Last news in Fakti

26 Октомври, 2022 18:15 1 855 1

В Австрия откриха бебе, починало от липса на слънчева светлина

  • австрия-
  • дете-
  • починало-
  • слънчева светлина-
  • мумуя

Детето от мъжки пол е намерено мумифицирано в семейната крипта, запазена за графовете Щархемберг

В Австрия откриха бебе, починало от липса на слънчева светлина - 1
Снимка: Shutterstock

Впродължение на векове криптата на една от най-старите аристократични фамилии в Австрия пази трагична тайна. Момче, може би на възраст не повече от година-две, починало не от липса на храна или нараняване, а просто поради… липса на слънчева светлина върху кожата му.

Детето от мъжки пол е намерено мумифицирано в семейната крипта, запазена за графовете Щархемберг, като е било погребано там някъде между средата на XVI и XVII век. Дребните му останки са изсъхнали, но детайлни, а тялото му все още е увито в сложна копринена дреха. Въпреки че е имало привилегирован живот, краткото му съществуване явно не е било здравословно, пише „Сайънс Алерт“, предаде БГНЕС.

Виртуална аутопсия на трупа с помощта на компютърна томография разкрива малформации на ребрата, които приличат на класически признаци на недохранване, по-специално на недостиг на витамин D. Това състояние, известно като рахит, обикновено води до изкривяване на краката - особеност, която не е била видима в костите на момчето.

Изследователите не се поколебали и обмислили втора възможност - ниско количество витамин С, което води до скорбут. Макар че деформациите на ребрата не са идентични при двете състояния, приликите им са достатъчни за изследователите да продължат проучването.

Анализът на мастната тъкан разкрива, че 10- до 18-месечното дете е било с наднормено тегло за възрастта си, поне в сравнение с други бебета по онова време. В резултат на това изследователите подозират, че детето е било добре нахранено в патрицианския си живот, което прави дефицита на витамин С по-малко вероятен.

От друга страна, витамин D не се усвоява в значителни количества от храната ни, а се произвежда в кожата чрез химични реакции, които зависят от ултравиолетовите лъчи (UV), което предполага, че детето е изпитвало силен дефицит не от храна, а от слънчева светлина. Химикалът е абсолютно необходим за изграждането на костите в детска възраст, което обяснява аномалиите в костите. Той също така позволява на организма да усвоява по-добре калция и фосфора през целия живот.

"Комбинацията от затлъстяване и тежък недостиг на витамина може да се обясни само с общо взето "добър" хранителен статус и почти пълна липса на излагане на слънчева светлина", обяснява патологът Андреас Нерлих от Мюнхенския университет.

Въпреки че рахитът не е непременно смъртна присъда, прегледът на белите дробове на детето разкрива признаци на смъртоносна пневмония - инфекция, която е често срещана при бебета с недостиг на витамин D.

„На учените им отнема целия 19 век и пандемия от рахит, за да разберат, че излагането на слънце е необходимо за формирането на костите - твърде късно, за да помогнат на бебето от Щархемберг“, казва ученият.

Като се има предвид колко малко бебешки погребения са открити толкова добре запазени, откритието е интересен поглед върху условията на живот на благородническите бебета през XVI и XVII век.

По това време аристократите често са избягвали слънцето, за да запазят порцеланово бялата си кожа - признак за висок ранг в голяма част от европейското общество. Само селяните и работниците са били „целувани от Слънцето“.

В Италия много скелети на благороднически деца, погребани в параклисите на Медичите във Флоренция през XVI и XVII в., също показват признаци на рахит, включително изкривяване на крайниците. Изследователите, стоящи зад проучване от 2013 г., твърдят, че продължителната липса на осигуряване на адекватни количества твърди храни, които биха осигурили малки количества витамин D при бебетата, може да увеличи рисковете от рахит.

Не е ясно дали бебето, намерено в австрийската крипта, е било отбито от кърма или е яло мазни храни, богати на витамин D. Това, което се знае, е, че е било добре хранено и обгрижвано. Всъщност високото ниво на телесните му мазнини вероятно е това, което е запазило останките му толкова добре запазени. Напоследък дори има данни, че недостигът на витамин D е свързан с детското затлъстяване, което повдига въпроса каква точно роля може да е изиграла привилегированата му диета за заболяването му.

Като се има предвид, че трупът е бил погребан в копринена погребална риза и е бил единственото бебе в семейната крипта, изследователите подозират, че той е бил първороден, вероятно на име Гундакер, Грегор или Райхард, ако се съди по родословното дърво. За съжаление, на ковчега му не е имало надпис.

"Това е само един случай“, признава Нерлих, „но тъй като знаем, че по това време ранната детска смъртност като цяло е била много висока, нашите наблюдения могат да имат значително влияние върху цялостната реконструкция на живота на бебетата дори в по-високите социални класи."


Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 11 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.