Международните политики на Русия и Китай се приемат като по-скоро дестабилизиращи за света и в това отношение глобалните нагласи не са се променили в сравнение с последните няколко години. Регистриран е сериозен ръст в позитивните нагласи към САЩ и най-голямата суперсила все повече се доближава до позитивната част на скалата. Оттеглянето на Съединените щати от Афганистан беше фактор за това, но не и ключов. Ключовият фактор се оказва смяната на президента Тръмп. ЕС остава единствената от четирите големи световни сили, която се приема традиционно позитивно в тази класация и дори допълнително подобрява своя резултат в сравнение с миналата година.
Това са някои от изводите и хипотезите от новото глобално изследване на възприятията за международните суперсили и техните политики, както и за ефекта на оттеглянето на САЩ от Афганистан. Изследването е проведено от Световната асоциация „Галъп интернешънъл“ в края на 2021 г. Изследването покрива 45 държави по света и повече от 42 000 пълнолетни граждани, представляващи около 2/3 от световното население.
Подобрението на глобалния образ на САЩ, в сравнение с предходни изследвания, най-вероятно е поради смяната в Белия дом. Изтеглянето от Афганистан като че ли не е изиграло особена роля за образа на САЩ. В самия Афганистан обаче негативните оценки спрямо Щатите бележат ръст. Известен ръст на позитивните оценки се регистрира в някои европейски страни и в Латинска Америка. Оценките на самите американци за държавата им се подобряват и, макар че все още са по-скоро негативни, отбелязват най-високия резултат през последните години.
В глобален мащаб (и очаквано) САЩ са възприемани в най-негативна светлина в Близкия изток, Русия и Западна Азия. Обратно, мнозинството от хората в Индия и Африка виждат по-скоро стабилизиращ на ефект международните политики на Америка. Хората в Русия (близо една трета от всички респонденти там) и в Европейския съюз изглеждат най-несигурни по тази тема.
Глобалният нетен резултат за САЩ – дялове на отговори „стабилизира“ минус дялове на отговори „дестабилизира“ – сега е -2. Преди три години беше -28.
Топ 5 държави, които смятат, че международните политики на САЩ стабилизират света са Виетнам (76% там казват, че Щатите стабилизират света с международните си политики), Албания (72%), Нигерия (72%), Филипините (71%), Кения (70%), Косово (70%) и Тайланд (64%).
Хората в Афганистан (72% казват, че политиките на САЩ са дестабилизиращи), Сърбия (71%), Ирак (70%). Палестина (68%) и Пакистан (63%) са най-твърди в мнението си, че международните политики на САЩ дестабилизират света.
Имиджът на Русия се запазва трайно негативен през последните години, макар че преди няколко години беше по-негативен. Една трета от участниците в глобалното изследване сега казват, че международните политики на Русия са стабилизиращи за света. Близо половината от анкетираните обаче смятат, че политиките на Русия дестабилизират. Една четвърт не може да формира мнение. Така глобалната нетна стойност за Русия е -17.
Международните политики на Русия изглежда са приемани в най-голяма степен за дестабилизиращи от хората в Австралия, САЩ, Европа, ЕС (особено западните държави от Съюза) и Близкия изток. Респондентите в Индия от друга страна смятат, че политиките на Русия са по-скоро стабилизиращи – дори в по-голяма степен от самите руснаци. Руските международни политики са положително оценени и в Африка. Там обаче, както и в САЩ, Русия и Латинска Америка, хората са в същото време и по-разколебани, тъй като дяловете на колебание се равняват на около една трета от всички отговори.
Международните политики на Русия са приемани за най-стабилизиращи в Албания (86% там отговарят позитивно), Виетнам (76%), Сърбия (64%), Казахстан (62%) и Индия (57%).
Топ 5 на най-големите дялове на негативни отговори са регистрирани в Украйна (74% там отговарят негативно), Австрия (70%), Германия, Косово, Полша (69% отговори „дестабилизира“ във всяка от страните), Чехия (68%) и Швейцария (66%).
Международните политики на Европейския съюз все още са приемани като по-скоро стабилизиращи в световен мащаб. ЕС все още остава единствената от четирите глобални сили, която е в позитивната част на скалата (+18 нетна стойност според текущата вълна на изследване). Положителните оценки по отношение на ролята на Съюза в международните отношение са по-скоро константни в последните годишни изследвания на световната Асоциация „Галъп интернешънъл“, макар и да са наблюдавани някои вариации. От друга страна възможността на ЕС да повлияе на световната политика значително всъщност не е толкова сигурна.
