„Моето мнение е, че прокурорската колегия е онази, която трябва да излъчи временно изпълняващ длъжността главен прокурор. Ако трябваше да се заеме с тази функция пленумът на ВСС, то по-скоро те изобщо не трябваше да избират временно изпълняващ, а да стартират процедура за избор на нов главен прокурор.“
Така преподавателят по конституционно право проф. Пламен Киров коментира в ефира на Euronews Bulgaria изборът на Борислав Сарафов за и.д. главен прокурор и последвалите реакции.
„Двата избора не се правят от Пленума, тъй като след измененията от 2015 година – свързани с дейността на тогавашния правосъден министър Христо Иванов – кадровата функция на ВСС е свалена долу в отделните колегии (съдийската и прокурорската). Всъщност, кадровата функция по отношение на назначаването на магистрати, в пленума се свежда единствено до назначаване на трите „големи“ – председателите на двете върховни съдилища и на главния прокурор. Пленумът на ВСС няма друга кадрова функция“, поясни проф. Киров.
Нали такова беше искането – съдиите да си назначават съдии, а прокурорите и следователите да си назначават прокурори и следователи? Това е логиката на конституционните промени. И никъде в Конституцията не може да видите правомощие на пленума на ВСС, който е конституционен орган, назначаване на временно изпълняващ – било на председател на Върховния касационен съд, било на главен прокурор.
„При тази обстановка всеки избор на лице, което участва активно в това, което се случи в съдебната власт и в частност в прокуратурата, би пораждало различни мнения и различни чувства – както сред политиците, така и сред магистратите. Струва ми се, че доста прибързано бяха изказани крайни становища. И това не е в полза на излизане от тази криза, в която се намира съдебната власт“, смята конституционалистът.
„Струва ми се, че министърът на правосъдието не е активно легитимиран да внесе спора пред Върховния административен съд в този случай (за избора на Борислав Сарафов – бел. ред.)“, каза още той.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Бойко Разбойко
06:15 20.06.2023
2 фен
06:18 20.06.2023
3 Демократ
Коментиран от #4
06:53 20.06.2023
4 гост
До коментар #3 от "Демократ":
Чети закона и не пиши али -бали ! Напоследък много конституционалисти се навъдиха в тази държава без да са чели Конституцията . В закона пише , че за временно и. д. се избира заместник на ГП с най дълъг стаж ТОЧКА.А колкото до нарушение на конституцията много добре видяхме кой я нарушава , да ги изреждам ли ?Коментиран от #7
07:24 20.06.2023
5 Спас
08:51 20.06.2023
6 Реалист1
Той си противоречи сам в горното изказване.
Не може да направи разлика между заместник на главния прокурор и временно изпълняващ главен прокурор (титуляр). Да не горворим че го правят член на ВСС директно.
09:20 20.06.2023
7 Демократ
До коментар #4 от "гост":
За четящите : " (2) (Доп. - ДВ, бр. 100 от 2015 г.) Председателят на Върховния касационен съд, председателят на Върховния административен съд и главният прокурор се назначават и освобождават от президента на републиката по предложение на пленума на Висшия съдебен съвет за срок от седем години без право на повторно избиране. Президентът не може да откаже назначаването или освобождаването при повторно направено предложение.". Тъй като няма специално упоменато при предсрочно освобождаване как се постъпва, професионалните , а не поръчковите конституционалисти, третират логично това правило - Пленумът е органът, който има право да определи и.д.гл.прокурор. Прокурорската колегия назначава редовите прокурори, но не и гл.прокурор.09:38 20.06.2023
8 Анонимен
12:20 20.06.2023