Промените в Закона за съдебната власт (ЗСВ), с които се прекратява процедурата за избор на главен прокурор и се въвежда забрана за този състав на Висшия съдебен съвет (ВСС) да открива нови и да избира председатели на върховните съдилища и обвинител №1, поради изтеклия мандат на членовете му, са обнародвани в Държавен вестник и влизат в сила от днес.
В резултат на това се очаква да бъде свикано заседание на Пленума на ВСС, който да прекрати единствената „висяща“ процедура – тази за избор на главен прокурор, припомня lex.bg.
И докато не бъдат избрани нови членове на ВСС, както от парламента, така и от съдебната власт, няма да има не само нов главен прокурор, но и нов председател на Върховния административен съд (ВАС). Това е така, защото в ЗСВ е записано, че Пленумът на ВСС може да открива процедура и да избира председатели на ВКС и на ВАС и главен прокурор, но в гласуването могат да участват само изборни членове, чийто мандат не е изтекъл към датата на вземане на решението. Настоящите кадровици не отговарят на последното условие, защото мандатът им изтече на 3 октомври 2022 г.
Когато президентът върне предложението за назначаване на някой от тримата големи, Пленумът ще приема повторно решение за избор най-малко 2 месеца след получаването на указа на държавния глава.
В преходните и заключителни разпоредби на ЗСВ пък е записано, че в срок от шест месеца от влизането в сила на закона Народното събрание и органите на съдебната власт започват процедура за избор на членове на ВСС. Т.е. това трябва да се случи до 21 юли.
Също до 21 юли Георги Чолаков и Сарафов може да изпълняват функциите съответно на председател на ВАС и на главен прокурор. Това е вследствие на друг текст в ЗСВ, според който при предсрочно прекратяване или изтичане на мандата на председателите на върховните съдилища и на обвинител №1 се определя временно изпълняващ съответните функции, като едно и също лице няма право да изпълнява съответните функции за срок, по-дълъг от шест месеца, без значение дали е имало прекъсвания в изпълнението им.
С промените в закона се възстановява Върховната касационна прокуратура, ограничен е и броят на заместниците на главния прокурор до двама. В момента Сарафов има точно толкова – Елена Каракашева и Ваня Сарафова. Доскорошният служебен министър на правосъдието Мария Павлова също беше зам. главен прокурор, но се очаква в сряда Прокурорската колегия да я възстанови на предишната ѝ длъжност като следовател в Националната следствена служба.
А по отношение на НСлС в закона е предвидена по-голяма независимост на директора ѝ от главния прокурор. Шефът на следствието запазва качеството си на зам. главен прокурор по разследването, но вече той, а не обвинител №1, пряко ще ръководи службата и ще назначава ръководителите на отделите в следствието.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 надарена кака
08:24 21.01.2025
2 Даниел
08:32 21.01.2025
3 ВСС
09:23 21.01.2025