Археолозите в древния град Помпей са открили "пекарна затвор", в която роби и магарета са били заключвани, за да мелят зърно, предаде Ройтерс.
Тясното помещение няма изглед към външния свят, а на стената са разположени високи малки прозорци с железни решетки. Малкият затвор е открит по време на разкопки, част от по-голям проект за обезопасяване на склоновете около неизследваните райони на града, пише БТА.
Вдлъбнатини в пода са координирали движението на животните, принудени да се разхождат със завързани очи в продължение на часове, се казва в изявлението на археологическия парк.
A Pompei emerge il panificio prigione. Nel pavimento intagli per coordinare il movimento di operai ed asini #ANSA https://t.co/c7jZILyNlF pic.twitter.com/nXGDUDqQUD
— Agenzia ANSA (@Agenzia_Ansa) December 8, 2023
"Това е пространство, в което трябва да си представим присъствието на хора с робски статут ... най-шокиращата страна на древното робство", казва Габриел Цухтригел, директор на археологическия парк в Помпей.
Пекарната е била едно от работните помещения в голяма къща, чиято жилищна част е била украсена с добре запазени стенописи.
През август археолозите откриха малка спалня в римска вила близо до Помпей, за която са почти сигурни, че е била използвана от роби, като това хвърля светлина върху положението им в древния свят.
Découverte à Pompéi d'une boulangerie-prison. Les esclaves étaient enfermés dans une petite pièce sombre pour moudre le grain et faire du pain. Il y avait également des creux au sol pour coordonner les mouvements des animaux exploités les yeux bandés.https://t.co/lFSeftRsuY pic.twitter.com/n6HFcQdIb9
— Sabrina Bennoui (@SabrinaBennoui) December 9, 2023
Древният град Помпей и околностите са потънали под слоеве пепел при изригването на вулкана Везувий през 79 г. Тогава загиват хиляди хора, които не са подозирали, нито че живеят под един от най-големите вулкани в Европа, нито че изригването му ще доведе од такова опустошение. То погребва града под дебел слой пепел, съхранявайки много от сградите му и жителите му вечно замръзнали в ежедневните си дейности.
На мястото напоследък се наблюдава активна работа на археолози, като целта е да спрат годините на разруха и занемаряване, до голяма степен благодарение на наскоро завършилия проект, финансиран от ЕС на стойност 105 млн. евро, отбелязва Ройтерс.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Фикус
Коментиран от #2
15:11 09.12.2023
2 Соваж бейби
До коментар #1 от "Фикус":
Компаньони на затворниците може би от идва модата с зоофолите знае ли човек?!все от някъде идва началото.Позитивното е че затворниците са бачкали а в днешно време се храни и топли живее без проблеми и стрес от данъците които плащат хората.Коментиран от #4
15:26 09.12.2023
3 РЕАЛИСТ
16:41 09.12.2023
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Този коментар е премахнат от модератор.