Любители палеонтолози откриха в Южна Франция едно от най-богатите и разнообразни находища на вкаменелости, датиращо от периода долен ордовик преди около 470 милиона години, съобщава БТА, позовавайки се на Юрикалърт.
Находището, което според специалистите е от световно значение, се намира в района на планината Монтан Ноар. То е анализирано от учени от университета на Лозана, Швейцария, в сътрудничество с колеги от френския Национален център за научни изследвания (CNRS) и международни екипи. Според тях откритието предоставя безпрецедентна информация за екосистемите от този период.
На мястото са открити над 400 вкаменелости от различни представители на праисторическата фауна, като много от екземплярите са добре запазени. В допълнение към черупчестите компоненти находките съдържат изключително редките меки елементи от древни мекотели като храносмилателни системи и кутикули, които също са забележително добре запазени.
🪼🐚A new fossil site of worldwide importance discovered by two amateur paleontologists in France! Scientists from @unil co-publish the first study on these extraordinarily well-preserved fossils, dating back 470 million years. 👇@cnrs @NaturePortfolio https://t.co/nqYbbTaMC0 pic.twitter.com/dRlURau7tH
— Faculté Géosciences et Environnement - UNIL (@FGSE_UNIL) February 9, 2024
Анализите на новата т.нар. биота (съвкупност от организми в определена област) от Кабриер разкриват наличието на членестоноги като многоножки и скариди, мекотели като медузи и корали, както и на голям брой гъби и водорасли.
Голямото биоразнообразие на мястото предполага, че то е служило за убежище на видове, които са търсили спасение от високите температури, преобладаващи по онези времена в северната част на днешна Франция, отбелязват учените.
"По това време на интензивно глобално затопляне животните наистина са живеели в рефугиуми на високи географски ширини, избягвайки екстремните екваториални температури", казва водещият автор на изследването Фарид Салех от университета на Лозана.
"Далечното минало ни дава представа за възможното ни близко бъдеще", допълва Джонатан Антклиф от изследователския екип.
Изследователите допълват, че откритието в Монтан Ноар поставя началото на дългосрочна изследователска програма, включваща мащабни разкопки и задълбочен анализ на вкаменелостите. С помощта на иновативни методи и техники се цели да се разкрие вътрешната и външната анатомия на организмите, както и да се направят изводи за техните филогенетични връзки и начин на живот.
Изследването е публикувано в научното списание "Нейчър еколъджи енд еволюшън" (Nature Ecology & Evolution).
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 ъгъл
Коментиран от #8
09:16 11.02.2024
2 Лили Иванова
09:17 11.02.2024
3 Смях в залата
09:19 11.02.2024
4 хоминид
09:20 11.02.2024
5 Механик
Ми, по онова време пак ли "човешкия фатор" е довел до затоплянето? Пак ли дизелите и кравите се изпускали газове??
Не бе, питам за един приятел евреин, дето иска да ви обложи с данъци за това, че ядете боб и после пускате метан.
09:34 11.02.2024
6 Ни йе тъй
10:18 11.02.2024
7 А дали е така...
12:20 11.02.2024
8 Соваж бейби
До коментар #1 от "ъгъл":
Имам голяма колекция фосили вярно е .Даже от една седмица чистя една нова днес ми се появи калцит и спрях да я обработвам , с част от корал и мидичка но е друго животно и в двора ме чака голям камък да вадя елементите.Скоро ще кача една две снимки в пинтерест обади ми се ти дам профила си да видиш.Тука където живея преди е било океан,а в двора не свекъра е пълно само че е много туткава работа някой минерали са крехки и не мога да ги пусна в машината за обработка да ги пилирам на ръкаКоментиран от #9
18:00 11.02.2024
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 Този коментар е премахнат от модератор.