В България броят на децата, настанени в институции е спаднал от близо 7500 на 202 към края на декември 2023 г., показват данните от новия доклад на УНИЦЕФ, цитиран от БТА.
Социалните услуги за деца и семейства в България са се увеличили почти три пъти - от 241 през 2010 г. на 725 през 2023 г. Общо 1548 деца живеят в приемни семейства, а 4057 са настанени при близки и роднини според последни данни от края на октомври м.г.
„Отрицателните въздействия на институционализацията и разделянето от семейството върху здравето, развитието и благосъстоянието на детето са добре документирани. Децата, живеещи в големи институции, често се сблъскват с емоционално пренебрегване и по-високи нива на малтретиране и експлоатация, което ги излага на риск от проблеми с психичното здраве, психологически стрес и травми“, обясни Кристина де Бройн, представител на УНИЦЕФ за България.
„България постигна значителен напредък с реформата на системата за грижата за деца“, заяви тя и допълни, че УНИЦЕФ е изиграла ключова роля и е подкрепила затварянето на домовете в Могилино и Шумен. „Допринесохме и за разработването на ключови иновативни модели и услуги, подкрепящи уязвими деца и родители като Семейните консултативни центрове и приемната грижа, включително за бебета и малки деца“, каза още де Бройн.
БТА припомня, че в средата на декември м.г. доклад на общоевропейската мрежа Eurochild показа, че детската бедност в България е 33,9%. Според доклада у нас липсва разбиране за правата на децата, а позицията на дете, спрямо тази на възрастен, се омаловажава, което е основна пречка за по-широкото им гражданско участие. Системата за закрила на детето в България остава реактивна, в нея влизат около две хиляди деца годишно. Отделите за закрила на детето все още имат сериозен недостиг на персонал и голямо текучество. Съществуват и пропуски в действията за насърчаване на промяна на нагласите, които стигматизират бедността и маргинализацията, показа още докладът.
През 2000 г., когато е приет Законът за закрила на детето, в страната съществуват 168 големи институции за деца - 32 дома за бебета и малки деца, 104 дома за деца, лишени от родителска грижа и 32 дома за деца с увреждания. Към момента са останали само четири дома за медико-социални грижи за деца към Министерството на здравеопазването, които се планира да бъдат затворени до 2025 г., казват от УНИЦЕФ България.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Христо
Държавата плаща за всяко от тях и издръжка за храна и пр., и заплати на приелите ги.
Защо биологичните родители не плащат издръжка за настанените в други семейства или в Центрове за настаняване?
Това се прави в други страни, по-богати от нас, така е и редно - създал си го, имаш отговорност.
15:01 18.01.2024