В Русия и в Близкия изток обаче нагласите видимо се отличават от глобалната картина. Там са регистрирани значителни дялове на критика към ЕС.
Политиките на Съюза са оценени като най-стабилизиращи в Албания (82% там отговарят така), Виетнам (78%), Колумбия (62%), Малайзия (60%) и Германия (59%).
Топ 5 на най-големите дялове на отговори „дестабилизира“ са регистрирани в Палестина (57% там отговарят негативно), Сърбия (51%), Афганистан, Ирак (48% и в двете държави), Русия (45%), Хонконг и Пакистан (44% и в двете държави).
Международните политики на Китай също са приемани като по-скоро дестабилизиращи за света (-18). В най-голяма степен политиките на Китай са оценени като дестабилизиращи в Австралия (с мнозинство от 80% от всички отговори), Индия, Близкия изток, Европа (значително по-големи дялове в ЕС и особено в западните държави от Съюза) и САЩ.
Хората в Африка и до известна степен в Русия виждат по-скоро стабилизираща роля в китайските международни политики. Отношението на руснаците по този въпрос показва и друга интересна насока – две пети от респондентите там се колебаят и не могат да формулират точна оценка за международните политики на Китай.
Топ 5 най-големи дялове на положителни нагласи към международните политики на Китай са регистрирани в Албания (79% там отговарят положително), Кения (64%), Малайзия (64%), Нигерия (64%) Пакистан (58%), Сърбия (56%) и Тайланд (53%).
Топ 5 държави, които разглеждат международните политики на Китай като по-скоро дестабилизиращи за света са Република Корея (88% там отговарят „дестабилизиращи“), Виетнам (82%), Австралия (80%), Австрия (72%)и Швейцария (71%)
Оттеглянето на САЩ от Афганистан
Макар и да получи широк обществен отзвук по света, решението на Джо Байдън за пълно оттегляне на военните части на САЩ от Афганистан не оказва сериозен ефект върху световните нагласи към САЩ като цяло. Мнозинството от участниците в изследването по света не изразяват промяна в нагласите си.
Все пак, 21% са си променили мнението за САЩ след изтеглянето им от Афганистан – в позитивна или негативна посока.
Най-голяма промяна на нагласите е регистрирана в Индия, ЕС, САЩ и Близкия изток. Повече от 40% от респондентите в Индия са формирали ново мнение за САЩ след оттеглянето от Афганистан. Променените нагласи са равно разделени между позитивни и негативни оценки.
Същото се отнася и до една трета от респондентите в Близкия изток. Ръстът на по-скоро негативните нагласи по отношение на САЩ все пак е по-видим, особено в самите САЩ, но и в западните държави от ЕС.
Кънчо Стойчев, президенти на световната Асоциация „Галъп интернешънъл“:
„Още в своя начален етап новата мултиполюсна политическа структура на света може да еволюира до добре познатия и вече изпитан двуполюсен модел, с който се характеризираше Студената война. Настоящите международни напрежения изтикват все повече ЕС изцяло в сянката на САЩ, а Русия е все повече и повече пакетирана с Китай. Но това са две различни конвергенции – в първия случай има ясно изразена водеща сила, докато във втория става дума по-скоро за споделена власт, което позволява много повече гъвкавост и сила. Западът, безспорно воден от САЩ, все още има шанс да не избута Русия към Изтока, но изглежда, че липсата на мъдрост и усещане за надмощие надделяват“.
Къде сме ние? Традиционно най-близки до ЕС. По-близки до Русия (в сравнение със САЩ), но и все по-критични. Традиционно непознаващи Китай
Политиките на четирите глобални сили
Европейският съюз остава суперсилата, чиито политики се смятат за най-стабилизиращи за света в нашата страна. Половината (49%) от участвалите в изследването наши сънародници определят политиките на Съюза като стабилизиращи. 22% дават по-скоро негативни оценки за международните политики на ЕС, а 29% от българите се колебаят.
Макар в очите на българите ЕС да запазва позицията си като силата, която в най-голяма степен оказва стабилизиращо влияние на света, увереността в това изглежда разколебана. Нетната стойност по този показател у нас беше +36 миналата година. Сега е +27. В края на 2019 г. пък нетната стойност на оценките на българите за ЕС като стабилизиращ фактор в международната политика беше +55.
