Китайски учени са получили някои оригинални научни резултати въз основа на данните от първа ръка на мисията Tianwen-1, според Китайската национална космическа администрация.
След като орбиталният апарат Tianwen-1 работи в орбита повече от 780 дни и марсоходът Zhurong измина 1921 метра на Червената планета, учените получиха 1480 GB данни за суровини на Марс.
Изобилие от научни данни за откриване, придобити от Zhurong, показаха, че районът има водоносни минерални скали, които са тясно свързани с водни дейности.
"Цветът на скалите е сравнително ярък. Анализирайки данните от спектъра, открихме, че това е вид сол, пълна с водоносещи минерали. Тя свързва частиците на почвата и след компресия образува такава плоча", каза изследователят Лиу Янг.
Изследвайки скалите, научният екип спекулира, че водните дейности са се случили по време на късния амазонски период.
„Ако е имало вода, можем да спекулираме, че атмосферата е била подходяща за произхода на живота или метеорологичните условия на Марс са били благоприятни през последните един милиард години. Тези условия може да съществуват под земята, в относително умерено пространство,“ каза Лиу, предаде NOVA
Лиу Янжун, главен дизайнер на системата за наземно приложение Tianwen-1, каза, че друг резултат от мисията на Марс е, че е начертана основна карта, обхващаща формата на релефа и геоложката структура на зоната за кацане, което ще осигури данни за бъдещото подробно проучване.
Данните на картата се състоят от две части. Първата част беше картографирана от изображенията, заснети от камерата с висока разделителна способност, носена от орбиталния апарат Tianwen-1.
"Изображението има 0,7-метрова пространствена разделителна способност. Няма такава карта с пространствена разделителна способност на терена на зоната за кацане в чужбина, което показва, че това е резултат от нашата самостоятелна иновация", каза Лиу.
Втората част е предоставена от Zhurong, който извърши задълбочено заснемане на изображения в зоната за кацане.
Марсоходът Zhurong беше превключен в спящ режим, докато чакаше да премине прашна буря на повърхността на планетата. Очаква се да се събуди и да възобнови работа през декември, когато прахът се разчисти и Марс навлезе в пролетния си сезон.
След потвърждаване на работното състояние на Zhurong, той ще продължи пътуването си на север, за да събере повече данни.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Ама много ли ги разкри
14:32 19.09.2022
2 Госあ
Коментиран от #4
14:40 19.09.2022
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Иванко
До коментар #2 от "Госあ":
Как в Русия и Китай всичко е в бъдеще и време и все ще стават първи и лидери? А в настоящето пълна кочина. Беднотия и мизерия….Коментиран от #5, #6
15:44 19.09.2022
5 ЩОТО
До коментар #4 от "Иванко":
Не си наясно, че Китай откриха вода на ЛУНАТА, а другите НЕ! Индия също????16:07 19.09.2022
6 Равнопоставеност
До коментар #4 от "Иванко":
Пич ако живееш в България е наистина много странно да казваш за Китай и Русия, че е мизерия. Едно въпрос само ти кога за последно си ходил в Москва и в Хонконг например? И ако може да ги сравниш с който си поискаш град в милата ни европейска татковина!20:17 09.10.2022