Великотърновският университет въвежда задължително обучение по български език за специалностите, в които той не се изучава. Това ще бъде факт от следващата академична година, съобщава БНТ.
Причината за взетото решение е неграмотността на младите хора.
Студентите във Великотърновския университет одобряват решението на Академичния съвет за въвеждането на задължителната дисциплина “Български език и стил”. Решението не ги обижда и даже смятат, че е наистина полезно. Твърдят, че действително много от колегите им имат нужда от подобрения в езиковата си култура.
В близо 70 специалности във Великотърновския университет се обучават над 13 хиляди студенти, съобщи БНР. В три четвърти от специалностите досега не се учеше български език, но и за тях той става задължителен, каза ректорът професор Пламен Легкоступ.
"Практиката във Великотърновския университет, а и не само в него, показва, че обучението по български език на ниво средно училище е меко казано слабо. Ето защо Академическият съвет реши, че във всички учебни планове се въвежда задължителна дисциплина "български език и стил" с хорариум 30 часа в редовната и 15 часа в задочна форма на обучение", каза проф. Легкоступ.
Студентите ще имат по 30 часа лекции и упражнения на родния език.
Проф. Христо Бонджолов – декан на Филологически факултет при ВТУ ,, Св. Св. Кирил и Методий“ заяви: “Тези 30 часа не са много, с тях няма да научат българския език, но те за тия 30 часа поне мъничко могат да коригират. Писмените изпити в повечето факултети показват какво се случва. Виждаме проблема и се опитваме да реагираме. И дойде време преподаватели от тези факултети да кажат: знаеш ли, време е вече да въведем нещо, трябва да им въведем български език, трябва да го въведем! Реагират юридическия факултет, при тях кои отиват – най–подготвените, значи при най–подготвените се появява сериозен проблем!“
Проблемът с все по-задълбочаващата се неграмотност, липса на езикова култура и елементарни знания за родния език е сериозен и се задълбочава с всеки нов випуск първокурсиници, коментират преподавателите.
“Статистиката показва, че едно CV не могат да напишат правилно! 80% от пишещите CV правят грешки, правописни грешки. Работодателите не ги допускат до следващия кръг”, коментира още проф. Бонджолов.
Друг университет, който от години практикува тази схема на обучение е Нов Български университет (НБУ). Там всички студенти са задължени да изкарат общообразователен курс по български език, който включва изисквания относно равнището на езиковата култура на студентите (правопис, пунктуация, граматика, подбор на подходящи думи в текст) и авторско писане на аргументативен тип текст по зададена тема (академично есе). Курсовете са двусеместриални по 30 часа на семестър.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Монго
12:21 07.03.2014