Last news in Fakti

17 Януари, 2023 10:57 1 845 9

Учени за пръв път успяха да пренасочат мълния с помощта на лазер

  • светкавици-
  • мълнии-
  • пренасочване-
  • отклоняване-
  • лазер-
  • буря

Екипът прави опит за отклони мълния и през 2004 година, но тогава опитът не се увенчава с успех

Учени за пръв път успяха да пренасочат мълния с помощта на лазер - 1
Снимка: Shutterstock

Учени съобщиха, че за първи път са използвали лазерен лъч за пренасочване на мълния. Постижението дава надежда, че техниката ще помогне за предпазване от смъртоносни мълнии, пише БГНЕС.

Мълниите удрят между 40 и 120 пъти в секунда по целия свят, като всяка година убиват повече от 4000 души и причиняват щети за милиарди долари. И все пак основната защита срещу тези мълнии все още е скромният гръмоотвод, който за първи път е създаден от американския полиглот Бенджамин Франклин през 1749 г.

Екип от учени от шест изследователски института работи от години, за да използва същата идея, но да замени простия метален прът с много по-усъвършенстван и прецизен лазер. В изследване, публикувано в списание Nature Photonics, те описват използването на лазерен лъч - изстрелян от върха на швейцарска планина - за пренасочване на мълния на повече от 50 метра.


"Искахме да направим първата демонстрация, че лазерът може да окаже влияние върху мълния", каза Орелиен Хуар, физик в лабораторията по приложна оптика на института ENSTA в Париж и водещ автор на изследването.

Мълнията е разряд на статично електричество, който се натрупва в буреносни облаци или между облаците и земята. Лазерният лъч създава плазма, в която заредени йони и електрони нагряват въздуха. Въздухът става "частично проводим и следователно предпочитан път за мълнията", каза Хуард.

Когато през 2004 г. учените проверяват тази теория в Ню Мексико, лазерът им не улавя мълниите. Тогавашният лазер се провалил, защото не излъчвал достатъчно импулси в секунда за мълниите, които се зараждат за милисекунди, каза Хуард. Той добави, че е било трудно да се "предвиди къде ще падне мълнията".

При последния експеримент учените не оставят почти нищо на случайността. Те пренесли лазер с размерите на автомобил, който може да изстрелва до хиляда светлинни импулса в секунда, на 2500-метровия връх на планината Сантис в Североизточна Швейцария. На върха се намира комуникационна кула, която е поразявана от мълнии около 100 пъти годишно. След две години изграждане на мощния лазер, преместването му на части с помощта на лифт отнема няколко седмици. Накрая хеликоптер трябвало да свали големите контейнери, в които се помещава телескопът. Телескопът фокусира лазерния лъч до максимална интензивност в точка на около 150 метра във въздуха - точно над върха на 124-метровата кула. Диаметърът на лъча в началото е 20 сантиметра, а на върха се стеснява до няколко сантиметра.

По време на буря през лятото на 2021 г. учените успяват да заснемат как техният лъч управлява мълния на разстояние около 50 метра. Три други удара също са били направлявани, показват интерферометричните измервания.

На теория тази техника може да се използва не само за отблъскване на мълниите, но и за тяхното предизвикване. Това би могло да позволи на учените да защитават по-добре стратегически обекти, като летища или площадки за изстрелване на ракети. На практика това би изисквало висока проводимост на плазмата на лазера, която учените все още не смятат, че са овладели.


Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 6 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Абе

    4 1 Отговор
    За пръв път си го признават ! Иначе виждаме какви бури си разменят руснаците и американците !
  • 2 12343211

    0 0 Отговор
    Честито на природата вече и мълнийте ще ги контролират, а какво ли ще стане ако изчезнат!?!
  • 3 ДОКО

    8 2 Отговор
    достижение е ако тези учени успеят да пренасочат кинтите от чекмеджетата на борисов в хазната..това е постижение достойнно за нобел..анадънму..
  • 4 Факт

    3 2 Отговор
    Глупости.Лазера е поток от фотони които са електронеутрални никаква зависимост не може да се наблюдава между тях и мълнията която представлява електеически разряд.

    Коментиран от #8, #9

  • 5 Гост

    4 2 Отговор
    Глупостите край нямат. Лазерният лъч е най-тънкото нещо и няма как да е с дебелина 20 см. Проучете какво е лазерен лъч и спрете с глупостите. Това не е джобно фенерче. А самият факт, че тия швейцарци са похарчили милиони за да направят нещо, което се прави с един гръмоотвот от преди няколко века, доказва, че ЕС не върви на добре.

    Коментиран от #6

  • 6 Гост

    2 1 Отговор

    До коментар #5 от "Гост":

    гръмоотвод
  • 7 4️⃣4️⃣5️⃣5️⃣

    4 0 Отговор
    Интересна идея, обаче? Електрическите заряди се натрупват на различни места в облаците на разстояние десетки километри и на случаен принцип. Този лазер ще трябва да "сканира" небето в много точки - лъчът му трябва да се пренасочва за милисекунди. Има опасност да заслепи самолет или даже да го повреди. Също и птици.
  • 8 4️⃣4️⃣5️⃣5️⃣

    6 0 Отговор

    До коментар #4 от "Факт":

    В случая лазерът създава много интензивен лъч, който ЙОНИЗИРА въздуха по протежението си, говори се за плазма. Мълнията търси и най-малката нееднородност в проводимостта на въздуха.
  • 9 Трябва

    1 0 Отговор

    До коментар #4 от "Факт":

    да се върнеш в 10-ти клас и уроците по физика.
    Да, фотоните нямат заряд, но могат да избиват електрони от веществото или да го загреят така че да се превърне в плазма, както е описано в статията.