21 Май, 2003 00:00 724 0

До 200 лева струва електронният подпис

  • електронен-
  • подпис-
  • обслужване-
  • долара-
  • информационно-
  • универсален-
  • издава-
  • държавната-
  • електронен подпис-
  • информационно обслужване-
  • универсален електронен-
  • универсален електронен подпис
Българската търговско-промишлена палата (БТПП) е готова да съди държавната администрация, ако отказва да приема документи по електронен път., Традиционният начин на подписване остава най-сигурен при сключване на важни сделкиОт сряда палатата може да издава удостоверения за универсален електронен подпис, валиден пред държавните власти и пред български и международни бизнес партньори. Според проучване на Националния център за изследване на общественото мнение една пета от служителите в държавната администрация не знаят що е електронно правителство.
Според сключения в сряда договор с "Информационно обслужване" АД БТПП получи правото да издава удостоверения за универсален електронен подпис. Държавната компания в края на март получи лиценз за доставчик на удостоверителни услуги за универсален електронен подпис от Комисията за регулиране на съобщенията. Годишният абонамент за юридически лица е 85 лева, а за физически - 75 лева. Освен това притежателят на електронен подпис трябва да купи и смарт карта за 35 лева и четец за 65 лева. По думите на административния директор на "Информационно обслужване" Панчо Панев бизнесмените могат да оптимизират разходите си, като използват един четец с няколко карти. Предварителната инвестиция е в компютър с достъп до интернет.
По закон държавните чиновници са длъжни да приемат онлайн плащане на данъци и такси, митнически и данъчни декларации, счетоводни отчети. Засега единствено Националният осигурителен институт има готовност да приема по този начин уведомления за сключени трудови договори, каза председателят на БТПП Божидар Божинов. Палатата ще осигури прилагане на електронния подпис при заявки за щрихкодове, подаване на сертификати за произход, попълване на карнети АТА. Освен БТПП и "Информационно обслужване" електронни подписи издава и Българската стопанска камара (БСК). От 1999 г. тя е национален партньор за България на международната сертифицираща организация "Глобал сайн". За физически лица едногодишният сертификат струва 20 долара, а за юридически - 65 долара. Четецът, предлаган от БСК, е 50 долара. Услугата не е универсална, но може да се използва в частноправни отношения.
В преговорите с Европейския съюз България е поела ангажимент до 2005 г. да предоставя двайсет услуги по електронен път - дванайсет за граждани и осем за бизнеса. Сред тях са плащане на данъци и осигуровки, подаване на митнически, данъчни и други декларации, издаване на лични документи, фирмена регистрация, помощ при търсене на работа.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА