Отличиха Явор Милушев с награда "Икар" за изключителен принос към българския театър

5 Февруари, 2025 12:45 995 4

  • явор милушев-
  • актьор-
  • награда-
  • икар-
  • изключителен принос-
  • театър

Вижте всички номинации за тазгодишните награди "Икар"

Отличиха Явор Милушев с награда "Икар" за изключителен принос към българския театър - 1
Снимка: БГНЕС

Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от Съюза на артистите в България (САБ), предава БТА.

За водеща мъжка роля са номинирани Мак Маринов за д-р Стокман в „Обществен враг“ по Хенрик Ибсен (реж. Крис Шарков, Малък градски театър „Зад канала“), Самуел Финци за Шайлок във „Венецианският търговец“ от Уилям Шекспир (реж. Явор Гърдев, Народен театър „Иван Вазов“) и Симеон Дамянов за Били в „Племе“ от Нина Рейн (реж. Зафир Раджаб, театър „Българска армия“).

За водеща женска роля са номинирани Албена Павлова за Майка Кураж в „Майка Кураж и нейните деца“ от Бертолт Брехт (реж. Стоян Радев, Сатиричен театър „Алеко Константинов“), Невена Калудова за Анна Политковская в „Анна-непоправимата“ от Стефано Масини (реж. Надя Панчева, Оренда арт център, Регионален център за съвременни изкуства „Топлоцентрала“) и Радина Кърджилова за Медея в „Медея“ от Еврипид (реж. Деклан Донелан, Народен театър „Иван Вазов“).

За поддържаща мъжка роля са номинирани Ивайло Гандев за Пато Дули в „Кралицата на красотата („Бившата мис на малкия град)“ от Мартин Макдона (реж. Боил Банов, Драматичен театър „Адриана Будевска“ – Бургас), Ириней Константинов за бащата в „Котка върху горещ ламаринен покрив“ от Тенеси Уилямс (реж. Стайко Мурджев, Театър „София“) и Леонид Йовчев за Петер Стокман в „Обществен враг“, в „Зад канала“.

За поддържаща женска роля са номинирани Биляна Георгиева за Втора жена в „ХХL“ – гротесково-пиршествен спектакъл, вдъхновен от „Гаргантюа и Пантагрюел“ от Франсоа Рабле, базиран върху авторски текстове и цитати от Рабле и Бахтин (реж. Боян Крачолов, сдружение „Конклав“, „Топлоцентрала“), Никол Георгиева за Катрин в „Майка Кураж и нейните деца“ от Бертолт Брехт в Сатиричен театър „Алеко Константинов“ и Симона Здравкова за Първа жена в „ХХL“ – гротесково-пиршествен спектакъл, вдъхновен от „Гаргантюа и Пантагрюел“ от Франсоа Рабле, в „Топлоцентрала“

За дебют са номинирани Ангела Канева, Виктория Владова, Мария Карилоска, Димитър Василев, Димитър Бисеров за „Как хубаво лошо живяхме“ пo пиесите „Любов“, „Анданте“, „Чинцано“ и „Три момичета в синьо“ на Людмила Петрушевска (реж. Ваня Борисова, театър „Ателие 313“), Ванина Йорданова за Шен Те в „Любовта като стока“ по пиесата „Добрият човек от Сечуан“ от Бертолт Брехт (реж. Дамян Тенев, драматичен театър „Гео Милев“ – Стара Загора), Ивана Керанова за Фем в „Бифем“ от Людмила Петрушевская (реж. Ростислав Георгиев, драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе), Преслав Търпанов за Антон в „Прашка“ от Николай Коляда (реж. Йордан Славейков, фондация „Арт офис“, I Am Studio).

За режисура са номинирани Зафир Раджаб за „Племе“, Стоян Радев за „Майка Кураж и нейните деца“ и Явор Гърдев за „Венецианският търговец“, за сценография – Никола Тороманов (сценография), Свила Величкова (костюми) – за „Майка Кураж и нейните деца“, Огняна Серафимова за „Лисабон“ от Захари Карабашлиев (реж. Яна Титова, Младежки театър „Николай Бинев“) и Ясмин Мандели за „Анна-непоправимата“ в „Топлоцентрала“.

За майсторско техническо осъществяване са номинирани „Без кръв“ по едноименния роман на Алесандро Барико, авторска адаптация Александър Секулов (реж. Диана Добрева, Драматичен театър „Николай Масалитинов“ – Пловдив), „Венецианският търговец“ и „Моби Дик“ – в Народния театър, както и „Портретът на дориан грей“ по Оскар Уайлд, драматизация Полина Христова, Веселка Кунчева (реж. Веселка Кунчева, Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово).

За авторска музика са номинирани Владимир Ампов-Графа за „Пипи Дългото чорапче“ в Младежкия театър, Милен Апостолов за „Портретът на Дориан Грей“ в театър „Рачо Стоянов“ – Габрово, и Милен Кукошаров за „Майка Кураж и нейните деца“ в Сатирата.

За драматургичен текст са номинирани „Бушон за смяна“ от Михаил Тазев, „От какво се страхува вирджиния улф“ от Тея Сугарева и „Шишарки“ от Екатерина Георгиева, а за критически текст – „Българският драматургичен канон. Формиране, пренареждане, препрочитане“ от Николай Йорданов (София: Институт за изследване на изкуствата & фондация „Хомо луденс“, 2024) и „Романси и сдвоения. Българска драматургия на xx век“ от Николай Кирилов (изд. „проф. Марин Дринов“, 2024).

За постижение в кукленото изкуство са номинирани Ива Гикова и Ивайло Николов – за сценографиите и куклите на „Кентървилският призрак“ по Оскар Уайлд (драматизация и реж. Елица Петкова, Държавен куклен театър – Пловдив) и „Небивалици с букви“ по книгата на Цветанка Брестничка „Небивалици с буквите от А до Я“ (драматизация и реж. Елица Петкова, Столичен куклен театър), Йордан Тинков – за режисьорски дебют за „Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада“ по Ено Рауд (реж. Йордан Тинков, Младежки театър) и Пламен Петков (Mensa) – за авторската музика на „Кентървилският призрак“ по Оскар Уайлд в Държавен куклен театър – Пловдив, и „Небивалици с букви“ в Столичен куклен театър.

За куклен спектакъл са номинирани „Кентървилският призрак“ в Държавен куклен театър – Пловдив, „И ние играем Ромео и Жулиета“ по Уилям Шекспир, текст Камен Асенов и Стоян Радев (реж. Стоян Радев, Столичен куклен театър) и „Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада“ в Младежкия театър.

За съвременен танц и пърформанс са номинирани Александър Георгиев за Atrás и Anal Body/Anal Politics – лекция-пърформанс в „Топлоцентрала“, Галина Борисова за „Хипотетично“ в Народния театър и Иво Димчев за Metch –интерактивен соло пърформанс в „Топлоцентрала“.

За дублаж/озвучаване при жените са номинирани Елисавета Господинова (за Кериман в „Твоя мой живот“), Татяна Захова (за Морган Алваро във „ВИП: Висок интелектуален потенциал“) и Яница Маслинкова (за Емико в „Свирепи лапички: Легенда за Ханк“), при мъжете – Александър Митрев (за Джимбо в „Свирепи лапички: Легенда за Ханк“), Виктор Танев (за Ългаз Кая в „Присъда“) и Росен Русев (за Марлон в „Марлон“).

За съвременна българска музика са номинирани Денислав Анастасов (Anomalycircles) – за инструменталната пиеса Dust Delight, Кирил Пелтеков (Stamely) – за авторската композиция Soft Whistle, и проф. Симеон Венков – за авторския джаз концерт „Мони Венков – 60 години на сцената“.

Както БТА съобщи, още няколко почетни отличия бяха обявени днес от САБ, както и акценти от тазгодишното, 20-о издание на Софийския театрален салон.

Наградата за вариететно изкуство, излъчена от Гилдията за вариететно изкуство, се присъжда на Веселин Любомиров Савов „Весо Шоу“ – за постиженията му в областта на вариететното изкуство.

За атракционно и сценично изкуство, от Гилдията за атракционни сценични изкуства, е отличен Ники Кънчев – за приноса му в представянето и популяризирането на българската култура и изкуство.

Награда за цирково изкуство (от Гилдията на цирковите артисти) се присъжда на Еми Велкова – за високи постижения при изпълнението на въздушни и партерни номера.

Наградата на „Акт-УНИМА“ ((Българският център на международния съюз на куклените дейци) – за значим принос в развитието на българското куклено изкуство се присъжда на проф. Майя Петрова.

Наградата „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на актьора Стоян Сърданов.


Поставете оценка:
Оценка 5 от 2 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 дон Вито

    5 2 Отговор
    Респект.
    Нека се учи младежта от такива актьори.
  • 2 Гост666

    4 2 Отговор
    Браво заслужава тази награда .
  • 3 Спомням си,

    3 1 Отговор
    великолепната му игра в ролята на Яворов във филма "Дело 206". Приликата с поета също беше невероятна!
  • 4 ВИЖТЕ ВЪВ ФИЛМОГРАФИЯТА МУ

    5 1 Отговор
    КАКВО Е ИГРАЛ......ДЕСЕТОСТЕПЕННИ РОЛИЧКИ....УСТАТА МУ Е ПО ГОЛЯМА ОТ АРТИСТА...