Отношението към ефекта на политиките на ЕС у нас са близки до средните в Европа. Съседните ни държави отношението към политиките на ЕС също е по-скоро благоприятно. Изключение прави Сърбия, където отговорите „дестабилизира“ са една втора от всички отговори, а една трета виждат стабилизиращ ефект в международните политики на ЕС.
За българското общество изглежда най-трудно да формира ясна позиция по отношение на влиянието на международните политики на Руската федерация. Показателно за това е, че най-голямото натрупване на отговори на въпроса за Русия е към опцията „не мога да преценя“ – 37%. 30% са на мнение, че политиките на Москва стабилизират света, а 33% са на обратната позиция.
За година нагласите у нас към международните политики на Русия са видимо влошени. Нетната стойност на оценките за политиките на Русия у нас сега е -3. Година по-рано беше +17.
На Балканите най-високи са дяловете на отговорите „стабилизира“ в Албания (86%) и Сърбия (64%). Най-убедени, че Руската федерация дестабилизира света с политиките си са гражданите на Косово (69% отговори дестабилизира), Румъния (57% отговори дестабилизира) и Босна и Херцеговина (55% „дестабилизира“). Това поставя нашата страна по-скоро „в средата“ в оценките си към политиките на Русия.
В страната ни все още няма и много ясно изградена представа за международните политики на Китай. 19% от пълнолетните българи смятат, че Китай стабилизира света със своите международни политики, 34% виждат по-скоро дестабилизиращ ефект. Близо половината от запитаните у нас обаче не могат да дадат отговор (47%). Това е и най-високият дял на колебание регистриран в цялото изследване въобще.
В сравнение с миналата година делът на колебаещите се дори е нараснал (макар и минимално). Преди година 19% от българите намираха международните политики Китай за стабилизиращи, а 35% за дестабилизиращи за света. 45% не можеха да формират мнение. Нетната стойност сега е -15. Преди година беше -16. Преди това пък се регистрираха и положителни стойности.
В нашия регион политиките на Китай са оценени по-скоро като стабилизиращи в Албания (79% „стабилизира“) и Сърбия (56% „стабилизира”). Гражданите на Косово (63% отговори „дестабилизира“), Румъния (56% „дестабилизира) и Босна и Херцеговина (47% „дестабилизира) са по-скоро на критични позиции.
Според българите, международните политики на САЩ по-скоро дестабилизират света – 53% от запитаните у нас смятат така. 16% са на обратното мнение. Една трета на могат да преценят. Преди година 19% от българите смятаха, че Щатите стабилизират света, 55% виждаха дестабилизиращ ефект в международните политики на САЩ, а 26% не можеха да преценят. Така нетната стойност на оценката на политиките на САЩ у нас е практически непроменена – -36 миналата година и -37 сега.
Изглежда, че за една година съотношението на отговорите е по-скоро запазено и най-съществената промяна по отношение на САЩ – така и за останалите суперсили – се изразява в ръст на отговорите, регистриращи колебание.
От държавите в нашия регион най-критично насочени към Щатите са респондентите в Сърбия (71% отговори дестабилизира) и в Босна и Херцеговина (59% дестабилизира). На обратната позиция за жителите на Албания (72% отговори стабилизира) и Косово (70% стабилизира). В Румъния мненията са по-скоро разделени – 41% от запитаните там смятат, че САЩ стабилизират света с международните си политики, а 42% виждат по-скоро дестабилизиращ ефект.
Нагласите на българите след оттеглянето на САЩ от Афганистан
16% от българите са променили отношението си към САЩ след оттеглянето им от Афганистан. 10% са променили своите нагласи в положителна посока, а 6% в отрицателна. Така, макар и да не се е отразило значително в цялостните възприятия на българите за САЩ, оттеглянето им от Афганистан е по-скоро добре прието. Въпреки това, повече от половината от българите остават с непроменени позиции след решението на Джо Байдън да прекрати американското военно присъствие в Афганистан – 11% запазват своите позитивни нагласи, а 41% остават на критични позиции. Една трета се колебаят как да отговорят.
Нагласите по този въпрос у нас са малко по-благоприятни от средните за ЕС. Общо за Съюза оттеглянето на САЩ от Афганистан също не променило значително отношението към Щатите. Общо 21% процента от запитаните в ЕС споделят, че са променили нагласите си. Делът на тези, които са променили отношението си в негативна посока, обаче е по-висок – 12% от всички запитани. 9% пък са с по-благоприятно отношение към САЩ след оттеглянето от Афганистан.
