28 Март, 2024 12:49 910 7

Проучване: Италианците „говорят“ и с ръцете си - използват средно по един жест на всеки пет думи

  • италианци-
  • жестове-
  • говорене-
  • език

Те използват повече от 40 жеста в минута

Проучване: Италианците „говорят“ и с ръцете си - използват средно по един жест на всеки пет думи - 1
Снимка: Shutterstock

От Вито Корлеоне в „Кръстникът“ до София Лорен в „Брак по италиански“, героите италианци в киното често са изобразявани като използващи прекалено много жестове с ръце. Ново проучване потвърждава, че тези класически примери от италианските филми наистина са валидни и в реалния живот, съобщава Мейл онлайн, цитиран от БТА.

Учени от университета в Лунд са изследвали обстойно и сравнили жестовете на хора от Италия и Швеция по време на разговор.

Те установили, че италианците използват повече от 40 жеста в минута, докато говорят - два пъти повече от средния швед.

И докато други култури използват жестове, за да илюстрират части от историята, италианците ги използват като своеобразен съпровождащ коментар на всичко, което казват.

Шведските изследователи накарали 12 италианци и 12 шведи да разкажат историята на 90-секунден клип от „Пингу“ на приятел, който не е гледал анимационния филм.

Те установвили, че италианците използват 22 жеста на 100 думи в сравнение с 11-те жеста на шведските участници.

Предишни проучвания са показали, че италианците говорят със скорост от около 188 думи в минута, което означава 41 жеста.

Д-р Мария Грациано от екипа каза: „Италианците жестикулират повече от шведите, което беше очаквано. По-интересното обаче е, че доказахме, че хората от различните култури използват жестове по различен начин поради различните реторични стилове и различните начини на изграждане на повествованието“.

В допълнение към честотата на жестовете изследователите разгледали и причините, поради които жестовете се използват по време на разказването на истории.

Когато разказваме истории, ние комбинираме няколко вида информация: представяме герои и събития, описваме действия и обясняваме причини. „Докато разказваме, проверяваме дали слушателят ни разбира. Ако разказваме история, базирана на анимационно филмче, ние се позоваваме и на акта на гледане“, поясняват от екипа.

Изследването е установило, че италианците са склонни да използват по-прагматични жестове - такива, които коментират историята и представят новите моменти на слушателя.

В същото време шведите са склонни да използват по-демонстративни жестове, които предимно илюстрират събитията и действията от историята.


Поставете оценка:
Оценка 5 от 1 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Сила

    3 0 Отговор
    Роко Сифреди "говори" и с други части на тялото......
  • 2 ......па

    2 0 Отговор
    (Браво) Божке Найденова-откри топлата вода.
  • 3 Мис Ирка Атанасова

    0 0 Отговор
    Ма вафанкуло ва!
  • 4 честен ционист

    3 1 Отговор
    И по БГ телевизиите се мъчат да говорят с ръцете си. Изпадат в някакви нелепи ситуации, мъчейки се да правят пирамидки, шестици, рогове и всякакви там нелепици, нарисувани в книжката с инструкциите на Галя.
  • 5 хитлер е ръкомахал като Лвов сега

    1 0 Отговор
    на националния на ФРГ . Оратори и манипулатори . Не помогнаха срещу ИДИЛ и Хурасана . И на тях ще се случи .
  • 6 Примирен

    2 0 Отговор
    Ми такива са си. Какво да ги правиш?
  • 7 Ми тъй

    0 0 Отговор
    Жестовете подпомагат мисловната дейност, особено когато тя е в дефицит. На нашите мисирки-репортерки ако им вържеш ръцете, две думи не могат да кажат. Поне не ни ги показвайте, много е изнервящо.