Last news in Fakti

7 Юли, 2022 11:11 2 231 0

Повишено търсене на рядко срещани имоти

  • складове-
  • цие-
  • търсене-
  • предлагане

Най-много складове се предлагат в Полша

Повишено търсене на рядко срещани имоти - 1
Снимка: М. Богданова ©

Общото предлагане на малки складове и помещения за градска логистика в ЦИЕ-15 възлиза на над 3 млн. кв. м. Най-голямо е в Полша (около 2 млн. кв. м.), отчита новият доклад на Colliers „ExCEEding Borders Small Business Units & Last Mile Logistics Sector in CEE-15”.

„Търсенето на оператори в сегмента на логистичните и индустриалните имоти в ЦИЕ-15 през последните няколко години е значително. Генерирано е основно от логистични оператори, търговци на дребно и дистрибутори, следвани от компании от леката промишленост, автомобилната индустрия и бързооборотните стоки. По време на пандемията беше регистриран повишен интерес към наем на площи от сектора на електронната търговия и логистиците, които го обслужват. Ръстът на запитванията за помещения за градска логистика е резултат от тази тенденция“, казва Кевин Търпин, Регионален директор капиталови пазари, Colliers CEE.

Градската логистика в ЦИЕ-15 се развива с различни темпове във всяка от държавите

Търсенето на площи за градска логистика е различно в отделните пазари в региона – едни са параметрите му в Албания, други в Босна и Херцеговина. Най-много имоти от този тип се предлагат в Полша, както вече беше споменато, а държавата където те са с най-голям дял от общото предлагане в разглеждания сегмент, е България – 59%.

Наемни нива на площи за градска логистика

В ЦИЕ-15 има близо 500,000 кв. м. площи за градска логистика в процес на изграждане. По-голямата част от този обем е концентрирана в Полша (310,000 кв.м.). Наемните нива и таксите за поддръжка на складове за градска логистика са по-високи от стандартните, но локацията и възможностите за адаптиране към специфичните клиентски нужди компенсират това. Всички тези фактори се отразяват в посока повишаване на разходите за строителство. В повечето от държавите от ЦИЕ-15 офертните наемните нива на този тип площи варират в диапазона 4 – 10 евро/месец, а в Чехия и Естония могат да достигнат и 12 евро/месец.

Инвестициите в сегмента на логистичните и индустриалните площи в ЦИЕ-6[i] заемат челна позиция през 2021 г.

Значителните промени и сътресенията в потребителското поведение, производството на стоки и веригите на доставки в глобален мащаб, предизвикани от пандемията и войната в Украйна, доведоха до засилен интерес към сегмента на логистичните и индустриалните имоти, както в световен план, така и в ЦИЕ. Транзакциите в него заемат средно около 25% от общия обем в ЦИЕ-6 през последните 5 години. Инвестициите в сегмента са на водеща позиция през 2021 г. с дял от 37%. Европейският капитал (вкл. от ЦИЕ), възлизащ на 33%,, изпреварва азиатския (31%).

Ефектът от войната в Украйна

Мащабът на ефекта от войната в Украйна върху разглеждания сегмент е различен в отделните държави от ЦИЕ-15. Всички те отчитат ръст в цените на горивата, на строителните материали, нарушения и реорганизации във веригите на доставки – фактори, които от своя страна оказват въздействие върху пазара на логистични и индустриални имоти в региона. Удължаването на крайните срокове за изпълнение на проекти или замразяването на такива може да забави развитието на сегмента.

Предлагане на парцели

Регистрира се недостиг на земя за строеж в ЦИЕ, който е най-голям в търсените локации. Някои от инвеститорите в сегмента през последните години активно търсеха парцели за изграждане на проекти. Конкуренцията за земя, особено в близост до главните градове, между инвеститорите в жилищни имоти предизвика увеличение на цените.

„Понастоящем разглежданият сегмент се развива в позитивна насока – не очакваме съществени промени в близко бъдеще. Има вероятност за известно забавяне в ръста на пазара на логистични и индустриални имоти в краткосрочен план, докато се стабилизират цените на производствените материали и се възстановят веригите на доставки“, казва в заключение Кевин.


Поставете оценка:
Оценка 1 от 3 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА