Last news in Fakti

20 Юни, 2022 07:15 1 654 14

Даниел Митов: Не всички наши искания са залегнали във френското предложение за РСМ

  • даниел митов-
  • искания-
  • рсм-
  • френско предложение

"Премиерът не бил чел френското предложение. Г-н премиер, това Ви е работата", коментира зам.-председателят на ГЕРБ

Даниел Митов: Не всички наши искания са залегнали във френското предложение за РСМ - 1
Снимка: Bulgaria ON AIR

"Това, което виждаме, безспорно е някаква стъпка напред. Ние като партия не сме си взели още политическото решение. Тепърва ще оценяваме и самото предложение, и обстановката, в която то постъпва в НС. Но така или иначе Френското председателство се е опитало да свърши положителна работа, трябва да му благодарим, защото преди нямаше толкова ясен поглед върху българските позиции. Но от това, което видях аз - не всички български искания или български условия за започване на преговорите са залегнали във въпросното споразумение. Пак казвам, има някакъв напредък по отношение на това, че в самото предложение, преговорната рамка включва Договора за добросъседство между България и РСМ", заяви зам.-председателят на ГЕРБ и бивш външен министър Даниел Митов в предаването "Брюксел 1" на Bulgaria ON AIR .

По въпроса дава ли Френското председателство гаранции, Митов коментира:

"Не може френската страна да даде гаранции. Въпросът е дали ЕК може да даде гаранции, дали тези гаранции ще са устойчиви във времето. Зависи от начина, по който са формулирани самите клаузи в преговорната рамка. Зависи от това къде са записани, дали са в заключенията, в крайна сметка друго председателство може да промени заключенията".

По думите му предстои да се изясни къде точно са записани нашите искания - в самия документ, който не може да се променя, или в заключенията, които може да се променят от друго председателство.

"Това трябва да го изясняваме тепърва. Не е много ясно. И затова трябва да се събере в крайна сметка и външната комисия. Трябва да дойде външният министър, да започнем да изясняваме всички тези въпроси. Комисията по външни работи в парламента не е свикана. Аз не мога да си обясня друго - какво наложи подобно предложение да бъде внасяно в парламента не от правителството, а от постоянното представителство? Защо премиерът бяга от отговорност? Защото това прави той - хвърля на депутатите нещо, което те не са виждали и не познават. Някои можем да се ориентираме бързо, обаче в крайна сметка тук става въпрос за много тежка дискусия, за много тежък диалог. Премиерът трябва да дойде да си поеме отговорността по въпроса, да каже одобрява ли, не одобрявали ли, застава ли зад това предложение, не застава ли, ще продължат ли някакви преговори. То не остана никакво време", посочи бившият външен министър.

"Много закъсня този разговор, специално по конкретното предложение, поради простата причина, че българската страна в лицето на министър-председателя направи недопустими грешки, след като до началото на декември месец имаше все пак някакъв напредък. Служебните правителства малко или много бяха постигнали вече нещо със Скопие. Скопие беше започнало да проявява определен тип гъвкавост. И вместо да стъпи на постигнатото от Министерство на външните работи до този момент, министър-председателят махна с ръка, каза оттук нататък има нов подход. Сега започваме едни работни групи със самолетни линии, с влакови композиции и с каквото се сетите още. Тези работни групи трябваше да се отчитат на всеки две седмици. Скопие, виждайки и чувайки, разбира се, че има някакъв нов подход, забрави за гъвкавостта, която проявяваше до този момент и отново се облегна на идеята за външен натиск върху България и че евентуално нещата ще си минат и ще си протекат безметежно в тяхна полза", изтъкна Митов.

СВЪРЗАНИ
Радев за РСМ: Не може Петков да внася чуждо предложение, той е премиер, не куриер
Радев за РСМ: Не може Петков да внася чуждо предложение, той е премиер, не куриер
По думите му от различните послания от страна на София, които доведоха до обвинението за паралелна външна политика, се е възползвало Скопие и това това е забавило процеса.

"В следващия момент се започна и стана ясно, че външно министерство преговаря едно, министър-председателят ходи и обещава някои други неща и създава усещането, че всичко е наред и че България ще даде одобрение за започване на преговори от страна на Скопие още в края на Френското председателство. Това проектира слабост. Българската държава, неговорейки в един глас пред всички наши партньори, започна да проектира слабост. Естествено Скопие се възползва от това и до такава степен се задръсти процесът, че в един момент, когато започнаха критиките към министър-председателя за този му подход, той реши каквото предложи Френското председателство, да го хвърли на парламента, да вдигне ръце и да каже "аз дори не съм го чел". Аз това го чух снощи в негово интервю, той не бил чел френското предложение. Г-н министър-председател, това Ви е работата. Първото нещо, което трябва да направите е да го прочетете, ако не искате да го четете, викнете някой да Ви го разясни и елате в парламента и кажете ясно "Аз заставам зад това предложение или не заставам зад него. Еди какво си е отразено от българските искания. Друго не. Тук можем да направим компромис, там не можем. Това трябва да чуем от министър-председателя. Проглушиха ушите тези последни дни за това, че МС има водеща роля в определянето на външната политика на България, само че работата на министър-председателя именно по тази логика е не да бяга от отговорност и да хвърля всичко в ръцете на парламента и на депутатите, а да дойде и да каже каква е позицията на българското правителство. Нашите критики не бяха за това дали той има водеща роля или не във външната политика. Нашите критики бяха, че по казуса Северна Македония има разнобой в позициите между външно министерство и самия министър-председател и съществуваха подозренията, че министър-председателят излиза от рамковата позиция, която е приета от старото правителство", заяви зам.-председателят на ГЕРБ.

