Българската тема отново се вкарва във вътрешнополитическите игри на РСМ.
Това каза проф. Ангел Димитров, съпредседател на смесена историческа българо-македонска комисия пред БНТ.
Съществуването на македонско малцинство в България е факт, който е потвърден от решенията на съда в Страсбург, заявиха тази седмица от кабинета на македонския президент Стево Пендаровски. През последните дни политически изказвания в Скопие за "македонците в България" провокираха скандал със западната ни съседка. В сряда в българското МВнР беше извикана на среща извънредният и пълномощен посланик на Северна Македония Агнеза Руси Поповска. Поводът - "скорошни публични коментари на политици от съседната държава и разпространени от тях неверни твърдения" по отношение на България.
Външно категорично възрази "срещу опита за поредно въвличане на България и двустранните ни отношения във вътрешнополитическия дебат в Република Северна Македония, включително в контекста на настоящата предизборна кампания" за президентския и парламентарния вот там.
На въпрос дали политическото говорене на Скопие е провокация към София или предизборна заигравка за вътрешна употреба, проф. Димитров отговори:
"И двете. Провокация е дотолкова доколкото е една традиционна проява на отношение към двустранните отношения. Напълно се вписва в предизборната кампания. Официалното обявяване на Пендаровски като кандидат за нов мандат стана сравнително скоро. Според някои проучвания по-голямо предимство за сега има опозиционната ВМРО-ДПМНЕ, но дали това е така ще разберем съвсем скоро. Очевидно, че българската тема отново, за пореден път в продължение на десетилетие се вкарва във вътрешнополитическите игри, вътрешнополитическото състезание да се измерва патриотизма или по-скоро патриотарството на политическата сцена".
"Не искам да се връщам към темата за т.нар. малцинство в България, която е политически и исторически несъстоятелна. Но защо го употребяват? В най-ново време тази тема стана обичайна доста често за президента Пендаровски, но дори и беше употребявана от Заев, един от инициаторите на Договора за приятелство и добросъседство. През 2021 г., когато беше направено преброяването, то беше доста злеприето от всички, може би освен от правителството, беше определяно като несъстоятелно както от ляво, така и от дясно.
Въпреки огромния натиск срещу българите, граждани на РСМ, въпреки това, че много от тях изобщо не са били питани и преброени, въпреки че някои са били привиквани на разпит в полицията, над 3 500 души са се осмелили да посочат, че са българи. Тогава, като един опит да се неглижира състоянието на тези хора, беше извадена темата за малцинството. Интересното тук е, че в самата Конституция на РСМ, изобщо не се споменават малцинства, говори се за народности и групи от народности.
Така че темата за малцинства е несъстоятелна и Пендаровски като юрист много добре знае това", каза проф. Димитров.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 хаберих
06:33 09.03.2024
3 руслямис
До коментар #1 от "Извод":
ври ве06:51 09.03.2024