Провеждането на първия тур от изборите за общински съветници и за кметове, проведени на 29 октомври 2023 година, открои за пореден път съществени проблеми, поставящи под въпрос честността на изборния процес, посочват от Асоциация "Прозрачност без граници".
Като основни проблеми оттам открояват: изборен туризъм, купуване на гласове и контролиран вот, подправяне на бюлетини и спорен начин на съставяне на протоколи с изборните резултати от страна на членове на секционните избирателни комисии.
В навечерието на втория тур институциите, политическите партии и кандидатите за кметове да положат всички усилия, за да възпрепятстват организационните нарушения и купения вот, призовават от Асоциация "Прозрачност без граници":
Централната избирателна комисия да издаде задължителни указания на секционните комисии, които осигуряват видимост към действията им при преброяването на бюлетините, включително всяка бюлетина да бъде показвана на екрана на заснемащото устройство. Това ще намали възможността за подправяне на вота в бюлетините, за съставяне на протоколи с невярно съдържание и ще намали съмненията в работата на избирателните комисии, смятат от асоциацията.
Министерството на вътрешните работи да предприеме активни мерки срещу купения и контролирания вот, включително и като използва ротация на служители от други областни дирекции на МВР. Това ще намaли случаите, в които служителите на МВР не се противопоставят активно на случващото се поради обвързаности на местно ниво и нежелание да се противопоставят на влиянието на местни фактори, посочват от "Прозрачност без граници".
След приключването на изборите от "Прозрачност без граници" призовават за създаването на Регионални преброителни центрове като инструмент за възпрепятстване на възможностите за контрол и незаконно въздействие върху избирателите, както и за ограничаване на манипулациите и грешките при броенето на бюлетините и попълването на протоколите.
"Повече от 15 години Асоциация „Прозрачност без граници“ отправя призиви за предприемане на адекватни законодателни и организационни мерки, които да гарантират честността и демократичността на изборния процес и да съдействат за доверието в институциите. Вместо това сме свидетели на законови промени и на спорни действия на политически партии и институции, които вместо да решават натрупаните проблеми, създават нови проблеми", посочват отще от асоциацията.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 да паднеш от коня
10:52 03.11.2023
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 Мъдрият
Така, че вместо да измествате проблема към машини или не? - по-добре усъвършенствайте системата, за да може да се гласува онлайн, а също така - направете читав начин за гласуване по пощата!
А за хартиената бюлетина - направете празно квадратче до номера, където да се отбелязва! А не да се драска върху самия номер - което е много тъпо!
И недейте смята за невалидни бюлетини, в които малко има излязло извън квадратчето, а също и ако има драснато другаде!
п.с. И стига вече с тия машини! Ако машинното гласуване беше правилно - цял свят щеше да гласува така!
А машинно гласуват само няколко държави в света, между които Венецуела и други подобни!
10:56 03.11.2023
4 Айде
Коментиран от #5
11:12 03.11.2023
5 Демократ
До коментар #4 от "Айде":
Напълно вярно. За какъв втори тур става въпрос ,когато първия е напълно опорочен, коя държавна институция трябва по закон да обяви за недействителни доказано фалшифицирани резултати от избори? ЦИК, щом не го прави значи е част от мафията, за която законите не важат. Това трябва ясно да се каже на българския народ, за да се стресне и да я изгони от властта.12:57 03.11.2023