Методология:
Данните са част от традиционното ежегодно изследване „В края на годината“ на Асоциацията „Галъп интернешънъл“ по инициатива и дизайн на председателя на Асоциацията д-р Джордж Галъп от 1977 г. Изследването се провежда всяка година от тогава. Тази година то бе проведено в 45 държави по света.
Региони:
· ЕС Общо + Швейцария – включва ЕС Изток и ЕС Запад и Швейцария
· ЕС Запад + Швейцария – Австрия, Германия, Италия, Испания, Обединено кралство и Швейцария
· ЕС Изток – България, Чехия, Полша, Румъния
· Европейски държави извън ЕС – Албания, Армения, Босна и Херцеговина, Косово, Северна Македония, Молдова, Сърбия, Украйна
· Латинска Америка – Аржентина, Колумбия, Еквадор, Мексико, Перу
· Близък изток – Ирак, Йордания, Палестина
· Източна Азия – Хонконг, Индонезия, Япония, Малайзия, Република Корея, Тайланд, Виетнам
· Западна Азия – Афганистан, Азербайджан, Казахстан, Пакистан, Турция
· Африка – Нигерия, Гана, Кения
Размер на извадката и метод на регистрация:
Общо 42 212 души са интервюирани в глобален мащаб. Във всяка държава през периода октомври-декември 2021 г. са интервюирани около 1000 души по метода „лице в лице“, по телефона или онлайн.
Статистическата грешка в изследването е в диапазон ±3-5% при доверителен интервал – 95%.
За „Галъп интернешънъл“
Световната асоциация “Галъп интернешънъл“ (GIA) е водеща асоциация в пазарните изследвания и проучванията на общественото мнение.
За повече от седем десетилетия членовете на световната асоциация “Галъп интернешънъл“ са доказали своите експертни умения за провеждане на международни изследвания при осигурено най-високо качество. Нашите повече от 100 членове и партньори са водещи национални институти с дълбоко познаване на местните изследователски методи и техники, статистически източници, бит и културни различия на всяка страна, и са внимателно подбрани от Борда на асоциацията. За всяка държава има само една агенция членка. Членовете работят съвместно всекидневно, за да споделят знания, нови изследователски техники и инструменти за осигуряването на най-подходящите решения за международни изследователски проекти, както и за обслужването на своите клиенти по най-добрия възможен начин.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 El pepi
12:30 28.01.2022
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 Ю.кортес
12:32 28.01.2022
9 Грульо
Коментиран от #82
12:32 28.01.2022
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 Този коментар е премахнат от модератор.
12 Този коментар е премахнат от модератор.
13 Сандо
12:35 28.01.2022
14 Този коментар е премахнат от модератор.
15 Този коментар е премахнат от модератор.
16 Тръмб
12:36 28.01.2022
17 Ами ...
12:38 28.01.2022
18 Някой
Нима не е вярно, че САЩ дестабилизат целия свят? Само погледнете каква простотия заформиха американците.
Пък и моткането им около Китай...
Коментиран от #34
12:38 28.01.2022
19 Този коментар е премахнат от модератор.
20 Този коментар е премахнат от модератор.
21 Този коментар е премахнат от модератор.
22 Бай Ганьо
12:39 28.01.2022
23 Непонятно е
12:41 28.01.2022
24 Tутанкамон
12:41 28.01.2022
25 ПиАрЕ.Поп.
12:41 28.01.2022
26 Целия свят
12:42 28.01.2022
27 Смешници
12:42 28.01.2022
28 Няма значение къде се правят.
До коментар #14 от "Display":
Има значение къде отива печалбата от всичко това. Къде живеят башовете, в какво инвестират и чия икономика подкрепят.Коментиран от #65
12:43 28.01.2022
29 постижения
12:44 28.01.2022
30 Миши
12:45 28.01.2022
31 Христо
Коментиран от #113
12:45 28.01.2022
32 Този коментар е премахнат от модератор.
33 Галъп
12:46 28.01.2022
34 Лост
До коментар #18 от "Някой":
Ами като прочетеш, че в топ 5 най -стабилизиращи са Сащ, Русия и ЕС според Албания и Виетнам ти стига четенето.12:47 28.01.2022
35 Глупаци
12:48 28.01.2022
36 гост
Коментиран от #40
12:48 28.01.2022
37 Този коментар е премахнат от модератор.
