Мързелът се възприема негативно от обществото. Това психологическо състояние обаче може да крие различни емоционални проблеми. Затова психологът Наталия Плужникова дава ценни съвети как да преодолеем мързела.
Според експерта в процеса на човешката еволюция мързелът е съхранил ресурсите на организма, защото светът е бил несигурен много дълго време. Сред основните задачи са били три основни потребности: да оцелееш, т.е. да избягаш от опасността, да се храниш, т.е. да попълваш силите си, както и да оставиш потомство. Сега хората имат много повече потребности, затова трябва да разбираме мотивите си и да се чувстваме добре, за да решаваме проблемите.
Според експерта мързелът често се бърка с други състояния.
"Нормалната умора води до естественото желание за тишина, бездействие, възстановяване и осъзнаване на това какви още проблеми е време да се решат. Ако сте работили усилено физически или интелектуално, закономерно е да искате да си починете", казва експертът.
Ако вече сте си починали, но не ви се иска да правите нищо отново, това е мързел и трябва да потърсите причината за него.
Има и друго подобно явление - това е отлагането. Под негово влияние хората са добре запознати с това, което трябва да направят, защо трябва да го направят, какви резултати ще донесе, но все още не могат да започнат. Най-често изпълнението на трудни задачи или вземането на трудни решения се отлагат за по-късно. За да се справите с това състояние, експертът препоръчва да разделите големите цели на няколко малки и да се награждавате след приключването на всеки етап.
Важно е да се вземе предвид, че заболявания като диабет, хипотиреоидизъм, ендокринни нарушения, сърдечно-съдови заболявания, чернодробни и чревни заболявания могат да намалят енергийните нива в организма. Тези ситуации определено вече не се отнасят за мързела.
Депресията също може да доведе до намаляване на активността. Често причините за "мързела" могат да бъдат емоционални и психологически трудности на човека, според "Тулската информационна служба".
Нежеланието да се прави каквото и да било може да е свързано със страх от провал или синдром на самозванеца. Той се проявява, когато хората не са сигурни в нивото си на компетентност и поради това отказват да действат.
За да бъдете напълно активни, психологът препоръчва да спазвате редовен график на работа и почивка, да спите достатъчно, да се храните правилно, да избягвате вредните навици и да спортувате. Психологът препоръчва хората да останат активни.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Шоп
16:33 26.08.2024
2 увеличаваш метаболизма и старееш тройно
16:37 26.08.2024
3 факуса
16:38 26.08.2024
4 Затова
16:41 26.08.2024
5 ...
17:07 26.08.2024
6 Теоретично Може и да е така!
На практика има редица Обстоятелства които те карат Да не започваш Нищо!
Което Обикновено се Дължи на Нагласите на Обществото и Държавната Машина!
17:45 26.08.2024