В света съществува минерал, толкова рядък, че е открит само един-единствен негов екземпляр. Нарича се киавтуит (kyawthuite), миниатюрно зърно с топло кафеникаво-оранжев оттенък, тежащо едва една трета от грам (1.61 карата). На пръв поглед може да бъде сбъркано с кехлибар или топаз, но това скромно минерално късче е с безценна стойност.
Историята на откритието започва през 2010 година, когато гемологът Киав Ту закупува необработен камък от пазара в Чаунг-Ги, Мианмар. Първоначално той предполага, че това е минералът шеелит. След като фасетира камъка обаче, разбира, че пред него стои нещо изключително необичайно.
Неуспявайки да го идентифицира сред известните минерали, Киав Ту изпраща находката в лабораторията на Гемологическия институт на Америка (GIA) в Банкок, Тайланд. Там минералолозите установяват, че минералът е свързан със синтетичния бисмут антемонит (BiSbO4), но с формула Bi³⁺Sb⁵⁺O₄ – структура, която никога досега не е била откривана в природата.
„Това е първият и единствен такъв минерал в света. Той не е намиран в други държави“, споделя Кяв Ту пред The Myanmar Times през 2016 г. „След години работа на терен и закупуване на камъни от пазара в Канае, забелязах, че този е различен, и го купих. Когато се върнах в Янгон, го изследвах и установих, че това не прилича на нито един известен скъпоценен камък.“
Характеристики на киавтуита
Самият киавтуит има наситено оранжев цвят с червеникави отблясъци и бяла черта – цветът на праха, който минералът оставя при триене върху груба повърхност. Под микроскоп се виждат кухи, тръбовидни включвания, наречени en echelon вени, които се образуват под въздействие на срязващи напрежения – доказателство за естествения му произход.
Геолозите смятат, че киавтуитът вероятно е с магмен произход и е образуван като включение в пегматит – вид вулканична скала, често срещана в региона на Мианмар. Пегматитът, подобно на гранита, има „разнообразен състав“, напомнящ на плодова торта, в която различни минерали са смесени заедно. Именно в пегматит често се откриват големи кристали на скъпоценни камъни.
Следи от титан, ниобий, волфрам и уран в киавтуита подкрепят теорията за неговия пегматитен произход. Лабораторни експерименти показват, че кристалите на бисмут антемонит се образуват при високи температури, съответстващи на охлаждащата се магма. Въпреки това, изключителната рядкост на минерала подсказва, че са необходими специални обстоятелства за неговото формиране – такива, които засега остават неизвестни.
Стойността на уникалността
Киавтуитът е официално оценен като безценен. За сравнение, вторият най-рядък скъпоценен камък в света – минералът пейнит – се оценява на 50 000 до 60 000 долара за карат. Несравнимата му уникалност превръща киавтуита в съкровище, което трудно може да бъде изразено в пари.
Единственият известен екземпляр на киавтуит в света днес се съхранява в пълна безопасност в Музея по естествена история в Лос Анджелис, САЩ. Тази рядка находка е не само научна сензация, но и свидетелство за необятното разнообразие и изненади, които природата крие.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Нищо особено
14:38 04.12.2024
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 Линда
14:57 04.12.2024
4 456
16:17 04.12.2024
5 Онзи
17:48 04.12.2024