38 Този коментар е премахнат от модератор.
39 Този коментар е премахнат от модератор.
40 А къде остави...
До коментар #36 от "гост":
...- Германия,Франция...Англия...?!?!12:52 28.01.2022
41 Шепа нещастни фашисти
12:53 28.01.2022
42 Този коментар е премахнат от модератор.
43 Смърт на евреите!
12:53 28.01.2022
44 Този коментар е премахнат от модератор.
45 Я пак
В клипа обясняват подробно .
12:56 28.01.2022
46 Ender
12:58 28.01.2022
47 Гого
Коментиран от #108
13:01 28.01.2022
48 Евроатлантик
13:02 28.01.2022
49 С половин уста
Също като вица за котенцата на Иванчо - Учителката ги накарала да пишат съчинение и Иванчо написал - Нашата котка си има четири котенца - две са от Левски, две от ЦСКА. След две седмици пак пише - Нашата котка си има четири котенца и четирите са от Левски. На въпроса на учителката - Защо така ! Иванчо отговаря - Те и другите две прогледнаха госпожо !
Та хубаво е като гледаме да виждаме и като слушаме да чуваме ! А подобни "проучвания" винаги ще се манипулират поради желанието да натежат в определена посока ! :))
13:04 28.01.2022
50 Тома
13:06 28.01.2022
51 Този коментар е премахнат от модератор.
52 Бамбука
Коментиран от #66
13:06 28.01.2022
53 за потреден път
13:07 28.01.2022
54 Българин
До коментар #4 от "Българин":
Нали се разбрахме да не ползваш Ника ми , крадливо натовче !?Коментиран от #67
13:08 28.01.2022
55 Ефори
13:09 28.01.2022
56 Пешо от блока
13:10 28.01.2022
57 Ха ха ха
До коментар #2 от "Хаха":
Не знам за българите, ама 32 половите от САЩ в това отношение не отстъпват на никой, като се почне с баш пророка им Кейси, който след сертифициране, цял екип има назначен и издава касови бележки:))), за извънземните официално дават новини по тв от тях, а белина пиха на поразия, много преди нашите тук да се сетят:)))), по препоръка на президента я пиха там:)))13:10 28.01.2022
58 ху-юн
До коментар #6 от "Анти-маймуна":
и всичко това произведено в Китай13:11 28.01.2022
59 Пропагандистите на сороснята
13:11 28.01.2022
60 Караколю
Питат радио Ереван:
-Защо няма военни преврати в САЩ?
Радиото отговаря:
-Защото там няма американско посолство...
Та, големи "стабилизатори" са това американците...
13:13 28.01.2022
61 ФАКТ
13:13 28.01.2022
62 Този коментар е премахнат от модератор.
63 Тринити
13:14 28.01.2022
64 АУУУУУ
Коментиран от #95, #101, #107, #111
13:14 28.01.2022
65 Display
До коментар #28 от "Няма значение къде се правят.":
По принцип е така, но става въпрос за менте, контрабанда в този случай.....оня си мисли, че носи найк, ама носи само драскулката на найк......13:15 28.01.2022
66 До Бамбука
До коментар #52 от "Бамбука":
Бамбук, САЩ дестабилизират целия свят от 245 години, защото само 22 години от създаването на тази държава на злото от бандити не е водила войни-пряко и косвено.Живеят на гърба на целия свят чрез заплахи за саморазправа, прилагане на "Демокрация" чрез зависимости и какви ли не още мръсотии.Светът е пропищял от тяхната загриженост, особено Африка, Азия и Индокитай.Създават конфликтни точки и после си продават оръжието и наркотиците.Крайно време е светът да се отърси от тази плесен !!!13:17 28.01.2022
67 Защо го обиждаш човека
До коментар #54 от "Българин":
Плащал ли си за запазена търговска марка. Щом не го отхвърля администратора, значи има това право. А и от тук пишещите всички сме българи. Май! Апропо, и аз съм натовче.13:20 28.01.2022
68 Този коментар е премахнат от модератор.
69 В.В.П.
Коментиран от #73
13:21 28.01.2022
70 Този коментар е премахнат от модератор.
71 Хахо Дзън
13:23 28.01.2022
72 Куку
До коментар #4 от "Българин":
Българино, ако не знаеш да те светна, че ушанки не носят само руснаците! Много популярни са и в Канада, и в Щатите, и в Китай и в още много северни страни и са известни и се носят от векове даже и в България...И съвсем не е руско "изобретение"...Така че за какви "ушанки" си мислиш?Коментиран от #102
13:24 28.01.2022
73 Този коментар е премахнат от модератор.
