За България единственият начин напред е пълноправното членство в Шенген. „Ние не сме полудържава и не приемаме полушенген“, каза по време на официалното откриване на форума „ЕС среща Балканите“ в София съпредседателят на АЛДЕ Илхан Кючюк.
„Причината именно София да е домакин на високопоставената среща за трета поредна година е, че България има традиции и институционална памет и уникален етнически модел, който направи така че войната да не се случи на наша територия и избрахме пътя на мира и членството в НАТО и ЕС. България през 2018 г. постави на високо ниво темата за разширяване“, припомни Кючюк.
Той изрази мнение, че днешният форум ще бъде още едно основание да повярваме в своите собствени възможности. Форумът вече е платформа за обмяна на идеи и за търсене на различни гледни точки. „Не сме правителство, не сме официална институция, а сме политическа организация, която представлява интереса на 70 партии в ЕС и извън него“, наблегна Кючюк в своето изказване.
„Днес трябва повече отвсякъде да си зададем въпроса искаме ли да продължаваме да сме в Съюз, който е разхлабен сам по себе си и бива обвиняван, че е доста малък и закъснял или искаме да сме организация, която да създаде ключова консолидацията на тези 27 държави и разширяване в посока на Балканите“, каза Кючюк.
Балканите вече не са център на световно внимание, както беше по време на кризата в Косово в края на миналия век. Това заключи председателят на Атлантическия клуб Соломон Паси: „Днес на третата година от войната в Украйна, седмици след заявката на президента Макрон, че НАТО трябва да помисли и евентуално да изпрати войски в Украйна, ние трябва да си даваме сметка, че Балканите повече не могат да бъдат центърът на света“.
След Балканите фокусът пада върху Украйна, Турция, Молдова, Азербайджан. Ние не сме повече центъра на света и единството, което може да направим е да имаме обща амбициозна цел. Първо, което е нужно шестте държави на Балканите да се обединят така, че да приключат преговорите за присъединяване към ЕС до 2027 г., като няма значение коя държава кога ще влезе.
„Западните Балкани трябва да направят общ пазар, който да е по-тесен и по-задълбочен от този на ЕС, за да покажем на Съюза, че нашия Балкански потенциал работи много добре“ е мнението на Паси.
Нищо не пречи на Западните Балкани да се интегрират помежду си преди да са се интегрирали в целия ЕС. „Трябва да бързаме и трябва да си дадем сметка, че имаме и продължаваме да имаме един основен и противник и дори враг на ЕС в лицето на Русия. Ролята на връзката между НАТО и ЕС е като пъпната връв на нашата сигурност“, направи аналогията Паси.
Той обърна внимание и на факта, че в България ще се проведат избори „2 в 1“, т.е. за европейски и национален парламенти. „Това не е добре за европейския дебат, но с конференция като тази може да преодолеем тази лоша тенденция. Виждам тази конференция като откриване на кампанията за ЕП на господин Илхан Кючюк“, заключи Паси.
Икономическите и демографските ползи от присъединяването на държави от Западните Балкани към ЕС са огромни. Сред тях са увеличаване на БВП, подобряване на търговските отношения, както и обемът на инвестиции.
Държавите, които са се отправили към ЕС, включително Молдова, това са страни (както и Италия), които имат проблем със застаряващото население. Но те могат да предложат и много млади таланти. Интеграцията, от която ще се възползват бързо развиващите се страни, които могат да предложат млада работна ръка, ще са от полза за ЕС. Ще може да се конкурираме на много по-високо ниво, дори на световното ниво, спрямо периода преди интеграцията“, каза по време на своето изказване изпълнителният директор на Европейския либерален форум Алва Фин. Според нея присъединяването на държави от Западните Балкани към ЕС ще спомогне за развитието на уникални в световен мащаб индустрии. А това, от своя страна, означава, че ще се разчита все по-малко на авторитарни режими.
Противодействието на заплахите за мира и сигурността в света е интеграция и солидарност. "Днес повече отвсякога имаме нужда да бъдем обединени", каза вицепремиерът и министър на външните работи в оставка Мария Габриел на форума „ЕС среща Балканите“.
Интеграцията в ЕС и европейското общо пространство на върховенство на правото, на общия пазар на стоки, хора, услуги и капитали е единственият жизнеспособен път за развитието на региона на Балканите. "Сложната геополитическа ситуация поставя пред всички нас множество предизвикателства. Тя подлага на риск европейската и световната сигурност", обясни вицепремиерът.
Много е важно да не губим от поглед необходимостта да продължи активната работа за противодействие на антиевропейската дезинформация и пропаганда, допълни Габриел, която отбеляза подкрепата на България за Украйна, Молдова и Грузия. През последните девет месеца е имало конструктивен диалог между България и Република Северна Македония. Постигането на пълна нормализация в отношенията между Сърбия и Косово е от ключово значение за стабилността и просперитета на целия регион. "България е и ще продължи да бъде надежден партньор на Западните Балкани по пътя на тяхната интеграция в ЕС", каза Габриел.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Имаме нужда
12:12 08.04.2024
2 Краварска медия
12:14 08.04.2024
3 Тоя пак ли се появи
12:14 08.04.2024
4 Ужас безкрай
12:17 08.04.2024
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 шефа
12:18 08.04.2024
7 Тодов Славков - Циганин Яшарски
Коментиран от #9
12:19 08.04.2024
8 Не може Пълноправно
12:42 08.04.2024
9 По внимателно
До коментар #7 от "Тодов Славков - Циганин Яшарски":
не обиждай евреите - това същество е помак по майка, а ме еврей! мйка му е от Смолянско!12:51 08.04.2024
10 бай Бончо
12:54 08.04.2024
11 БгТопИдиот🇧🇬
16:32 08.04.2024
12 Кадир
16:34 08.04.2024
13 Путин
18:39 08.04.2024
14 Путин
18:43 08.04.2024
15 Този коментар е премахнат от модератор.
16 Този коментар е премахнат от модератор.
17 Този коментар е премахнат от модератор.