Last news in Fakti

17 Юли, 2016 05:01 2 644 1

България се събра на Рожен

  • роженският събор-
  • рожен-
  • българия-
  • събра
България се събра на Рожен - 1
Снимка: БТА

Съборът на народното творчество и животновъдство „Рожен 2016“ е в разгара си, съобщи smolyandnes.com.

Над 100 000 са посетителите само в съботния ден до обяд. На откриването на събитието в петък са присъствали рекордните 30 000 души, а за целия петъчен ден през роженските поляни са преминали над 60 000 души. Въпреки хилядите посетители, проблеми с трафика и достъпа до Рожен, нямаше. Гостите на събора масово използват обществен транспорт и обходните маршрути, препоръчани от организаторите. Близо 9000 автомобила преминават на ден през паркингите на събора.

Над 4 600 участници във Фолклорен конкурс „Рожен-2016“ през трите дни на събора се изявяват на четирите сцени. Надпяват се 168 певчески групи и 29 ансамбъла, танцовите състави са 63, индивидуалните изпълнители са 140, оркестрите са 7. На роженските поляни, се представят групи от 207 народни читалища, участват и формации от детски градини, училища, пенсионерски клубове, организации на хора с увреждания и др.

Най-малкият участник на сцена е Виктория Петрова – на 3 години от с. Зафирово, обл. Силистра, която е индивидуален изпълнител на народни песни. Най-възрастният участник на „Рожен-2016“ е 85-годишният Стою Чонгаров от оркестър „100 кабагайди”.

В алеята на занаятите участват над 80 самобитни производители на керамика, кукерски маски, кожени изделия, чанове, рисувани кратуни, икони, ножове, билкови продукти, бижута, битови ризи, изделия от дърво, оръжия (саби, мечове), килими, народни инструменти, народни носии, пчелни продукти, изделия от вълна и агнешки кожи, свещи и др.

Хиляди се хващат на Голямото роженско хоро по обяд всеки ден, а  индивидуалното надиграване на танцови групи от Национален ифолклорен конкурс „Рожен“ е сред най-атрактивните събития на събора. Многолюдна  публика събраха демонстрациите на Васил Говедарски, който на място с моторна резачка изработва дървени фигури, както и кулинарните зони и конните атракции.Допълнителен колорит на събитието придават посетителите, облечени в народни носии, сред които има цели семейства и много деца.

Гости на „Рожен 2016“ са пътуващо читалище „Бащино огнище” и Сдружени „Св.великомъчени Георги Победоносец“-Луковит, което представя възстановката „Поглед ъм миналото-бит и култура“ и живата картина „Легендата за Вълкашин воевода“.

Снощи на сцената излязоха Валя Балканска, Петър Янев, прочутите 101 кабагайди, Фолклорен ансамбъл „Родопа“, Савка Сариева, Румен Родопски, Златина Узунова, Николай Славеев, Фанка и Младен Койнарови, Фамилия Илчеви, Севда Симеонова, Димитър Керемедчиев, Виевска фолк група и др.

Съборът продължава и в неделя – 17 юли, а на финалът му в 17 часа ще бъдат обявени лалореатите в Национален фолклорен конкурс „Рожен“.

Съборът на народното творчество и животновъдство „Рожен-2016“ се организира от Фондация „Наследство в бъдещето“ и Сдружение „Рожен – Наследство в бъдещето“, в партньорство с община Смолян и подкрепата на общините Чепеларе, Баните и Девин и на Министерство на туризма.   

Роженският събор бе възстановен и обновен след 9-годишно прекъсване и се превърна в събитие №1 за 2015 г., посетено от над 350 000 души. Амбицията на организаторите е съборът да се утвърди като  най-мащабния форум на българския дух, традиции и фолклор.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Цеци

    0 0 Отговор
    Здравейте, статияа е с крайно неточни цифри.Повечето приличаше на базар с цени умножени по три. И този лунапарк според мен не му беше мястото там. Смятам, че отразяването на събития трябва да бъде реалистично, а не такова каквото ни се иска с таината надежда хората да получат хипнотичен ифект от селата на думите.