По отношение на паметните записки, които министър Генчовска е входирала в секретно деловодство на НС, Митов каза, че ги е чел, но няма право да ги дискутира, но на въпрос на Милена Милотинова вярно ли е това, което казва външният министър, той заяви: "Министър Генчовска знае какво говори".

Какво се очаква от външната парламентарна комисия?

"Външната комисия може да даде становище, но тя трябва да го даде на всички народни представители, да мине в зала. Точката трябва да влезе в дневния ред. Трябва да се обсъжда. Какво иска точно министър-председател не е много ясно - да излезем с решение или да излезем с декларация. Защото в крайна сметка парламентът има Декларация, която е подкрепила Рамковата позиция, изработена от правителството по време на управлението на ГЕРБ. Тоест има сериозен национален консенсус около определени неща и те са ясно формулирани. Френското предложение не отразява всички тези точки, отразява някои, което пак казвам, е някакъв напредък", заключи Митов.

По думите му това правителство не е успяло да се справи със задача, която не е лесна - преговорите с РСМ - не се е опряло на експертизата на МВнР, не е разговаряло с опозицията.

Но ако бяха подходили правилно, ако бяха дошли да кажат "вижте ние може да имаме някакви различия, но има някакви неща, които са от общ интерес - особено по отношение на Република Македония и преговорите с нея, ако бяхме полагали усилия съвместно, изхождайки от националния интерес, тогава може би напредъкът щеше да е такъв, че сега в момента нямаше да има нужда от този разговор. Българският национален интерес щеше да е отразен в преговорната рамка изцяло и напълно и щяхме да вървим напред", подчерта бившият външен министър.


Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 17 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Хаха

    16 6 Отговор
    И тоя премиер като предишния, не знае да чете.
  • 2 Кърти чисти извозва

    19 4 Отговор
    То четенето не се отдава на всеки, трябва и да си грамотен. Не е лесна задача за хора, неориентирани към кое гражданство принадлежат повече и кой език им е роден...
  • 3 Дамаджони уокър

    24 4 Отговор
    Само да попитам: Суверенна държава ли сме??Ако е така тогава защо франсетата ще правят "предложения" от които зависи историята ни и живота на българите в РСМ?????

    Коментиран от #14

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Макарон

    18 4 Отговор
    Гаранция Франция!
  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Шиша

    5 4 Отговор
    Дръж, Киро!!!
  • 9 ЕВРОПЕЙСКА ЛЕГИТИМАЦИЯ НА

    4 1 Отговор
    ЮГОСЛАВСКИЯ ВАНДАЛИЗЪМ НАД БЪЛГАРСКАТА ИСТОРИЯ
  • 10 Българка

    4 4 Отговор
    Стига с популизъм и лицемерие. Когато Петков вземе позиция по темата РСМ е обвиняван в предателство и е виновен. Когато казва, че ще отстоява българска позиция, гласувана от НС, пак е виновен. Това е като вица за "Зайо с шапка и Зайо без шапка"

    Коментиран от #11

  • 11 БГ - истина

    0 2 Отговор

    До коментар #10 от "Българка":

    Петков, ходи и говори и обещава някакви неща за вдигане на веното, все едно България му е ЕООД. Това men ти не можеш да го обещаваш. Българския парламент заприлича на семеен бизнес.
  • 12 БГ - истина

    1 1 Отговор
    Такъв човек като Даниел Митов трябва да ни е премиер.
  • 13 Дани

    1 0 Отговор
    Къдравата СЮ се изходи неподготвен!!!На ва мафиоти и крадци все някой друг ви е виновен!Гербави подлоги стига с инсинуации ГЕРБАВИТЕ СА ЗА ЗОТВОРА !НАРОДА НИ ВИ ИСКА!САМО ПОДЛОГИТЕ БИХА ГЛАСУВАЛИ ЗА вас НО И ПРИ ТЯХ ВЕЧЕ ИМА СЪВЕСТНИ ГРАЖДАНИ И РОДОЛЮБЦИ!ИЗМЕТТА ВЪН !!!
  • 14 та така...

    2 0 Отговор

    До коментар #3 от "Дамаджони уокър":

    Какво общо има суверенитета и решения на политици, които вредят на самата държава? Ако факта, че в продължение на 30+ години суверена така и не можа да наложи на политиците които сам избира да работят за българските интереси, а не за чужди, означава загуба на суверенитет значи не сме суверенна държава. Докато суверена сам не се научи на отговорно поведение за да търси отговорност от своите избраници, не знам дали изобщо можем да говорим за държава, а още по малко за суверенна.
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол