Още този месец бизнесът и гражданите ще могат да подават заявления за финансова подкрепа на мерки за енергийна ефективност на жилищни и нежилищни сгради. Това съобщи заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Десислава Георгиева по време на Годишното събитие: План за възстановяване и устойчивост на България.
Чрез Плана за възстановяване и устойчивост Министерството на регионалното развитие и благоустройството има отговорност по отношение повишаване на енергийната ефективност и подпомагане развитието на регионите в този аспект, обясни Георгиева и подчерта, че екипът ѝ вече е на етап подготовка на финалния вариант на поканите за кандидатстване. В момента ведомството е съсредоточило усилията си в активна информационна кампания за привличане на всички заинтересовани страни за обществено обсъждане, включително браншовите организации, с които разговарят непрекъснато, стана ясно от думите на заместник-министъра.
„Идеята е да дадем достатъчно информация на всички, които ще участват в процеса по обновяване на сградния фонд“, обясни още Десислава Георгиева и допълни, че в реализирането на мерките за енергийна ефективност важна роля ще има местната власт и ще се разчита на нейния административен капацитет.
Заместник-министърът призова всеки, който има интерес към мерките, да се обръща към общинските администрации, които разполагат с информация и са готови да подпомогнат процеса - от структуриране на сдружения на собствениците, през подготовката на обследвания и на заявления за кандидатстване.
На форума заместник-регионалният министър информира отново, че обновяването на сградите за бизнеса и гражданите ще е свързано с интегриране на енергоспестяващи мерки и възобновяеми енергийни източници. Ще се разчита на амбициозност, постигане на енергиен клас Б, прилагане на зелени обществени поръчки, екосъобразни материали.
„Ново изискване, което Европейската комисия залага е в посока много високи стандарти с принципа за ненанасяне на значителни вреди“, обясни още Георгиева и посочи, че МРРБ полага усилия да представя тези нови принципи, които са важни за българската икономика да стане по-зелена и именно в този аспект МРРБ насърчава „зелените“ инвестиции и диалога с гражданите в тази посока.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Котка ученият
Коментиран от #2
14:36 16.11.2022
2 Ква радост бе
До коментар #1 от "Котка ученият":
Плащат 80% от цената на санирането и искат да дадат възможност на двама души в блока да изтеглят кредит с 10-15% лихва за останалите 20% от общата сума от името на цялата етажна собственост.... ....А 20% от цената за саниране на цял блок (саниране, дограми, порив) е сума доближаваща десетки хиляди левове!?!? Кой от блока после ще я плаща сумата по този кредит, ако човек остане без работа, ще отддържат два пъти повече на съседа му, за компенсират недобросъвестните платци ....Коментиран от #3
15:23 16.11.2022
3 оня с коня
До коментар #2 от "Ква радост бе":
Документи за Саниране се подават на 2 Етапа:1/До 31.03- които успеят с набавяне на документацията,ще бъдат компенсирани 100%.2/До 31.12- които подадат документи ,ще бъдат компенсирани 80%.Ти обаче това не го знаеш.Освен това за какви кредити говориш,след като Нашият блок /4 етажа/ има решение да кандидаятства и ВСИЧКИ ПАРИ ги имаме КЕШ?Ама някой щял да остане без работа според примера ти...Ами аз ако работех за Заплата щях ли да имам без проблем Необходимата сума?!И възниква въпроса:КОЙ дава писалки на Дебилите да драскат тука Простотиите си?17:19 16.11.2022
4 архитект
21:05 16.11.2022
5 Ббб2
21:42 17.11.2022