"Там, където очаквахме най-големи проблеми, те си се случиха и нашите хора ги наблюдаваха директно. Някои от тези проблеми можете да ги видите на камерите за видеонаблюдение. В Ихтиман, в Буковлък, в Пернишко. Имаше дори задържани хора вследствие на наши сигнали. Имахме и случаи на човек, който се разхожда с пари, води хора на друго място."
Така описа изборния процес в рискови секции Стоил Цицелков от Обединението за честни избори (ОЧИ) пред БНР.
Един човек настояваше бюлетини, които би следвало по правилата да са невалидни, да бъдат приети за валидни, даде друг пример Цицелков.
Активността беше по-скоро ниска за тези рискови секции, отбеляза той и изтъкна, че "ще има чувство за безнаказаност, докато няма наказани".
Предстои платформата ОЧИ да излезе с анализ въз основа на проведеното наблюдение от нейни екипи по места. Цицелков определи това като "лимитирана мисия, изпратена в проблемни места, която показва тенденции".
Петя Алтимирска, която е била застъпник на последните парламентарните избори, а преди това е била и член на СИК, сподели свои наблюдения от вота в Северозападна България:
"Отидох в едно далечно село във Врачанско, където беше рискова секция. Седях от сутринта до края, след броенето. Следобед започнаха да идват на групички хора, семейства, роднини, от ромски произход, не знаеха точно какво да правят. Два часа преди края на деня кметът се завъртя наблизо, седя доста време пред самата избирателна комисия и тогава започнаха сякаш да идват малко повече хора. Най-фрапиращо беше, че след като започнаха да се броят самите бюлетини, имаше и доста празни бюлетини. Никога до този момент аз не бях виждала празни бюлетини. Имаше бюлетини със задраскани по няколко партии, имаше бюлетини със задраскани преференции без задраскани партии", разказа тя.
Алтимирска изрази предположение, че пускането на празни бюлетини е признак на натиск и зависимости, които в малките населени места са по-силни.
Според Стоил Цицелков ще се справим с този феномен, когато изкореним екстремната бедност в България. По думите му това прави възможно хората да продадат гласа си, да се чувстват контролирани, а въпросните празни, или задраскани с нещо нецензурно бюлетини са вид протест.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 кйлб44
Коментиран от #5
10:56 04.04.2023
2 Бамбука
Коментиран от #7
11:05 04.04.2023
3 Иван Грозни
11:06 04.04.2023
4 Демократ
11:31 04.04.2023
5 Демократ
До коментар #1 от "кйлб44":
Точно така е, нали това беше целта на задкулисното ченгеджийско статукво. Още когато ИТН започна атаката срещу Петков беше ясно, че те са говорители на мафията и ще пречат и в Парламента и извън него на всякаква промяна, което е подкрепа на Герб и дпс, които уж щяха да изчезват. Сега влизането им отново в Парламента с шашми в последния момент доказва,че мафията няма да разреши България да бъде нормална,демократична държава. Честните хора,които наблюдаваха изборите изнесоха вече данни, че след 17 ч.на 2.04,когато ИТН не влизаха, гласове от райони на ДПС са прехвърлени на ИТН, за да минат 4%. Това се честните избори и въпреки многогодишните битки с ЦИК тази вездесъща институция над закона не им обръща внимание. Затова ще наблюдаваме едни и същи нарушения. Докато ЦИК по закон е партийно, а не експертно звено, така ще е. За да се промени трябва ПРОМЯНА НА УПРАВЛЕНИЕТО НА ДЪРЖАВАТА И ЧЕСТНИ ИЗБОРИ ЗА ПАРЛАМЕНТ.11:48 04.04.2023
6 бай Иван
11:54 04.04.2023
7 За неграмотници
До коментар #2 от "Бамбука":
Задължително гласуване може да стане само когато се спре субсидирането на партиите от държавата,а не както сега по 8 лева за глас!12:14 04.04.2023
8 Този коментар е премахнат от модератор.