14 Септември, 2024 12:08 6 655 12

105 години от рождението на Николай Хайтов: "Няма нищо по-важно човекът да стане по-човек"

  • николай хайтов-
  • годишнина-
  • рождение-
  • филм-
  • сватба

Юбилейните чествания ще продължат четири дни

105 години от рождението на Николай Хайтов: "Няма нищо по-важно човекът да стане по-човек" - 1
Снимка: БГНЕС

С предпремиера на екранизацията по разказа "Сватба" бе отбелязана 105-годишнината от рождението на Николай Хайтов. Прожекцията беше вчера, на 13 септември, в Cineland Bulgaria Mall, а юбилейните чествания ще продължат четири дни. Новият български филм по едноименния разказ ще открие тържествата, които ще включват серия от изложби. Всички те са вдъхновени от една от най-значимите литературни творби на писателя – сборника "Диви разкази".

Николай Хайтов е ярка личност, от тези, които вечно греят. Дори когато ги няма. С ярка индивидуалност, която привлича сходни на себе си. В други случаи направо ги създава, пише за тях. Не дялан, а ръбат камък е, та "като се търкулнеш, да има къде да спреш". Умее да говори с хората, но и да ги изслушва, накрая направо се слива с героите си. А разказите му са диви, защото за него "този свят е населен с безсловесни сенки и това е светът на дивата и на дивната гора". Сигурно затова казват, че самият Хайтов е гората, че Хайтов е България.

Над 10 пиеси, 800 статии и рецензии говорят за връзката му със света, с дърветата, с природата, с Родопите. Известно е, че общият тираж на книгите му, които са издадени и преиздадени в България, е над 4 милиона екземпляра.

"Какво се случва" отбеляза в ефира на програма "Христо Ботев" 105-годишнината от рождението му с разговор за разказите му, за същественото за човека, за взаимоотношенията между хората, за образите с морал и ценностна система, които вдъхновяват, за нуждата да помним, за да знаем и ние кои сме.

Гости в предаването бяха синът на писателя арх. Здравец Хайтов, председател на фондация "Памет", и режисьорката Магдалена Ралчева, която екранизира разказа му "Сватба".

Те припомниха, че тъкмо очовечаването е в основната на творчеството на Хайтов и с тази серия от събития, които предстоят в София и Пловдив ще приближат хората до неговия свят. Важно е как младите четат и интерпретират думите на писателя и как разбираме идеята за това, че "няма нищо по-важно човекът да стане по-човек, а не такъв, какъвто е бил от памтивека".

След прожекцията на "Сватба", който беше представен за първи път пред публика тази година на кинофестивала в Кан, а преди официалната му премиера на 8 ноември му предстои и среща със зрителите на "Златна роза" 2024, честванията ще продължат с поредица изложби. На 15 септември във фоайето на ДТ "Николай Масалитинов" в Пловдив ще бъде открита плакатна изложба. На 17 септември в къщата на Верен Стамболян ще бъде открита изложба с дърворезби, а на следващия ден, 18 септември, във фоайето на ДК "Борис Христов" ще се открие изложба с илюстрации.

Повече чуйте в звуковия файл. В него можете да слушате и как актьорът Васил Михайлов чете откъси от разказите "Сватба", "Мъжки времена" и "Засукан свят". Записът е направен в студио "Акустична версия Бояна", издателството е Общобългарски комитет "Васил Левски", а радиото разполага с него, защото Михайлов е подарил диска след гостуване в предаването "Нощен Хоризонт".

Сценарист на филма "Сватба" е Юрий Дачев, оператор – Емил Христов. В ролите са Велислав Павлов, Васил Банов, Ралица Стоянова, Светлана Янчева, Михаил Мутафов, Радослав Владимиров, Гергана Данданова. Сюжетът се развива на прага между XIX и XX век. Родопа планина се превръща в място на необичайна любовна история. Срещата между Хатѐ и Мето е съдбоносна, прераствайки от младежко увлечение в непреодолима любов, която променя завинаги не само техния живот, но и на третия човек застанал между тях.


Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 55 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 ТаУмВзе

    32 21 Отговор
    Като чуя български филм изпадам у будна Кома! Са и със Хайтов ще се подиграят.
  • 2 Р.Н

    44 22 Отговор
    Колос...Светла му памет!

    Коментиран от #6

  • 3 никола гешев

    32 25 Отговор
    Голям, голям, но открадна от убитата от ДС писателка Яна Язова ръкописът на романа Левски и трябваше Тодор Правешки да го спасява от позор!
  • 4 Когато бяхме деца

    8 20 Отговор
    идваха с Вълчо Камарашев в горската къща на баба Шина в Пампорово. Нея сега я няма. Има изтропани 3 хотела на мястото и . Ама нямат душа.
  • 5 ДЪЛБОКО ВИЖДАЩ

    0 26 Отговор
    Утре се навършват Десет 10 години от РОждението на ПРОфесор-Дооктор Роналдо 2-Късметлията , защитил Професура по "Мишите въпроси"!За този празник,има много лакомства, Торта за него и други експерти по лова на мишки,а лично за Професор-ДООктор Роналдо 2-Късметлията има и звънче с колие!
  • 6 Люба

    26 31 Отговор

    До коментар #2 от "Р.Н":