74 интерес
13:27 28.01.2022
75 Този коментар е премахнат от модератор.
76 Този коментар е премахнат от модератор.
77 де юре
13:32 28.01.2022
78 Този коментар е премахнат от модератор.
79 Този коментар е премахнат от модератор.
80 Този коментар е премахнат от модератор.
81 Софиянец
13:43 28.01.2022
82 Жжжжжж6695
До коментар #9 от "Грульо":
Трябва да те пазят от психопати като Путин, апропо почети малко последните 20 години какво е родила главата на управляваните от него овце. Без запада и САЩ сега щеше да коментираш на вефаКоментиран от #112
13:44 28.01.2022
83 тооооккккк
13:47 28.01.2022
84 Този коментар е премахнат от модератор.
85 Този коментар е премахнат от модератор.
86 Този коментар е премахнат от модератор.
87 Fury
13:55 28.01.2022
88 Smooth Jazz
13:57 28.01.2022
89 Този коментар е премахнат от модератор.
90 Този коментар е премахнат от модератор.
91 Хихи
До коментар #6 от "Анти-маймуна":
Всички айфони са Китайски и смартфоните също. У сащ чертаят само като ефките14:18 28.01.2022
92 Този коментар е премахнат от модератор.
93 Този коментар е премахнат от модератор.
94 Дааа
щом сме го казали ,значи е така.
А заедно с македонците ,,сме създали галктиката,слънчевата система,планетата и т.н.татък....
15:39 28.01.2022
95 объл камък
До коментар #64 от "АУУУУУ":
Тия пенсийки както ги наричаш имаха глави които твърдо стояха на раменете им а твоята тиква е навряна между задните ти бузи и за съжаление няма вадене от там !Коментиран от #103
15:40 28.01.2022
96 Истината
15:41 28.01.2022
97 tomito
15:46 28.01.2022
98 Тра-ла-ла
16:18 28.01.2022
99 ЦЕЛИЯТ СВЯТ СМЯТА ТАКА
Коментиран от #105
16:48 28.01.2022
100 Що тъй
18:04 28.01.2022
101 Бай Шиле
До коментар #64 от "АУУУУУ":
За съжаление може да се окажеш прав.Като виждам,че повечето младежи са политически лумпени и нямат представа за елементарни неща.Коментиран от #104
19:04 28.01.2022
102 Ами ...
До коментар #72 от "Куку":
Ватници повече ли ти харесва? Мурзилки? Москали? 😀19:36 28.01.2022
103 Ами ...
До коментар #95 от "объл камък":
Особено когато се деряхте по манифестациите "Слава на БКП". 😀 Нищо нямаше в тези глави. И така си остана. :)19:39 28.01.2022
104 Ами ...
До коментар #101 от "Бай Шиле":
Мдам, не са хомосоветикус, младите хора. Което всъщност е страхотно. А вие сте история. 😀Коментиран от #114
19:48 28.01.2022
105 Ами ...
До коментар #99 от "ЦЕЛИЯТ СВЯТ СМЯТА ТАКА":
Ти ли си целия свят? 😀19:50 28.01.2022
106 сноу
20:42 28.01.2022
107 сноу
До коментар #64 от "АУУУУУ":
Вярно е че извода е тъжен ...и то най вече ,защото е резултата от дълесовата стратегическа експанзиостична теория..."ние първо ще ги накараме да гледат нашите филми ,нашата музика,да гледат нашите реклами в които всичко е без пари ,да карат нашите коли ,че те са най големите и най лъскави на света,за да разберат това ще трябва да пишат с нашите букви и когато започнат да казват на нашия президент -нашия президент ,вече ще бъдат нашите роби..".21:05 28.01.2022
108 Дрън
До коментар #47 от "Гого":
Ако не бяха китайците да им правят айфоните, американците щяха да си цъкат на оная си работа...23:15 28.01.2022
109 Ал Тиквоне
08:45 29.01.2022
110 Този коментар е премахнат от модератор.
111 Този коментар е премахнат от модератор.
112 Този коментар е премахнат от модератор.
113 Този коментар е премахнат от модератор.
114 Този коментар е премахнат от модератор.
115 ВънСатаНАТОтЗемятаНи
11:17 30.01.2022
116 Комунист
21:14 05.04.2022