22 Март, 2024 08:50 690 2

СБХ чества 100 години на Любен Зидаров

  • любен зидаров-
  • изложба

Богата експозиция представя етапите на неговото творчество

Не пропускайте да се срещнете отново с неповторимия жизнен, цветен и топъл сят на Любен Зидаров в залите на СБХ, „Шипка 6“, 2А. Ще се върнете в детството с незабравимите илюстрации на любимите си детски книжки, ще се отдадете на неповторимия чар на намигванията на автора към заобикалящия го свят, на елегантната ирония и самоирония на твореца, чрез която влиза в диалог с времето, себе си и своите зрители.

Богато представената експозиция представя етапите на неговото творчество и изгражда един цялостен пълнокръвен образ на художника.

Любен Зидаров е роден през 1923 във Велико Търново, но израства в Габрово, там завършва основното си образование във Втора прогимназия „Неофит Рилски“. През 1937 семейството се преселва в София, където завършва Втора мъжка гимназия „Цар Борис Трети“.

Започва да рисува илюстрации още в детските си години – най-ранни опити да илюстрира книги прави още на 12-годишна възраст. Първата му отпечатана книга „Капка по капка“ е издадена, когато е ученик на 18 години. Илюстрацията се превръща в основното му творчество още в студентските години и остава през целия му живот като художник. Заедно с Александър Денков, като сътрудници на детските вестничета „Чуден свят“ и „Илюстровано четиво“, са създатели на българския рисуван комикс.

В Художествената академия влиза през 1942 г. в класа на проф. Борис Митов, негови преподаватели са Николай Райнов по история на изкуството, Иван Лазаров по скулптура и Кирил Цонев по технологии. През 1944 е принуден да прекъсне заради военна служба, а след нея се дипломира в специалност „Живопис“ при проф. Илия Петров.

Веднага след Академията започва да участва активно с илюстрации в детско-юношеските издания вестник „Септемврийче“, списанията „Дружинка“, „Пламъче“ и „Картинна галерия“. През 1957 с Лъчезар Станчев създават популярното илюстровано списание за деца „Славейче“, в което той работи до 1965. От 1966 до 1970 е главен художник на издателство „Народна младеж“.

Любен Зидаров често е определян за един от създателите на модерното направление в българската илюстрация. Носител е на национални и международни награди, между които сребърен и златен медал от панаирите на книгата в Лайпциг, Москва и Братислава и на Наградата за илюстрация на СБХ на името на Борис Ангелушев. Двукратно е номиниран за Международната Андерсенова награда и за Мемориалната награда „Астрид Линдгрен“. Носител е на Голямата награда за цялостно творчество и специален принос в областта на културата на Столична община за 2014 и на отличието „Златен век“ на Министерство на културата, 2016.

През 2021 г. Столична община го обявява за Почетен гражданин на София, а Националната художествена академия му присъжда званието Доктор хонорис кауза.

Любен Зидаров е автор и на богато и разнообразно творчество в областта на акварела и на кавалитната живопис, започнало със знаменитата му изложба „Автопортрети“ през 1979 и продължено от множество самостоятелни изложби, последните от които бяха „Старецът и трите морета“ – 2017, „Обратен калейдоскоп“ – 2018 и „По залез“ – 2020.

Живописец с характерен, неподражаем сатирично-поетичен авторски почерк, съчетаващ острото му чувство за хумор с приказна естетика, освен забавните портрети той създава галерия от оригинални „лични жанрове“, като „магарешките“, „морските“, „градските“ „селските“ и „парижките“ серии произведения.

Започнал творческия си път в областта на илюстрацията, Любен Зидаров не изоставя „своята първа любов“ до края на живота си. Илюстрирал е над 200 книги, някои от тях многократно за различни издания, между които класически произведения на световната литература за млади читатели – „Андерсенови приказки“, „Приказки на Шехерезада“, „Островът на съкровищата“, „Граф Монте Кристо“, „Том Сойер“, „Принцът и просякът“, „Чичо Томовата колиба“, „Хофманови разкази“, приказките на Оскар Уайлд, приключенските романи на Карл Май, Майн Рид и Жул Верн, а също и на редица от най-значимите български писатели – Пейо Яворов, Николай Райнов, Елин Пелин, Ангел Каралийчев, Асен Разцветников.

Създал последните си отпечатани илюстрации в навечерието на своята 99-а годишнина, Любен Зидаров до онзи момент по всяка вероятност бе и най-възрастният действащ илюстратор на света. Неговите илюстрирани книги продължават да бъдат преиздавани у нас и зад граница.

И двамата негови видни колеги-Златю Бояджиев и Иван Кирков, които са рисували негови портрети, са запечатали характерността на погледа му, наблюдателен, аналитичен, проницателен, вникващ зад видимото, умеещ да разчете и лицето и опакото на заобикалящия го свят.

Източник: obache.bg


Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 3 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Последен ден

    2 0 Отговор
    Хубаво е да уточните, че изложбата е до утре- 23.03....
  • 2 факуса

    0 3 Отговор
    изключителен некадърник,само уродливи неща рисува