Last news in Fakti

17 Април, 2023 11:18 1 505 13

Проф. Палангурски: Политиците не си дават сметка, че подлежат на народна редукция

  • политика

"ВНС не позволява на група хора да правят експерименти с Конституцията"

Проф. Палангурски: Политиците не си дават сметка, че подлежат на народна редукция - 1
Снимка: БГНЕС

230 са били първите ни следосвобожденски народни представители, които са заседавали в Търново от 10 февруари до 16 април 1879 година в Учредителното събрание и са избрали Търновската конституция, с което е възродена българската държавност.

Днес се навършват 144 години от първото Велико народно събрание, което заседава само един ден в Търново, непосредствено след приключване на работата на Учредителното събрание. Работата му е с една единствена точка в дневния си ред и по предложение на епископ Климент, със светското име Васил Друмев, Великото народно събрание избира Александър Първи Батенберг за княз на България.

Историкът от Великотърновския университет и изследовател на българския парламентаризъм професор Милко Палангурски състави преди няколко години първия енциклопедичен справочник и събра на едно място биографиите на първите ни законотворци, които са имали голямото задължение да играят ролята на учредители на конституционния ни живот.

Депутатите в Учредителното и в първото Велико народно събрание са били цветът на българския политически, обществен и стопански елит, който по волята на историята и на решенията на Берлинския конгрес е свикан да изработи Органически устав за държавно устройство на Княжество България и да посочи държавния глава. Учредителите, които поемат тежкия кръст да създадат условията за бъдещето развитие на страната, не са били аристократични наследници, предприемачи или учени от световен мащаб, но всички са си извоювали правото да бъдат лидери. Те са религиозни водачи, местни и национални търговци, революционни дейци, самобитни издатели, вестникари и литературни творци, имперски чиновници и необучени дипломати, юристи, лекари и учители. Част от тогавашните депутати са били избрани, други са влезли по право, а трети са били назначени, разказа историкът професор Милко Палангурски и пояснява, че парламентарни избори преди 144 години е имало, но по по-различна система от днешната:

„Те се правят от руската администрация, която е окупационната администрация в страната. Правят се по така наречената двойна система, тъй като руснаците предвиждат преди това избор на съдии в отделните окръзи и затова на всеки 50 къщи, такъв е принципът, се избира по един гласен, т.е. един човек гласува заради 50 къщи или в едно село може да има един или двама, или трима гласни, които се събират в окръжния център и там вече избират онези, които са предвидени за Учредителното народно събрание. Това са 89 човека. Останалите са по по-друг тип подбрани. Те са членове на временната администрация. Ако човек е вземал дадена длъжност, да кажем примерно председател на окръжен съд, председател на градския съвет, т.е. кмет, той автоматично отива и така се събират 230-е човека или един смесен подход. Има, разбира се, и малко назначени депутати, защото малцинствата на практика в един момент остават без представителство и временната руска окупационна власт взема решение самият Дондуков Корсаков да назначи представители на малцинствата, основно турски депутати. Само един от тях е избран директно, другите са назначени. Имайте предвид, че назначен е и дядо Славейков. Тук няма някаква скрита политика. Въпросът е да се формира един общо взето представителен орган, както е записано в Берлинския договор, на нотабилите, т.е. на първите хора на нацията“.

Първите ни депутати след Освобождението проф. Палангурски определя като неочаквания елит:

„Много хора смятат, че по онова време в България няма никой. 97% и повече от населението е неграмотно, то няма възможност дори да се подпише или да прочете нещо. Изведнъж виждате, че в Учредителното събрание един доста сериозен слой. Свещениците, владиците, ръководителите на епархиите - всички са с висше образование. Руската окупационна власт е определила така наречените листи, т.е. кои ще са депутатите, които ще приемат Търновската конституция. Със сигурност е имало хора, удобни на властта, защото, когато руската администрация идва и установява местната власт, тя се опира на онези, които са по-известни, които имат някакъв опит от османската власт. Не забравяйте, че от 60-е години на XIX век българите участват в самоуправлението на градовете, те са общински съветници. Голяма част от първите депутати, имат такъв опит. Близо над 120 човека са хора с търговско минало – занаятчии, търговци, предприемачи, които по американски модел са се самоизградили. Час от тях търгуват с по 7,8,10 държави. Не е имало нито един неграмотен сред депутатите“.

В рамките на един работен ден депутатите утвърждават предварително съгласуваната с Великите сили кандидатура на 22-годишния Александър Йозеф фон Батенберг за български княз под името Александър Първи. Той е племенник на руския император Александър Втори, а един от братята му е женен за дъщеря на английската кралица Виктория. Родът е свързан и с испанския, и с шведския кралски двор. Учредителното и Великото народно събрание, заседавали в Търново, са били изцяло отговорност на временната руска администрация, пояснява историкът проф. Милко Палангурски:

„Берлинският договор въвежда понятието „Руски императорски комисар“, който носи отговорността пред цяла Европа да проведе всички мероприятия по възстановяването на българската държава. Според Берлинския договор тя се възстановява в деня на избора на българския княз, т.е. конституцията и княза. Всичко това се плаща от руската администрация, на която ние после си платихме парите със споразуменията от 1883 година“.

