23 Май, 2023 07:31 1 798 7

Община Челопеч стимулира творчеството на песни за България с вдъхновяващ фестивал

  • челопеч-
  • фестивал-
  • песен

Целта на събитието е не само да открива млади таланти, но и да популяризира авторските български песни за родината

Вече традиционният музикален фестивал “Моята песен за България” тази година ще се проведе на 3 и 4 юни на амфитеатралната сцена на парк „Корминеш“.

Целта на събитието е не само да открива млади таланти, но и да популяризира авторските български песни за родината, семейството и родната природа. В основния конкурс могат да участват младежи до 18 години. Участието е с две песни като едната трябва задължително да бъде посветена на България. В категория “Нова песен за България” участват песни, които не са издавани на диск и не са популяризирани чрез други фестивали. Победителят в тази категория ще получи наградата на кмета - 1500 лева.

Идеята за фестивала “Моята песен за България” е на Борислав Мирчев и се заражда преди пет години, а един от вдъхновителите му е настоящият арт директор Невелина Сараджова - вокален педагог на вокална група “Средногорски звън” към община Челопеч. Формацията има цял албум с 12 нови песни, свързани с България, спонсорирани от община Челопеч.

Изпълненията в конкурсната част ще се оценяват от професионално жури - композиторите Светослав Лобошки и Хайгашот Агасян, радиоводещият Атанас Стоянов от БГ радио, Красимир Гюлмезов и музикалния журналист Мая Райкова.

Мястото на песенния фестивал не е избрано случайно - амфитеатралната сцена на парк „Корминеш“, от който се открива гледка към Стара планина и Средна гора - фактор, който допълва концепцията на събитието за фокус върху красотата на страната ни.

“Целта ни е да популяризираме българското, да възпитаме у децата любов към музиката, но и да им помогнем да създадат приятелства помежду си, а чрез срещата с известни родни изпълни и творци им помагаме да придобият самочувствие”, допълва арт директорът Невелина Сараджова. По думите на дамата, в музикалните програми за деца и младежи се усеща липса на подобен тип песни, посветени на България и именно фестивалът е един от начините това да се промени.

В дългосрочен план целта на организаторите е да помагат на развитието на младите таланти, което е и причината да създадат мастър-класове. Те ще помогнат за усъвършенстване на сценичното поведение, усетът към музиката и познаването на различните стилове и инструменти.


Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 7 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Гост

    4 0 Отговор
    Респект към начинанието! Дано по-често се срещат такива хора, които подкрепят и съхраняват България!
  • 2 Механик

    0 2 Отговор
    А песните за България, на английски ще са? Ще има ли Кончита с брадата и полата?
  • 3 ИСТИНСКИЯ ГРАД КОЗЛОДУЙ

    1 0 Отговор
    Браво и Похвално
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 кйбуккнййк,

    0 0 Отговор
    нилйококкккл;
  • 6 хгукхийийийиок

    0 0 Отговор
    „Надеждите ни стават все по-далечни и съжалявам, че трябва да изразя това разочарование тук, както от името на войниците, които се борят за свобода, така и от името на нашия народ. Време е за решения. Срещата на върха на НАТО това лято призовава за приемане на Украйна като член. Нуждаем се от мирна среща на върха", каза Зеленски по време на реч в Молдова (цитат от местното издание на Agora)
  • 7 гххйийиий

    0 0 Отговор
    Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че надеждите за присъединяване към НА ТО "стават все по-далечни".