Започва серия от събития за запазване на Национален парк Пирин, преди заседанието на Висшия експертен екологичен съвет на 19 февруари 2013 г.
Това съобщиха от Коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България”.
Свиканият от екоминистъра Нона Караджова консултативен орган ще разгледа искането на кмета на община Банско Георги Икономов за промени в плана за управление на Национален парк Пирин, които да разрешат строителството на втори кабинков лифт и още писти в ски зона Банско.
В същото време алтернативни искания на коалицията „За да остане природа в България“, предложени за съвета, не бяха приети за разглеждане от екоминистерството, въпреки че това е негово задължение според АПК.
На 6 февруари 2013 г., сряда, от 12 ч. скиорите и сноубордистите от гражданската група „ЗаВитоша“ организират „Банско, обичаме ви“ пред къщата-музей на Никола Вапцаров на ул. „Ангел Кънчев“ 37 в София. Както пише в поканата в социалните мрежи&
„Искаме да покажем подкрепата си за Банско, един истински възрожденски град, а не монополизиран курорт!
Да покажем солидарност с будните граждани на гр. Банско и да ги подкрепим в тяхното непреклонно желание за развитие без монопол и заробване“.
На 8 февруари, петък, от 11 до 13 ч. в Пресклуб БТА коалицията „За да остане природа в България“ организира публичен дебат за опазването на Национален парк Пирин, на който са поканени още правителството и местната власт.
Започна и събирането на подписи под петицията за законност и стратегическо развитие на Пирин и Банско, която се изпраща до премиера, председателя на парламента, екоминистъра и Комисията по петициите към Европейския парламент. Петицията е в интернет - http://www.causes.com/actions/1728829
За няколко дни са се подписали над 3300 души. „Ние, долуподписаните български граждани, заявяваме своето категорично несъгласие с исканията ски зона Банско да бъде разширена с нови 30 км писти и съоръжения. Тези искания влизат в остро противоречие със законовите норми на страната.
Ние, долуподписаните български граждани, също искаме „европейска и световна слава за Банско“ и затова настояваме:
- Държавните институции и съдебните власти да поемат функциите си и да санкционират „Юлен“ АД заради заграбените 64 хектара от Национален парк Пирин
- Държавните институции да излязат с официална информация колко е точният брой на легловата база в Банско
- Да се стартира процедура по изготвяне на общ устройствен план на Банско
- Да не се променя Планът за управление на Национален парк Пирин в посока смекчаване на режимите за опазване на околната среда.
Ние искаме друго развитие за Банско, запазващо обстановката, която и местните хора си спомнят отпреди 2000 г., гарантиращо различни възможности за целогодишен туризъм, възпитаващо отношение и уважение на посетителите към планината и природата. Ние подкрепяме хората в Банско, които искат да развиват малък бизнес, осигуряващ целогодишна заетост…
Убедени сме, че построяването на нов лифт и писти няма да разреши проблемите на Банско, които произтичат от презастрояване, разрушен пейзаж, липса на инфраструктура и свръхпредлагане на празни хотели и апартаменти…“
В следващите дни гражданите ще могат да се разписват и на хартия, като местата ще бъдат обявени допълнително.
За следващата седмица са планирани и още събития.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Коста
Аз съм турист, не скиор или хотелиер и за мен старото Банско беше по-хубаво. Пистите и лифтените въжета не ме кефят. Но Пирин не е само мой. В оня край няма промишленост и хората гледат на планината като възможност да се изхранват така, както полето храни други хора. Тогава се появяват "зелените" и казват "Спасявайте се , но не пипайте Пирин" А вие защо не заживеете в Банско, Разлог, Баня, Добринище без туризъм и дърводобив? А знаете ли, че освен огризания склон на Тодорка и частично съсипаната долина на Бъндерица в Пирин има още двайсетина циркуса и много върхове за които повечето българи не са чували?
Не знам дали трябва да приличаме на Швейцария. Но ако сме избрали този път, няма да се размине без писти и лифтове.
15:15 05.02.2013
2 Skior
Преди 13 години вдигаха шум, че искат ски зона, за да има хляб за децата. Сега искат още по-голяма ски зона, за да има хляб за децата.
Нещо тая ски зона не им носи хляб. И е ясно защо - защото съсипаха планината.
17:19 05.02.2013