Last news in Fakti

26 Октомври, 2022 16:45 974 2

Изследване: Пчелите "броят" от ляво надясно, подобно на хората

  • изследване-
  • пчели-
  • броене-
  • ляво-
  • дясно

"Вече сме доказали, че пчелите са способни да броят, най-малко до пет", припомнят изследователите

Изследване: Пчелите "броят" от ляво надясно, подобно на хората - 1
Снимка: Shutterstock

Пчелите визуализират количествата от ляво надясно, от най-малкото към най-голямото, според експеримент, който подкрепя хипотезата за теоретично обоснован и все още разискван механизъм при хората: мисловна числова линия, предаде Франс прес.

Още преди да се научат да броят, хората притежават способността да подреждат мислено нарастващите величини, обикновено от ляво надясно. В култури, които използват писменост от дясно наляво, като арабската, този ред е обърнат, пише БТА.

В резултат на това "темата остава предмет на обсъждане между тези, които смятат, че мисловната линия на числата е вродена, и твърдящите, че тя има културно естество", казва Мартин Джурфа от Центъра за изследване на когнитивните способности на животните към университета "Пол Сабатие" в Тулуза, Франция.

Въпреки това, както напомня проучването, публикувано през октомври в сп. "Протоколи на Американската академия на науките", скорошна работа с новородени и други гръбначни животни, в частност примати, установи вродено усещане за този механизъм от ляво надясно.

Експериментът, направен от екипа на професор Джурфа, подкрепя тези открития с демонстрацията на идентичен механизъм при емблематичен вид безгръбначно - пчелата.

"Вече сме доказали, че пчелите са способни да броят, най-малко до пет, и че обработват информацията по различен начин между двете си мозъчни полукълба", припомнят изследователите. "Тази разлика в обработката е налице и при хората, при които тя е една от причините за съществуването на мисловна числова линия".

Накратко авторите на изследването си задават въпроса възможно ли е мозъкът на пчелите да подрежда числата, както го правим ние самите?

Експериментът със специално обучени пчели в крайна сметка показва, че тези насекоми подреждат добре числата по мисловна линия от ляво надясно. Защо обаче някои хора са пощадени от този механизъм?

Вместо да прави двоичен избор между вродено и придобито, професор Джурфа предпочита да защитава идеята, че "тъй като това представяне на числата е вродено, културата може да го нюансира, дори да го обърне или напротив, да го подчертае. Пчелата, от друга страна, видимо се придържа към това, което природата ѝ казва да прави.


Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 6 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Важното е мисирките да не питат

    3 0 Отговор
    Тиквоча и бандата му защо са крали.
    Пчелите... как броят... Булю Булю Булю.
  • 2 Един

    0 0 Отговор
    Само китайските от горе надолу и арабските от дясно наляво.