Конституирането на парламента е първостепенна задача във всяка една парламентарна република. Парламентът трябва да заработи, за да мога да произтекат и всички последващи процедури, включително и най-непосредствените – връчване на мандат за съставяне на правителство, гласуване на закони, от които най-важният е бюджетът за 2025 година. Това коментира социологът Боряна Димитрова в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова.
По думите ѝ в момента се намираме в една парадоксалната ситуация с избирането на председател на Народното събрание, в която без тези партии, с които публично не иска да взаимодейства нито една от политическите сили, да не може да се получи подкрепата за избора. "Българският парламент се намира в една изключително сложна ситуация заради неприемливостта, заради взаимното изключване на партии, с които останалите политически партньори не биха искали да взаимодействат. Ще бъде много не просто интересно, ще бъде и знаково да видим как ще се развие тази ситуация.“
В последните 5 години България е имала само два пъти редовни правителства, и то с живот не по-дълъг от няколко месеца, изтъкна още социологът, което според нея не е добре преди всичко за българските граждани, за работата на институциите, за хоризонта, като възможности за развитие на държавата. "Вратата към нови избори е широко отворена, а тази, към постигане на съгласие за управление в настоящия парламент, е полуотворена,“ каза тя и допълни, че за нея е важно да види знаци, че все пак може да се постигне съгласие за управленско мнозинство.
Проблемът с нарушенията в тези избори се оказва много съществен и политически, и граждански въпрос, защото българите нямат чувството, че техният глас е участвал в избора на точно тези 240 депутати, което според Боряна Димитрова поставя под съмнение демокрацията като система, основана на правила. Взаимният блокаж в избора на председател показва невъзможността политическите парти да намират изход от кризата при сега съществуващото разположение на силите. Колкото повече субекти влизат в парламента, включително и заради протестния вот на хората, че водещите политически сили не съумяват да излъчат правителство, толкова по-сложна става задачата на парламентаристите. "И като че ли нови избори отново за пореден път се очертават на хоризонта.“
Ситуацията с разцеплението на ДПС според социолога е повод да се открият задкулисните игри, които се чакали удобния момент – тогава, когато бъде задействан определен политически сценарий, да се задействат. Според нея обаче с разкриването им с дейното участие на Пеевски се поставя въпросът дали ДПС е играло ролята на политически стабилизатор или имаме инфилтриране, внедряване на хора, които не изпълняват своите задължения и своите отговорности според закона, а ги изпълняват според политическата целесъобразност. "Излизането на светло на тези зависимости създава допълнително препятствие, но същевременно бих казала и едно полезно препятствие, защото всички тези зависимости е добре да бъдат на светло, добре е гражданите да ги знаят и самите политици започват да се съобразяват с тях.“
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Белия ВЪЛК
15:41 19.11.2024
3 Ами да
16:20 19.11.2024
4 По голямата
16:28 19.11.2024
5 Мафиотската Д-ва
Познаха от раз купените избори.
16:36 19.11.2024
6 Предпоследеният Софиянец
Явно все още изучава трудовете на Конфуций на дивана !
18:28 19.11.2024
7 напротив
18:31 19.11.2024
8 Цуца
19:43 19.11.2024
9 Голямо откритие
22:37 19.11.2024