Има доста безспорни теми, които уточнихме след бурни дебати с гражданското общество. Форматът е отворен гражданите са в пленарна зала обсъждаме най-важните промени в Изборния кодекс. Безспорно е например, че трябва да има мажоритарен елемент в предстоящите избори и сме свели дискусията до три варианта пропорционална система с преференции, смесена система в Германия и чисто мажоритарна система. Това заяви пред bTV заместник-председателят на парламента Мая Манолова, която обсъжда с граждани, експерти и депутати Изборния кодекс.
Казаха се плюсовете и минусите на всяка една от тези системи и решението, което взехме при изработването на Изборния кодекс да разработим в конкретни текстове и трите варианта, като предвид съотношението на силите се концентрирахме върху смесената система – немската система и върху преференциалната с преференции. Защото ще кажа честно привържениците на чисто мажоритарен вот и в гражданското общество, а особено сред политическите партии, не са толкова много, поясни Манолова.
Въпросът кога ще бъде готов един изцяло нов Избирателен кодекс е въпрос, който ми се задава непрекъснато и с удоволствие ще отговоря още веднъж, каза заместник-председателят на Народното събрание в отговор на въпрос на водещата Цветанка Ризова. Сериозни промени в Изборния кодекс – промяна на избирателната система, независимо дали смесена, пропорционална или мажоритарна или с преференции, машинното гласуване, нов вид структуриране на изборната администрация и да кажем прочистване на избирателните списъци чрез активна регистрация означава 90% пренаписване на текстовете. Повярвайте ми много по трудно е поне в половината от текстовете да правиш промени във всеки член. Това обръща нещата, правят се грешки. Буквално, ако направим няколко същностни промени, това ще означава коренна промяна в кодекса. Ами медийното отразяване, предизборната кампания, регистрацията на кандидатите, как ще осигурим равнопоставеност, което е едно от основните искания, попита Манолова.
Това са маса промени, които няма как да се случат при кръпки. По-лесно е да се напише нов кодекс, отколкото да се пренапише съществуващия. Ние сме си дали срок от три месеца за написване на кодекса. Впрочем това е наистина къртовски труд. Освен обсъжданията, текстовете се обобщават, питат се институциите, синхронизират се текстовете с европейските.
По никакъв начин не свързвам Изборния кодекс със съдбата на правителството или на парламента. Ако някой ми беше казал, че ще трябва да пиша на акорд Изборния кодекс въобще нямаше да се кандидатирам за депутат. Не съм поемала ангажимент да го пиша за две седмици или за два дни. Това са невъзможни неща, които ще са на гърба на хората на следващите избори и качеството на закона. Упражненията на ГЕРБ как може да бъде написан за две седмици Изборния кодекс, това е несериозно, каза Мая Манолова.
Субсидиите за партиите извън парламента
Има ясна воля да бъде намалена субсидията за партиите, в момента се обсъжда Закона за политическите партии, но беше тиражирано мнение, че парламентарната правна комисия вече е отрязала извънпарламентарните партии при получаване на субсидия. Това не е вярно, защото законопроектът е разглеждан само на първо четене . Всъщност има два законопроекта – на Атака и КБ. Този на Атака предвижда такава възможност, но не е обсъждана на второ гласуване. Трябва да бъдат намалени парите, това обаче се решава с държавния бюджет, каза Манолова.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Alexander Anguelov
21:26 11.07.2013