като защитени територии да бъдат включени Иракли, Карадере, Камчийски пясъци – Шкорпиловци и Дуранкулашко езеро.
Протести днес имаше в София, Варна и други градове. Хиляди се събраха на протест в София срещу застрояването в Банско, както и на Черноморието. Демонстрантите блокираха част от трафика на автомобили и трамваи в централната част на столицата.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Учинайка ти
19:46 17.01.2013