    Крадец и убиец

    Коментиран от #7

  • 7 Е, да

    37 2 Отговор

    До коментар #6 от "Люба":

    такъв го изкараха след като отказа на Сорос и издаде двата тома "Троянските коне в България".
    Всичките им кирливи ризи изкара, от-до, за това което стана след 1989 в България.
  • 8 Ха ха ха ха

    27 4 Отговор
    Господинов ,храненика на Америка за България бил голям писател??
    Николай Хайтов е голям.Няма държава в която не е издаван.
    Никой в България не бе чул за Петко Войвода ако не бе филма на Хайтов.
    Светла му памет на Големия Българин !
  • 9 И аз да кажа

    6 12 Отговор
    Харесвам го като писател, но знам и друга негова страна- моя роднина, богата зъболекарка, чийто син беше с увреждания, с идеята да го подсигури след като нея я няма, дари на Хайтов безценни имоти в София срещу гледане на сина. Обаче той почина пръв, Хайтов получи имотите, а тя не получи особени грижи, когато имаше нужда. Не помня детайли, но го зная от роднини, които се грижеха за нея и се опитваха да развалят даренията и имаха ядове със съда. Ако беше приличен човек, сам би трябвало да се откаже от облаги, които не е заработил и когато дарителят е в затруднения
  • 10 Мнение

    5 9 Отговор
    Никога не съм го харесвал този анархист!
  • 11 ЧИТАТЕЛ

    4 5 Отговор
    ОТКРОВЕН ПЛАГИАТ, ОТКРАДНА РЪКОПИСА НА РОМАНА ЗА ЛЕВСКИ ОТ УМИРАЩАТА ЯНА ЯЗОВА И ИСКАШЕ ДА ГО ИЗДАДЕ, ТОДОР ЖИВКОВ ГО СПРЯ И НАХОКА И ПОТУЛИ СКАНДАЛА, ЗА ДА НЕ СЕ ОМЪРСИ ТОЗИ АЛЧЕН, ЗЪЛ, ЛОШ ЧОВЕК, ОТКРАДНАЛ "ДИВИТЕ РАЗКАЗИ" ОТ АВТОРА ИМ И СЕ ПЕРЧИЛ ПРЕЗ ЦЕЛИЯ СИ НАХАЛЕН ЖИВЕЙСКИ ПЪТ С ТЯХ А СИНОВЕТЕ И ЖЕНА МУ СА УЖАСНО НАГЛИ И НЯМАТ СРАМ - НО ВСИЧКО СЕ ЗНАЕ И Е ДОКУМЕНТИРАНО. ИСКАЛ Е ДА ОГРАБИ И ОЩЕ ЕДНА ПИСАТЕЛКА, НО ТЯ СЕ ОПЛАКА НА ЖИВКОВ И ТОЙ ГО СПРЯ ДА ИЗВЪРШИ ТОВА ПРЕСТЪПЛЕНИЕ. СТАВА ДУМА ЗА КНИГАТА НА ПИСАТЕЛКАТА ЕКАТЕРИНА ТОМОВА "ЗАБРАВЕНИ ОТ НЕБЕТО", РАБОТИЛА С НЕГО, КАЯТО ТОЙ СЕ ОПИТА ДА ОТКРАДНЕ И ИЗДАДЕ ПОД СВОЕ ИМЕ, НО НЕ УСПЯ. ИМА ДОКУМЕНТИ ЗА ТОВА И НАСЛЕДНИЦИТЕ НЕ УСПЯХА В СЪДА ДА ГО ОПРАВДАЯТ ТОЗИ МИЗЕРНИК, КОЙТО ОГРАБИ И ЧАСТ ОТ ИМУЩЕСТВОТО НА СЪЮЗА НА ПИСАТЕЛИТЕ СЛЕД 1989 ГОДИНА
  • 12 Българин

    2 4 Отговор
    Заради тази книга се срещнах с Тодор Живков. Хайтов искаше да я открадне – 1
    Екатерина Томова17 юни 2014

    Случаят с книгата ми „Забравените от небето“ (Документални разкази за столетници от Родопите, Издателство на ОФ, С., 1981) ме връща с три десетилетия назад. Навремето от личен той се превърна в обществен, въпреки тоталитарната ни държава. Предизвика го и го създаде самият Николай Хайтов, като се опита да открадне тази книга и, за съжаление, се оказа не единствен, а един от многото, предизвикани от него. Случаят беше разкрит, въпреки неимоверните му усилия да го потули, да го остави „недоказуем“ – това бе една от любимите му характеристики, със самочувствието на именит, популярен, овластен.

    Фактите и постъпките му произтекоха от неговото поведение, за които, както тогава, така и сега, считам, че е бил отговорен лично той, и каквито обяснения или защити да се появяват от когото и да било, то фактите не могат да се променят – и аз самата не мога да го сторя, защото тези факти са делата, в които се оглежда човешката същност. За съжаление, дори смъртта не променя нищо. След нея истината изкристализира, бих казала – брутално. Спомням си, че това, което най-много ме порази тогава, бе, че у подобни лица отсъстваше всякакво чувство за вина. Това, което разказвам за онова време (1979–1981 г.), навярно сега изглежда абсурдно и ще пропусна много подробности – вероятно и хората, които споменавам тук, са ги забравили, за което не мога да ги упрекна – и аз бих