Като "глътка въздух" определи Петър Захариев от Сдружението на автобусните превозвачи в България предоставените от правителството средства за подпомагане дейността на превозвачите при превоза на пътниците в отдалечените и слабо населени места в страната. Проблемите в бранша обаче остават поради сгрешения начин на възлагане на транспортните схеми за пътуване.
Намаляването на работата и малкият брой пътуващи са довели до фалити на фирми от една страна, а от друга - цените на горивата, цените резервните части, които растат безконтролно, също правят ситуацията трудна за справяне.
И след отпускане на тези средства от държавата проблемите в бранша остават, те се решават частично и временно, каза Петър Захариев, цитиран от БНР.
Според него за решаването на проблема в случая с междуселищните пътувания е необходима прецизна работа, съвместен и комплексен подход между държавата, общините и превозвачите. Да се обърне внимание на начина на организиране на превозите, на възлагането им, колко често да са те.
Ясно е едно обаче - че фирмите от бранша намаляват заради фалити, каза още Захариев.
"Бяхме 1500 фирми по регистрация в Министерство на транспорта, може би са останали около 1200-1300 действащи. Тези пари са особено важни за малките и средни фирми, които са в периферията - малки населени места, високопланински, погранични и т.н.".
В края на миналата година държавата е субсидирала с 20 милиона лева нерентабилните превози, но проблемът с изпълнението на линии в слабо населени и малки места продължава да се задълбочава.
"С помощи той няма да се реши. Той трябва да бъде решаван не от върха на пирамидата, т.е. от правителството с еднократни помощи, а със съвместна работа по цялата проблематика. /.../ Ние не можем като превозвачи да увеличаваме цените, нереално е. Има и другата граница - ако скочат цените на билетите 2-3 пъти, то тогава никой няма да се вози с автобуса, той и сега е почти празен, и последните хора ще предпочетат да се возят примерно с таксита, леки коли".
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 пешо
10:19 26.01.2023
2 САМО
20:18 26.01.2023