Над 12 000 дка борови гори на територията на цялата страна ще бъдат третирани срещу борова процесионка. Площите са предвидени за въздушно пръскане след извършване на мониторинг на горските територии и направена прогноза за 2023 г., съобщиха от Агенцията по горите.
„Прогнозата е направена през декември и предстои да бъде актуализирана до 15 март, като бъдат включени и новоустановените силно засегнати горски територии и в други райони на страната. Боровата процесионка е вредител в иглолистните гори на Южна България. Наблюдаваното затопляне в последните години предразположи разпространението на вида и в Северна България“, уточни д-р инж. Петя Матева, експерт по лесозащита в Изпълнителна агенция по горите.
„От началото на годината получихме сигнали от граждани за нападение от борова процесионка в горски територии и градска среда. Когато сигналът се отнася за силно нападение в горска територия, в повечето случаи площите вече предвидени за въздушно пръскане, а там където нападението е слабо, мониторингът продължава. Експертите ще проследят динамиката на развитие на вредителя чрез периодични наблюдения в иглолистните гори и залагане на феромонови уловки през юни за проследяване на летежа на пеперудите“, подчертава експертът.
През изминалата 2022 г. беше извършено въздушно пръскане срещу борова процесионка в горски територии по южните части на Стара планина и в Родопите на обща площ от 6900 дка. В около 300 дка слабо нападнати борови гори е проведена и механична борба. За настоящата година се предвижда пръскане и на горски територии в Югозападна България.
Ежегодният мониторинг в различни етапи от развитието на насекомото е част от дейността на лесовъдите в страната. Обследваните площи с наличие на повреди от борова процесионка се сигнализират в електронната информационна система на ИАГ от собствениците на горски територии, както и лицата на които територията е предоставена за управление. След допълнителни контролни теренни проверки и лабораторни анализи от експерти на лесозащитните станции в страната, се съставя прогноза с лесозащитни мероприятия срещу вредителя.
Въздушното пръскане се извършва срещу новоизлюпените гъсеници, в периода от края на м. август до края на септември в зависимост от влажностно-температурните условия на средата, след контролно лесопатологично обследване и при спазване на разпоредбите на Закона за защита на растенията, Закона за горите, Закона за пчеларството, Закона за гражданското въздухоплаване и техните поднормативни актове и със щадящи природата продукти, които не допускат загуба на биоразнообразие.
Като цяло за страната боровата процесионка е доста разпространен насекомен вредител за иглолистните култури. Нанася повреди като причинява обезлистване на дърветата и забавя растежа им, но не ги унищожава. Белите пашкули, наблюдавани по върховете на боровете през зимния сезон, както и гъсениците, които живеят в тях могат да бъдат опасни за хората, предупреждават експертите. Те са покрити със силно алергизиращи парливи космици, поради което е добре да не се пипат с голи ръце, защото могат да предизвикат обрив.
11 Януари, 2023 22:51 3 522 15
Третират над 12 000 дка гори срещу опасен за хората вредител
Като цяло за страната боровата процесионка е доста разпространен насекомен вредител за иглолистните култури
Снимка: БГНЕС
Поставете оценка:
Оценка 3 от 5 гласа.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 А кога ще пръскат
Коментиран от #6
22:53 11.01.2023
2 Естественоизкуствен подбор
Коментиран от #8
23:19 11.01.2023
3 Българин
Коментиран от #5, #10
23:25 11.01.2023
4 Вредител
23:38 11.01.2023
5 Естественоизкуствен подбор
До коментар #3 от "Българин":
На некой му е свършил чамовият материал яавно? На кой му д..е за гората и за ората??? Тая гъсеница е Супераларгизираща, а препаратите за пръскане– хич не са!23:41 11.01.2023
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 Андрей
Коментиран от #11
00:26 12.01.2023
10 ПИСНА МИ ОТ ЛЪЖИ
До коментар #3 от "Българин":
Принципно се третират септември - октомври, пак ни замазват очите. Справка в бгфермерския сайт- Ама ми изтриват коментарите с линка.Коментиран от #13
00:28 12.01.2023
11 ПИСНА МИ ОТ ЛЪЖИ
До коментар #9 от "Андрей":
Континенталната форма се среща в Подбалкана на Централна България, а при средиземноморската се наблюдават различия в жизнения цикъл.При континенталната форма пеперудите снасят яйцата си под формата на калъфчета (гнезда) в първата половина на юли, а гъсениците се излюпват в началото на август.
При средиземноморската снасянето на яйцата и тяхното излюпване става месец по-късно - август, септември.
В някои райони гъсениците остават да зимуват в гнездата, а другаде слизат в почвата и през пролетта отново атакуват игличките. Най-често през април-май слизат в почвата и какавидират.
Особеност за вида е какавидната диапауза.
Лесопатологично обследване се извършва по яйчните калъфчета през периода юли-октомври. Обследвания се провеждат в стадий яйце, гъсеница и какавида.
В стадий яйце през юли-септември, на всеки 100 дка се проверяват 10 дървета за наличие на яйчни гнезда. При установяване на едно гнездо средно на дърво, в култури до 20 години и 3 броя за насаждения над 20 години, нападението се определя като силно.
В стадий гъсеница в периода септември-ноември се отчитат гъсеничните гнезда.
За определяне сроковете на летеж на пеперудите и мониторинг на числеността на вредителя в дадено насаждение, както и за целите на прогнозата, се използват феромонови уловки, като се залагат до 10 уловки на обект. Уловките трябва да се поставят не по-късно от началото на юни и се отчитат веднъж седмично.
За борба с този вредител са регистрирани раст
00:30 12.01.2023
12 Този коментар е премахнат от модератор.
13 ПИСНА МИ ОТ ЛЪЖИ
До коментар #10 от "ПИСНА МИ ОТ ЛЪЖИ":
За борба с този вредител са регистрирани растителнозащитни продукти на базата на Бацилус турингиензис, дифлубензоран, спинозад, тебуфенозит. Борбата се извежда септември-октомври.00:31 12.01.2023
14 ПИСНА МИ ОТ ЛЪЖИ
До коментар #12 от "АЗ С ДЕЛТАПЛАНА УТРЕ ЩЕ НАПРЪСКАМ":
Май е нужно, защото са решили нас да ни пръскат.00:34 12.01.2023
15 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️
срещу опасен за хората вредител"
Не разбрах с какво и как ТОЙ е опасен за мен , та да се пазя
🤔🤔🤔🤔🤔
09:35 12.01.2023