Last news in Fakti

2 Декември, 2021 18:28 3 621 6

Забранете на детето ви да...

  • видео игри-
  • агресия-
  • деца-
  • проучване-
  • поведение

Според проучване на университета в Дартмут в САЩ видеоигрите имат отрицателно въздействие върху поведението на децата,

Забранете на детето ви да... - 1
Снимка: shutterstock

Технологии с различни форми и видове необратимо нахлуват в ежедневието ни, особено привличайки нашите деца. По-младото поколение прекарва много време с телефона, таблета или телевизора, а все повече изследвания доказват вредното въздействие на екраните и видео игрите върху когнитивното развитие на децата и тяхното поведение.

Влиянието на видео игрите върху децата: Какво знаем?
Според проучване на университета в Дартмут в САЩ видеоигрите имат отрицателно въздействие върху поведението на децата, което ги прави по-агресивни.

Проучването включва повече от 17 000 деца и юноши на възраст от 9 до 19 години. През периода 2000–2017 г. учените наблюдаваха реалното поведение на децата и тийнейджърите, играещи видео игри, след което успяха да заявят уверено съществуването на „ефекта на насилствена видео игра”, когато с течение на времето насилието от виртуалния свят се прехвърли в реалния свят, и без значение на страната на кой се биеше детето, става агресивно и насилствено.

Виртуалната реалност на видео игрите има много реално въздействие върху психиката и поведението на хората, което само удължава списъка на вредните фактори на екрани и приспособления.

Поведение и нарушения на съня
Телевизия, смартфон или таблет имат огромно влияние върху поведението на децата. И това се състои не само в тенденцията да се възпроизвеждат действията на екрана в реалния живот, но също така и в нарастващата импулсивност и агресивност.

Познавате ли ви е картината да виждате как детето заспива всеки ден буквално в прегръдка с таблет или смартфон? Или гледате анимации по телевизията, докато не заспите? Такъв формат на заспиване може да се види днес в почти всеки дом. Но изследванията показват, че децата, които заспиват до екрана, се събуждат по-често, склонни са към тревожен сън, кошмари и други нарушения на съня.

Проблеми в училище? Премахнете таблета
Екранните приспособления имат отрицателно въздействие върху работата на учениците. Децата губят концентрация, не могат да се концентрират, говорят повече и са разсеяни. Освен това таблетът или смартфон отнемат време и внимание далеч от домашните. Всичко това води до по-ниски оценки и лошо поведение в училище.

Проблеми с общуването в училище, причинени от подигравки на съученици поради наднорменото тегло - също много любители на видеоигри. Децата, които прекарват няколко часа на ден пред екрана, са податливи на забавяне на метаболитните процеси и склонност към наднормено тегло, а понякога и на затлъстяване. Следователно, много проблеми с външния вид, което води до психологически проблеми.

Депресия и семейни конфликти
Редовното „седене” в социалните мрежи влияе неблагоприятно на крехката психика и неизбежно води до разстройства на нервната система, а след това и до депресия.

От друга страна, детето зад таблетката напълно спира да комуникира в реалния свят, включително и с членовете на семейството. На първо място, родителите не се притесняват за това - детето не причинява неудобство, седи тихо в стаята си пред екрана и не досажда на никого. Но емоционалната прохлада и изолация рано или късно стават очевидни и тогава в семейството започва реална борба.

Какво да направите: Ръководство за безопасна работа с джаджите
Ако искате детето ви да се развива нормално, много е важно да покажете постоянство и твърдост и веднага да очертаете рамката за използване на модерните приспособления.

За да направите това, задайте времето и териториалните интервали - къде и кога таблетът и смартфонът са разрешени и когато не са разрешени. Въведете забрана за включване преди лягане и по време на хранене. Ограничете достъпа до интернет на децата (изцяло или частично).

Поемете отговорност за развитието на децата си – забавлявайте се заедно с интересно занимания, семейна комуникация или разходка, така че времето без екрани да се окаже много по-интересно, отколкото с тях, пише сайтът jenata.blitz.bg


Поставете оценка:
Оценка 4 от 16 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 шшш

    14 0 Отговор
    Колко ли пари са взели разни клатимАдурници да направят това проучване и да не ти кажат най-важното, че проблемът не е в децата, а в родителите, които им хвърлят таблет, смарт телефон или телевизор само и само и да не се занимават с тях и в същото време да гледат тъп сериал, филм или още по-тъпо представление от рода на "бързи смели сръчни за възрастни и т.н..... Жалко много жалко, като гледам светът накъде отива.... Това е... Прогрес... Не можеш да го спреш...
  • 2 Истината

    13 0 Отговор
    А онлАйното образовние?
  • 3 МОН

    2 5 Отговор
    Онлайн обучението въобще не влияе на тези неща и е много ефективно и полезно за подрастващите.
  • 4 unknom

    14 2 Отговор
    Проблемът не е в игрите. А в непрекъснатата игра. Игра 1-2 на ден не е проблем но 12-14 часа игри и вече не знаеш на коя планета си.
  • 5 Миленче

    3 1 Отговор
    това съм го констатирал още в 1988-ма...! Щом краварите сега са го разбрали, считай колко години са назад. Впрочем дувара на село е от 1789-та година, от Революцията във Франция....тези и в сънищата си не са съществували......!
  • 6 Анонимен

    1 6 Отговор
    То ако беше вярно сега нямаше да имам добре платена работа и две висше образования.