Какво се случва с убиеца на Джон Ленън 45 години след доживотната му присъда

24 Август, 2026 19:38, обновена 24 Август, 2026 19:41 1 232 9

  • марк чапман-
  • убиец-
  • джон ленън-
  • присъда-
  • затвор

Марк Чапман остава зад решетките в Ню Йорк, след като му бе отказано предсрочно освобождаване за 14-и пореден път

Какво се случва с убиеца на Джон Ленън 45 години след доживотната му присъда - 1
Снимка: YouTube

На днешната дата, 24 август 1981 г. , Марк Дейвид Чапман е осъден на доживотен затвор с право на замяна след първите 20 години. Днес Чапман е вече на 71 години и продължава да излежава присъдата си в строго охранявания затвор „Грийн Хейвън“ (Green Haven Correctional Facility) в Ню Йорк.

Въпреки че придобива право да иска помилване през 2000 г., всички негови опити до момента са безуспешни. Последното му изслушване се проведе в края на август миналата година, когато щатската комисия му отказа предсрочно освобождаване за 14-и пореден път .

Пътят от фаталните изстрели до доживотния затвор

На 8 декември 1980 г. Марк Дейвид Чапман застрелва 40-годишния Джон Ленън пред жилищната му сграда „Дакота“ в Манхатън. По-рано същия ден легендарният музикант дава на Чапман автограф върху копие от новия си албум „Double Fantasy“. Вместо да избяга след стрелбата, нападателят остава на мястото и спокойно чете романа „Спасителят в ръжта“ на Дж. Д. Селинджър до пристигането на полицията.

През юни 1981 г. Чапман се признава за виновен по обвинение в убийство от втора степен, пренебрегвайки съветите на своите адвокати, които искат да се позоват на невменяемост. На 24 август 1981 г. съдът постановява доживотна присъда, определяйки минимум от 20 години, преди затворникът да има право да подаде молба за помилване.

Признанията зад решетките: Търсене на „слава“

По време на изслушванията пред комисията по помилванията през годините, Чапман нееднократно изразява съжаление за стореното, но и разкрива егоистичните си мотиви. В разсекретени стенограми от негови минали интервюта, цитирани от световните медии, той признава:

"Знаех какво правя и знаех, че е зло. Знаех, че е грешно, но исках славата толкова силно, че бях готов да дам всичко и да отнема човешки живот".

Пред комисията той описва действията си като „достойни за презрение“, допълвайки, че е убил Ленън единствено защото е бил изключително известен.

Защо Марк Дейвид Чапман няма да излезе на свобода скоро

Основната причина Чапман да остава в затвора е категоричната позиция на правосъдната система, че неговото освобождаване би било „несъвместимо с обществената безопасност“.

  • Съпротивата на Йоко Оно: Вдовицата на Ленън, Йоко Оно (която в момента е на 93 години), изпраща писмо до комисията на всеки две години с настояване молбите на Чапман да бъдат отхвърляни. Тя споделя опасения за сигурността на семейството си и за това, че убиецът може да бъде атакуван за отмъщение от разгневени фенове.
  • Политически дебати в Ню Йорк: Темата за Чапман отново стана актуална наскоро заради обсъждането на нови законопроекти в щата Ню Йорк относно предсрочното освобождаване на възрастни затворници (Elderly Parole rules). Критиците и полицейските синдикати твърдят, че подобни промени биха омаловажили тежките престъпления, докато правозащитници настояват за фокус върху рехабилитацията на възрастните хора зад решетките.

Какво следва за Чапман?

След последното решение на Департамента за изтърпяване на наказанията в Ню Йорк от есента на миналата година, на Марк Дейвид Чапман беше наложена стандартната забрана за нови молби в рамките на следващия период. Според официалния електронен регистър на затворите, следващото му възможно изслушване пред комисията за помилване е насрочено за февруари 2027 г. . Към днешна дата (24 август 2026 г.) вероятността той някога да напусне затвора жив остава минимална.


Поставете оценка:
Оценка 5 от 3 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Мъж

    0 1 Отговор
    Анита почивната станция си е анита почивната станция отново на почивки 😅
  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Анита готованка и неудачница

    1 1 Отговор
    Разбирасе че отново на почивка компаньонките на вис сме родени за почивки 🤭

    Коментиран от #5

  • 4 Роза

    4 0 Отговор
    Ами той като е стрелял,нали е знаел,че ще му дадат доживотна присъда?!Целта му е била да се прослави и я е постигнал!В затвора поне е на сигурно място,нека си стои там!Каквото повикало,такова се обадило!
  • 5 Спиридонов

    1 2 Отговор

    До коментар #3 от "Анита готованка и неудачница":

    Напълних ти устата с топла мътеница и айде на почивка 😇😂
  • 6 БеГемот

    1 1 Отговор
    Питайте хлапетата кой е тоя Ленън?!Ленън ,,,-Ленин все им е по тъча....
  • 7 Анита ескорт гилф депардио

    1 2 Отговор
    Търся венеролог отново ме пари пупата преди три дни правих секс с трима роми и двама негри 🤣
  • 8 Скрити истини

    0 0 Отговор
    Джон Ленън е проповядвал глобализъм и свят без граници,т.е е проповядвал неолиберализъм.Това ясно си личи от песента му "imagine" или груб превод "представи си" от английски език на български.Напълно възможно е Чапман да е убил Джон Ленън по политически мотиви,но това никога не се споменава като възможна версия.Щатът Ню Йорк е твърдо и от десетки години "демократичен" а това значи,че властите и повечето от населението подкрепят неолибералната политика и нейните пророци като Джон Ленън.Както пее Ленън в песента си- "представи си свят без граници"...а този Чапман никога няма да го пуснат на свобода в щата Ню Йорк или щатът Калифорния и щатите,които традиционно са "демократични"- пак казвам,по политически причини има доживотна присъда.

    Коментиран от #9

  • 9 Бай

    1 0 Отговор

    До коментар #8 от "Скрити истини":

    Да, ама Джон Ленън казва : "and no religion too ".