Имало е скандали и тогава, казва проф. Палангурски и разказва как са контактували тогавашните депутати и кастовото им разделение, подобно на днешните парламентарни групи:

„Контактуват на това, което познават помежду си. На една страна са старите търговци, чорбаджии – те си имат своите контакти като бизнес. Църковниците са друго тесто, друг колектив. Учителите са абсолютно друга система. Повечето от тях са свързани с революционното движение, с разпространението на вестници, на книги – те са познават. Делели са се на стари и млади. Докато старите са предпочитали по-умерена, по-консервативна линия на поведение, по-нереволюционна и радикална, докато младите, които в крайна сметка успяха да възстановят държавата с революцията, са коренно различни. 72-а души от тези, които са в събранието, имат зад гърба си връзка с Раковски и Левски. И те, между другото, накрая налагат конституцията. В последните дни на нейното приемане нито един от тях не напуска събранието и те са в основата на гласуването“.

Дали историците след време ще пишат за днешните провокативни и цветни с поведението си български депутати, е въпрос с неясен отговор. Но от първите ни законотворци, от преди 144 години, има ярки личности като бащи на нацията, чийто живот е достоен за романи и филмови продукции, коментира проф. Палангурски и разказва за двама от тях:

„Дядо Цеко воеводата, който от 1834 до 1879 година е хайдутин реално, водач на българското революционно движение в Сърбия. Той е човекът, който забива златния пирон на Самарското знаме и прави основната реч пред българските опълченци. Накрая той пожелава да бъде погребан с Конституцията си две години по-късно. Димитър Пъшков е член на комитета на Левски в Ловеч. От 1884 година става един от главните износители на коприна от българските земи за Италия. Вкаран е в Диарбекир с доживотна присъда, където прави с поп Минчо Кънчев производство на телешко месо. Успява да избяга от там, връща се с руските войски. 10 пъти е парламентарист. Прави едни от най-големите търговско-предприемачески къщи, построява железницата от Борущица до Стара Загора. Накрая загива в автомобилна катастрофа. В Америка щяха да направят сериал“.

Част от депутатите в Учредителното и първото Велико народно събрание след това отказват да се занимават с политика, решили, че с приемането на Търновската конституция и с избора на княза, са си свършили работата и се връщат към основните си занимания в бизнеса, в науката или в културата, разказва проф. Милко Палангурски и уточнява, че останалите в политиката като Каравелов, Константин Стоилов, Драган Цанков, както и всички министър-председатели на България до 1901 година са имали самочувствието на политици и са били в Учредителното събрание.

49-ото Народно събрание е като последните – от всичко по нещо, но политиците не си дават сметка, че подлежат на народна редукция, коментира от изследователската си работа историкът от ВТУ проф. Милко Палангурски:

„Българският народ, колкото и невероятно да звучи, много бързо редуцира. Има едни таблички на всички народни представители от Освобождението до ден днешен. С изключение на така неречените национални лидери, другите издържат максимум до две-три събрания. Народът лека-полека ги отстранява и не се връща към тях. Много малко са се възстановявали в политиката, това са изключително редки случаи. Важното е, че конституционната система работи. Няма парламент, в който да не се е случвало политическо разцепление. Всички политически партии в България са създадени на базата на парламентарни разцепления. Аз съм от хората, които настояваха да има Велико народно събрание. От историческа гледна точка ще го мотивирам – защото Великото народно събрание не позволява на група хора да правят експерименти с Конституцията. Само си представете колко е сложно да се свика и колко трудно би се стигнало до три четвърти някакъв вид споразумение у депутатите. Това прави конституцията много стабилна. Колкото и да сменяме парламентите, парламентът си съществува. В крайна сметка накрая той решава“.

На въпроса на БНР имаме ли нужда от промяна на Конституцията, проф. Палангурски заяви: „Щом една политическа партия изпадне в криза, тя започва да променя Конституцията до следващите избори. Това е опит за спасение. Винаги щом изпадне в криза една партия – дайте да сменяме Конституцията“.


Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 11 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Русофил

    4 11 Отговор
    Смяна на системата за избор на депутати решава всички проблеми.
    Най-добре е депутатските места да се разиграват с ЕГН на национална лотария на 6 месеца.
    Всеки спечелил става депутат, излиза в отпуск и се счита мобилизиран.
    Депутатите живеят в столицата. Получават възнаграждение и 24 часова охрана.
    За тези от провинцията се осигурява първокласен хотел-пансион за сметка на държавата.
    Депутатите, за времето за което са депутати, приемат да бъдат с частично ограничена лична
    свобода с оглед на тяхната сигурност, работата която вършат и елиминиране на външни
    лобистки влияния.
    По време на мандата депутатите са длъжни да присъстват в Народното събрание
    и да участвуват в процедурите по приемане на новите закони. При невъзможност за участие в
    работата на Народното събрание, съответният депутат се заменя служебно от ЦИК на база
    случаен избор.
    Няма партии, няма лидери. Няма зависимости. Няма подкупи. Няма договорки под масата.
    Няма десетки милиони от бюджета за бюлетини и избори. Няма депутати с по 10 мандата.
    Няма търговия с депутати.
  • 2 Петьо Петров

    4 2 Отговор
    Цената на конфликта, свободата и салама.
    Знам, че обичаш свободата Санчо. Но правиш ли разлика от свобода и слободия? Свободен ли си като си продадеш копието за парче салам, уж да помогнеш на някой беззащитен? За другото парче салам дали няма да трябва да се наведеш за да го вземеш? Големите Санчовци и други неща дават, само и само да се изгаврят с народа си, благодарейки публично, по телевизора на господаря си за "усвоени" пари , пак уж за държавата. Подаянията ли те правят свободен Санчо? Или мечтата за дрога, алкохол, бързи пари и лесни жени? Ако е така, вече си свободен...да се продаваш за грошове, лак, грим и епилация на промоция. Как мислиш Санчо, героите на нашата история за тази свобода ли са проливали кръвта си? За това ли будителите са ни просвещавали със своите знания? Затова ли варваринът Аспарух(според византийски хроникьори) е завладял с огън и меч тази държава...Да бъдем нечия територия? Свободен ли си Санчо, когато вече нямаш държава, а само властващ хаос навсякъде. Ако е да, значи заслужаваш съдбата си, без значение в окопите или в Булонския лес. Може и пл. "Македония", ако си патреотар. Дръж се за евроатлантическите ценности и бъдещето ти е осигурено.
    Свободата Санчо е държавата, редът, Вярата и традициите в нея, всичко останало е умишлено внедряван хаос за да върлува така мечтаната слободия, наречена евроатлантизъм. Бъди здрав Санчо и бъди свободен в своята държава, а не в чужда греховна слободия!
  • 3 Атанас Буров

    12 1 Отговор
    Парламента е сборище от болни амбиции на депутати , които мислят само за власт и пари !!!
  • 4 дффд

    14 0 Отговор
    Броят на хрантутниците трябва да се редуцира сериозно, но те няма да гласуват такова предложение. Няма да гласуват и намаление на заплатите си.
  • 5 Кир

    3 8 Отговор
    Още един слуга на ДС дава акъл!!! Аман !!!
  • 6 байгън с колелото

    9 1 Отговор
    Редукция чрез народен съд на тия гладници на народна пара,че роят и други партии и ходят от партия в партия да работят за средна работна заплата щом работят по 2дни на седмица и за 7-8 на месец
  • 7 Чичак

    8 0 Отговор
    """"""Проф. Палангурски: Политиците не си дават сметка, че подлежат на народна редукция"""""" А да питам плахо, Проф. - овете и докторите на неуките, които минаха бройката от 33000 души подлежат ли на народна редукция ? Имате ли и бегла представа че сме номер 1 в света по умници на глава от населението, далеч преди вторият ????????
  • 8 Мдааммм

    6 1 Отговор
    По-скоро е репродукция.Преди 40 години ни управляваха комунисти,после техните деца комсомолци,а сега вече и чавдарчетата.Докат не измре народонаселението родено миналия век нема да има оправия!!!
  • 9 АСЕН

    4 1 Отговор
    АМАН ОТ ЖИВКОВИСТИ
  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 За протокола

    3 0 Отговор
    Ако им намалят заплатите или дори ги премахнат, голяма част от печалбарите в Парламента сами ще изчезнат.
    Аз имам радикално предложение - заплатите и всички други разходи на депутатите да се поемат от тези, които са гласували за тях.
    Друго предложение е, абсолютна забрана на бизнесмени и хора с частен бизнес да стават депутати и министри и да заемат държавни служби. Който иска бизнес - да си го прави, а който е на държавна заплата, да гледа само държавните дела. Другото е крещящ конфликт на интереси.
  • 12 Трябва да се

    2 0 Отговор
    редуцира НС на следния принцип. Брой избиратели (примерно, с кръгли числа) - 6 000 000. 6 000 000/240 = 25 000 гласа за депутат. Гласували 3 500 000/25 000 = 140 депутата. От гласувалите 100 000 са за "не подкрепям никого" В крайна сметка 136 депутата, достатъчно са и толкова. На следващите избори може и по-малко докато не си оправят броя на избирателите или да избират по свестни хора.
  • 13 Пиши истинска истирия

    0 1 Отговор
    БАНяджиите-историчари е крайно време да напишат Истинската Българска история , да отиде този пасквил диктуван от враговете на България на бунището на историята
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове